Live acum
Prime time 19:00 Petrecem în familie (r)
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Declarațiile medicului care l-a tratat pe timișoreanul mort de COVID. Bărbatul a părăsit spitalul pe propria răspundere: ”Avea plămânii distruşi”

Declarațiile medicului care l-a tratat pe timișoreanul mort de COVID. Bărbatul a părăsit spitalul pe propria răspundere: ”Avea plămânii distruşi”

Publicat pe 08.09.2021 la 09:49 Actualizat pe 08.09.2021 la 09:49

După ce tânărul din Timișoara a murit subit la 34 de ani, acum medicul care l-a îngrijit iese public și vorbește despre cazul acestuia. Se pare că timișoreanul care a părăsit spitalul pe propria răspundere, deși era internat la ATI, ar fi avut ani de viață de trăit, dacă nu ignora sfatul specialiștilor.

Declarațiile medicului care l-a tratat pe timișoreanul mort de COVID

opiniatimisoarei.ro

Cazul tânărului timișorean decedat din cauza infecției cu noul coronavirus, la scurt timp de la ieșirea din spital, a ridicat multe semne de întrebare, dar a lăsat în urmă și multă durere, dar și groază.

Bărbatul de 34 de ani a ajuns în stare gravă la spital, dar după ce medicii l-au pus pe picioare, direct din secția de Terapie Intensivă, pacientul a decis să părăsească unitatea spitalicească pe propria răspundere. Însă, deși a promis că nu va ieși din oraș, în eventualitatea oricărei probleme, nici acest pas nu l-a respectat, lucru care a dus la tragedie.

Medicul spune despre timișoreanul mort că avea plămânii distruși, dar mai avea ani de trăit

Acum, face lumină în acest caz medicul care s-a ocupat de tratarea timișoreanului. Cristian Oancea spune că tânărul a ajuns cu plămânii distruși, însă după ce medicii au depus multe eforturi pentru al pune pe picioare, acesta și-a exprimat dorința de a se vaccina și totodată de a pleca acasă. Deși cadrele medicale de la ”Victor Babeș” nu au fost de acord cu acest lucru, pe propria semnătură, bărbatul a ieșit din spital, ceea ce i-a fost fatal, căci recuperarea sa nu a fost completă.

“Este un caz trist pentru noi toţi, gândiţi-vă că acest tânăr de 34 de ani, am tras de el să-l convingem să se interneze, avea plămânii distruşi 80%, am tras de dânsul să-l convingem că oxigenul aduce beneficii în starea în care era dânsul, colegii din terapie intensivă au lucrat necontenit aproape o lună de zile până când acest pacient a ieşit pe picioarele lui din terapie intensivă deşi a stat şi intubat, voia să se vaccineze, începea să creadă în beneficiile vaccinării , vedeţi ce s-a întâmplat la el comparativ cu prietenul lui care era vaccinat şi care avea o formă foarte uşoară de boală, dar, probabil că, văzând că este pe picioare, simţindu-se din nou tânăr, a crezut că a trecut dintr-o dată boala care a dat peste el. Colegii de la Boli infecţioase şi de la terapie au încercat să-i explice că mai trebuie să rămână pentru anumite ajustări terapeutice şi să înceapă recuperarea respiratorie şi osteo-musculară, mai ales musculară, pentru că practic tonicitatea a fost scăzută cât timp el a fost intubat, numai că, nesocotind sfatul medicilor, el a zis că se duce într-un spaţiu locativ în Timişoara”, a explicat Dr. Cristian Oancea, informează news.ro.

De asemenea, o altă greșeală făcută de bărbatul infectat cu coronavirus a fost faptul că a părăsit orașul. Deși le-a spus medicilor că va locui în apropierea spitalului, la scurt timp, acesta a părăsit localitatea, mergând la rude, undeva la vreo 60 de kilometri depărtare.

Doar că, din nefericire, pe drum, starea sa de sănătate s-a înrăutățit, ceea ce nu l-a făcut să se întoarcă, ci să-și continue deplasarea. Însă, odată ajuns la destinație, totul s-a agravat atât de rău, încât a făcut un stop cardio-respirator, medicii chemați în ajutor fiind nevoiți să îi declare decesul.

De precizat este și faptul că tot medicul spune că dacă pacientul respecta sfaturile celor din spital și nu-și pune singur viața în pericol, cu siguranță, ar mai fi trăit mult și bine.

”Din nefericire nu a urmat nici acest lucru, s-a dus undeva la vreo 60 de kilometri de Timişoara şi probabil că mersul pe şoselele care nu sunt ideale la noi în ţară, mersul îndelungat, o oră jumătate sau două sau cât o fi mers, el s-a simţit rău pe drum, probabil că a făcut o embolie pulmonară, nu s-a întors, a continuat drumul şi când a ajuns la destinaţie, acolo a făcut un stop cardio-respirator. Ambulanţa, când a ajuns, a încercat manevre de resuscitare, dar, din nefericire, nu s-a putut face nimic. O decizie greşită, ignorând sfatul medicului, un caz care putea să aibă ani de viaţă în faţă, s-a sfârşit brusc şi subit, nerespectând sfaturile medicale”, a mai spus Oancea.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Declarațiile medicului care l-a tratat pe timișoreanul mort de COVID. Bărbatul a părăsit spitalul pe propria răspundere: ”Avea plămânii distruşi”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Retete
Rețeta de merișoare care a înnebunit americanii! Se prepară rapid și ai nevoie de doar câteva ingrediente
  • Americanii o adoră
  • Rețeta de merișoare cu doar câteva ingrediente
Showbiz intern
De ce nu mai este Babs prietenă cu fosta iubită a lui Alex Bodi! Ce s-a întâmplat între ea și make-up artistă
  • Babs a spus de ce nu mai este prietenă cu fosta iubită a lui Alex Bodi
  • Ce s-a întâmplat, mai exact, în relația dintre cele două femei
Showbiz international
Kim Kardashian își sărbătorește băiatul! Unul din fiii pe care îi are cu Kanye West a împlinit 10 ani
  • Unul din băieții lui Kim Kardashian a împlinit 10 ani
  • Ce mesaj a postat vedeta
Stiri internationale
Două cazuri de sindrom respirator din Orientul Mijlociu (MERS), confirmate în Franța. Călătorii s-au întors în țară din Peninsula Arabică
  • Alertă de sănătate publică
  • Două persoane revenite din Orientul Mijlociu, diagnosticate cu MERS în Franța
Stiri internationale
Halucinant! O femeie a murit înghețată, după ce iubitul a abandonat-o pe munte
  • O femeie a murit înghețată, pe munte
  • Ce riscă iubitul care a abandonat-o
Showbiz intern
Ce se întâmplă între Bogdan Vlădău și una dintre tinerele care au participat la retreat? Ce gesturi a facut acesta
  • Bogdan Vlădău, prea apropiat de o participantă de la retreat?
  • Ce gesturi a facut acesta
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Oraşele din România unde se fac cele mai multe angajări. Domeniile în care se caută personal fără experienţă
recomandare pe as.ro
Au început cu un butic de 16 mp şi acum investesc milioane într-o afacere! Fac fericiţi sute de mii de români
Romania TV
S-au stabilit PRIMELE DE CRĂCIUN. Cine primeşte 1.000 de lei, cine vouchere-cadou!
Romania TV
Bomba momentului. Liderul clanului Corduneanu a fost prins!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Se spală sau nu carnea înainte de gătire: Chef Ștefan Popescu lămurește greșeala pe care o fac mulți în bucătărie
recomandare pe playtech.ro
Câte ouă trebuie pentru maioneza perfectă. Trucul chefilor ca să nu se taie
recomandare pe redactia.ro
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
recomandare pe redactia.ro
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
recomandare pe Ciao.ro
Nimeni nu e fără de păcat! Vedetele din România care ţin postul Crăciunului pentru iertare
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Volodimir Zelenski se întâlnește cu Emmanuel Macron în Franța, după discuțiile privind acordul de pace între SUA și Ucraina
recomandare pe dailybusiness.ro
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 17–23 noiembrie 2025: Perioada marilor revelații!
recomandare pe a1.ro
Imaginea adorabilă de familie cu Ilona Brezoianu, soțul și fiul lor. Cum s-au fotografiat toți trei