Cum se va desfășura școală în România din toamnă? Vicepremierul Raluca Turcan a făcut anunțul
Regimul clasic de învățământ din România ar putea suferi modificări din toamna acestui an. Ce spune Vicepremierul Raluca Turcan despre schimbările care ar putea avea loc?
- Școala în România s-ar putea desfășura diferit din toamnă.
- Vicepremierul Raluca Turcan a dat vestea.
Vicepremierul Raluca Turcan a anunțat, că începând din luna septembrie, școala s-ar putea desfășura în sistem hibrid. Ceea ce înseamnă că regimul clasic de învățământ din România va fi completat de învățământul online. Acest lucru s-ar putea întâmpla mai cu seamă în mediul urban, unde condițiile sunt altele.
"Ne dorim școala în condiții normale, însă suntem pregătiți și cu măsuri pentru școala în condiții dificile. Avem planuri de măsuri propuse de asociația părinților, de la Ministerul Educației și de la INSP”, a declarat Raluca Turcan.
Raluca Turcan a adăugat că dacă aceste schimbări vor avea loc, se va urmări ca activitatea să se desfășoare așa cum trebuie. Ea a menționat și faptul că în mediul urban este cea mai mare problemă, pentru că în clase ajung să învețe aproximativ 32 - 36 de elevi.
”Un sistem hibrid - 50% școală fizică 50% școală online - a apărut ca propunere din partea instituțiilor educaționale, al asociațiilor de părinți, dar un sistem hibrid presupune ca și zonele dezavantajate să fie acoperire cu net, să existe tehnologie și profesorii să știe să predea, copiii să fie sprijiniți de părinți", spune Raluca Turcan.