Live acum Viaţa fără filtru - Infiltraţi în culisele Crăciunului
Prime time 19:00 Meniu de vedeta - arome din Maroc
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Ce mesaj a transmis Klaus Iohannis, după recunoaşterea limbii române în Ucraina: "Pas important pentru construirea unui parteneriat strategic puternic"

Ce mesaj a transmis Klaus Iohannis, după recunoaşterea limbii române în Ucraina: "Pas important pentru construirea unui parteneriat strategic puternic"

De Oana Vacarusi.
Publicat pe 19.10.2023 la 01:12 Actualizat pe 19.10.2023 la 01:12

În cursul zilei de ieri, premierul Marcel Ciolacu a anunțat că guvernul de la Kiev a renunțat la denumirea „limbă moldovenească” pentru minoritatea română din Ucraina și a decretat limba română ca limbă oficială. Ce mesaj a transmis Klaus Iohannis după recunoaşterea limbii române în Ucraina.

Klaus Iohannis a salutat decizia Ucrainei de a recunoaşte limba română ca limbă oficială a minorităţii române din această ţară

Facebook/ Administratia Prezidentiala

La finalul şedinţei comune ale guvernelor României şi Ucrainei, primul ministru a declarat că autorităţile de la Kiev au decis, în cursul zilei de ieri, recunoaşterea limbii române ca limbă oficială a minorităţii române din Ucraina.

Klaus Iohannis, mesaj după ce limba română a fost recunoscută în Ucraina

La scurt timp după ce Ucraina a decis să recunoască limba română ca limbă oficială a minorității române de acolo, preşedintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj prin intermediul paginii personale de socializare.

"Salut pasul făcut astăzi de Guvernul Ucrainei în implementarea înţelegerii în problema aşa-zisului limbaj artificial "moldovenesc" la care am ajuns cu preşedintele Zelenski săptămâna trecută la Bucureşti. Pas important pentru construirea unui parteneriat strategic puternic între România şi Ucraina la nivel de stat şi de societate", a scris Klaus Iohannis pe reţeaua de socializare X.

Această măsură a fost adoptată în contextul obligaţiei îndeplinirii de către Ucraina a criteriilor de aderare la Uniunea Europeană, unul dintre ele referindu-se şi la drepturile minorităţilor naţionale.

Ce mesaj a transmis premierul Marcel Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu a transmis și el un mesaj în urma deciziei luate de Ucraina. Oficialul a ținut să îi mulțumească lui Volodimir Zelenski pentru sprijinul acordat în decizia Guvernului ucrainean ca limba oficială pentru minoritatea română din Ucraina să fie româna şi nu „limba moldovenească”.

„Apreciez sprijinul preşedintelui Ucrainei Zelensky pentru decizia adoptată de Guvernul Ucrainei privind limba română. Salut eforturile instituţionale ale Ucrainei de a alinia rapid legislaţia la cerinţele Uniunii Europene”, a scris Marcel Ciolacu, miercuri pe reţeaua X.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Ce mesaj a transmis Klaus Iohannis, după recunoaşterea limbii române în Ucraina: "Pas important pentru construirea unui parteneriat strategic puternic"
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Cum arată locul prin care concurenții Survivor intră în inima junglei. Anamaria Prodan: ”Peisajele îți taie respirația”
  • Imagini rare din culisele emisiunii Survivor
  • Cum arată locul prin care se ajunge în junglă
Stiri internationale
Atac armat în fața unei biserici! Două persoane au murit, șase au fost rănite
  • Două persoane au murit în timpul unui atac armat
  • Polițiștii au intervenit de urgență
Emisiuni TV
Am aflat ce vedete s-au prezentat la castingul Survivor, de la Antena 1! Cine a fost refuzat
  • Cine a fost refuzat la Survivor din showbizul din România
  • Mai multe vedete și-au încercat norocul
Emisiuni TV
Cum a fost încurajată Raluca Bădulescu de fiu și de Florin Stamin, înainte de plecarea la Survivor: ”O să ne fie dor, dar o să ne fie și bine”
  • Ce replică i-a dat fiul Ralucăi Bădulescu înainte de plecarea la Suvivor
  • Vedeta a fost însoțită de cele mai apropiate persoane
Emisiuni TV
Ce mesaje a trimis Gabriel de pe patul de spital, înainte să moară. Când trebuia să fie operat, de fapt
  • Gabriel a vorbit cu un prieten înainte să moară
  • Care era starea lui de sănătate, de fapt
Emisiuni TV
Momentul 0 al morții lui Gabriel. Băiatul din Buzău ar fi făcut două stopuri cardio-respiratorii: ”Nimeni nu a știut nimic”
  • Ce le-ar fi ascuns medicii din Buzău părinților lui Gabriel
  • Sora lui a dezvăluit totul
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Coduri portocaliu şi galben de viscol în mai bine de jumătate de ţară, inclusiv Bucureşti. Minime de -15°C
recomandare pe as.ro
Cu ce se ocupă românii care l-au surclasat pe Ion Ţiriac în topul ierarhiei miliardarilor anunţat de americani
Romania TV
Georgiana Lobonț, criticată că e prea slabă. Artista s-a pozat în costum de baie, în Zanzibar, iar criticii au stat la pândă și au atacat: Ai bețe, îți lipsesc schiurile
Romania TV
Suma URIAȘĂ pe care a dat-o Monica Bîrlădeanu pe rochia mini cu care a încins internetul. Un român de rând muncește o lună pe acești bani!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Ce faci dacă te-a inundat vecinul: cine plăteşte în caz de stricăciuni, conform legii
recomandare pe playtech.ro
Cea mai ieftină destinaţie de plajă din Europa e la câteva ore de România. Are şi o istorie specială
recomandare pe redactia.ro
Reacția neașteptată a iubitului Rodicăi Stănoiu după ce femeia a fost deshumată la doar câteva zile de la înmormântare. Prima poză cu tânărul IUBARET
recomandare pe redactia.ro
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
recomandare pe Ciao.ro
ULTIMĂ ORĂ! Moment de panică, în direct, la Radio ZU! Morar, Buzdugan și Emma, evacuați de urgență
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Partidul de guvernământ din Kosovo câștigă alegerile după mai multe luni de blocaj politic
recomandare pe dailybusiness.ro
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
recomandare pe Jurnalul.ro
„Ghinion” pentru Traian Băsescu, înainte de Crăciun: Întoarcerea în casa de protocol, blocată de manevra juridică prin care și-a luat SPP-iștii înapoi
recomandare pe a1.ro
Georgiana Lobonț, apariție sexy în costum de baie pe internet, în vacanță. Cum au reacționat fanii și de ce au criticat-o