Live acum Visul românesc – succes internațional
Prime time 19:30/ In culisele celebritatii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Dezvăluirea șocantă a pomicultorilor: Preţul de import al cireșelor de „lux” este 6-7 lei şi sunt vândute cu 150 de lei kilogramul

Dezvăluirea șocantă a pomicultorilor: Preţul de import al cireșelor de „lux” este 6-7 lei şi sunt vândute cu 150 de lei kilogramul

Publicat pe 06.05.2020 la 12:15 Actualizat pe 06.05.2020 la 12:15

Cireșele, unele dintre cele mai dorite fructe de către români, au șocat mereu prin prețul lor exorbitant. Acesta este de fapt mult mai mărit de comercianți, pentru că prețul de import este de maxim 6-7 lei, însă un kilogram poate ajunge în piețe și la 150 de lei.

Dezvăluirea șocantă a pomicultorilor: Preţul de import al cireșelor de „lux” este 6-7 lei şi sunt vândute cu 150 de lei kilogramul

Pixabay

Cireșele, unele dintre cele mai dorite fructe de către români, au șocat mereu prin prețul lor exorbitant. Acesta este de fapt mult mai mărit de comercianți, pentru că prețul de import este de maxim 6-7 lei, însă un kilogram poate ajunge în piețe și la 150 de lei.

Cireşele au ajuns să fie considerate fructe de lux, din cauza prețul lor foarte mare, de multe ori inaccesibil tuturor persoanelor. Potrivit pomicultorilor, cireșele vândute cu 150 de lei kilogramul în piețele din Capitală au fost importantă cu o sumă mult mai mică, de maxim 6-7 lei.

„Astea care sunt cu 150 de lei sunt cireşe aduse din import. Un euro, un euro jumătate, mai mult nu e kilogramul de cireşe. (...) Eu nu cred că o să dau cireşele mai scumpe de 5 lei (kilogramul), că nu am cum”, a declarat Gheorghe Voica, un pomicultor din Argeş, citat de Mediafax.

Cei care doresc să mănânce cireșe din România mai au de așteptat. Potrivit spuselor unui cercetător de la Institutul de Cercetare - Dezvoltare pentru Pomicultură din Argeş, cele de bună calitate sunt cele de iunie și iulie.

„De bună calitate, în piaţă, cărnoase, roşii şi mari sunt cireşele de iunie şi iulie. În colecţia de soiuri de la Piteşti nu există niciun cireş copt la ora asta. Nici cele de proastă calitate nu pot să spun că (sunt coapte n,r.), poate în sudul ţării la Giurgiu, dar nu cred că există un soi de cireş”, a declarat Mihail Coman, cercetător la Institutul de Cercetare - Dezvoltare pentru Pomicultură din Argeş.

În articolul
Dezvăluirea șocantă a pomicultorilor: Preţul de import al cireșelor de „lux” este 6-7 lei şi sunt vândute cu 150 de lei kilogramul
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Cu ce se ocupă femeia care i-a luat locul Sabrinei în viața lui Andrei Perneș de la Mireasa. Se despărțise definitiv de fosta soție de opt luni
  • Cu ce se ocupă femeia care i-a luat locul Sabrinei în viața lui Andrei Perneș de la Mireasa
  • Fostul concurent și Sabrina nu mai erau împreună de opt luni
Beauty & Lifestyle
De ce este bine să consumi semințe de dovleac. Ce beneficii au pentru sănătate
  • De ce este bine să consumi semințe de dovleac
  • Fac parte din categoria superalimentelor
Showbiz intern
Ți se rupe sufletul! Tatăl lui Andrei Perneș de la Mireasa, în lacrimi! Nu s-a putut desprinde de sicriu / FOTO
  • Andrei Perneș de la Mireasa a fost înmormântat astăzi în satul natal
  • Tatăl lui, copleșit de durere
  • Nu s-a putut desprinde de sicriul
Showbiz intern
Lacrimi și durere la despărțirea de Andrei Perneș de la Mireasa. Imagini sfâșietoare de la înmormântare / FOTO
  • Andrei Perneș de la Mireasa este condus astăzi pe ultimul drum
  • Lacrimi și durere la despărțirea de fostul concurent
Horoscop
Lună Nouă pe 28 februarie 2025. Cum sunt afectate zodiile și ce să faci pentru a-ți manifesta dorințele
  • Luna Nouă pe 28 februarie 2025
  • Ce impact va avea asupra zodiilor
Showbiz intern
Decizie fără precedent în emisiunea Mireasa! Ce se întâmplă astăzi, în ziua în care este înmormântat Andrei Perneș. Simona Gherghe a anunțat
  • Andrei Perneș de la Mireasa va fi înmormântat astăzi
  • Ce se întâmplă în emisiune în ziua în care va fi condus pe ultimul drum
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
"Nu pot să cred că America ne cere să-i alegem pe oamenii ruşilor". Iulian Fota, despre atacurile din SUA la adresa României
recomandare pe as.ro
Greşeala fatală care l-a costat toată averea pe un fost milionar român celebru: „De acolo a plecat”!
Romania TV
Magazinele ”La Sibieni”, ÎNCHISE pe capete. Angajații spălau salamul expirat cu acetonă și îl repuneau la vânzare
Romania TV
Un bucătar renumit a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. Nu și-a tăiat stomacul și a ținut o dietă foarte UȘOARĂ!
recomandare pe antena3.ro
"A murit pentru că a furat ciocolată". Cutremurătorul caz al unei fete de 13 ani, care lucra ca menajeră în casa unei familii bogate
recomandare pe antena3.ro
Povestea ardeleanului de culoare care oferă consultanță în afaceri și te învață să gătești pe TikTok: „Am fost sărac lipit”
recomandare pe antena3.ro
Insula care se poate închiria în întregime cu doar 50 de euro pe noapte. Are o casă cu 9 dormitoare, complet utilată
recomandare pe playtech.ro
Durere mare la înmormântarea lui Andrei Perneș! Obiectul ciudat pus pe sicriu, cei prezenţi nu au...
recomandare pe playtech.ro
Secretul moldovencelor pentru cea mai bună ciorbă de fasole. Doar ele o fac aşa
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe Ciao.ro
Mânuţele la control! Vedele din România, surprinse în ipostaze stânjenitoare cu mâna la...
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Vicecampioana olimpică și-a arătat tatuajele și piercing-ul dintr-o zonă delicată
recomandare pe bzi.ro
Cum a surprins-o Fuego pe Irina Loghin de ziua de naștere a artistei! Ce cadou inedit i-a oferit
recomandare pe bzi.ro
Sânziana Negru a fost reținută pe un aeroport din Arabia Saudită! Ce a putut să pățească influencerița
recomandare pe dailybusiness.ro
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
recomandare pe dailybusiness.ro
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
recomandare pe Jurnalul.ro
Astrologia și succesul financiar: Ce zodii produc cei mai mulți miliardari?
recomandare pe a1.ro
Ce sport practică fiul lui Pepe, după aproape doi ani de înot. Micuțul este susținut de tatăl său: „Am vorbit cu..”