Coronavirus România! Focar de COVID 19 la un spital din Timișoara din cauza unei asistente care nu credea în existența virusului
La Spitalul CFR din Timișoara este focar de coronavirus din cauza unei asistente care nu a crezut în existența temutului virus.
- Este focar de coronavirus la Timișoara.
- Vinovată este o asistentă care nu a crezut în existența virusului.
Spitalul CFR din Timișoara se confruntă cu o situație gravă. Două asistente și patru pacienți au fost infectați cu COVID 19.
Direcția de Sănătate Publică face o anchetă epidemiiologică în acest caz, pentru că ar putea exista mult mai multe persoane infectate. Numărul îmbolnăvirilor ar putea crește considerabil la finalul anchetei în curs.
Medicul Virgil Musta, șeful secției de Boli infecțioase la Spitalul "Victor Babeş" din Timişoara a făcut o serie de declarații despre situația creată. Din declarațiile sale, asistenta medicală nu a respectat regulile impuse de autorități.
„Din păcate, este regretabilă această atitudine și nu numai că nu crede și a participat la o serie de activități fără a purta mască, deci nu a respectat regulile pe care noi le recomandăm populației, dar nici în spital nu a vrut să respecte aceste reguli, venind cu febră. Până când a fost depistată că are febră și tușește, ea a contaminat cadre medicale din spital și chiar și bolnavi, astfel că avem mai multe cazuri contaminate de către această persoană.”, a declarat Virgil Musta.
„Probabil că va răspunde pentru asta, pentru că este inadmisibil să se întâmple acest lucru tocmai cu personalul care ar trebui să aibă grijă de sănătatea noastră.”, a mai spus șeful secției de Boli infecțioase la Spitalul "Victor Babeş" din Timişoara
Citește și: Bilanț alarmant pentru România. 555 de noi cazuri de coronavirus! Totalul ajunge la 30.175