Live acum Mireasa. Capriciile iubirii
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Doi jandarmi, urmăriți penal în cazul bărbatului mort în Pitești, după imobilizarea oamenilor legii! Alți doi polițiști, arestanți preventiv

Doi jandarmi, urmăriți penal în cazul bărbatului mort în Pitești, după imobilizarea oamenilor legii! Alți doi polițiști, arestanți preventiv

De Razvan Paltin.
Publicat pe 21.04.2021 la 22:23 Actualizat pe 21.04.2021 la 22:26

Parchetul de pe lângă Tribunalul Militar București a decis că doi jandarmi care au participat la imobilizarea bărbatului mort în Pitești vor fi urmăriți penal. În același dosar sunt și doi polițiști, arestați preventiv pentru 30 de zile. 

Și doi jandarmi sunt urmăriți penal în cazul decesului bărbatului din Pitești

antena3

Alți doi jandarmi sunt urmăriți penal în cazul bărbatului mort în Pitești

Cei doi jandarmi sunt cercetați pentru purtare abuzivă, dar și loviri și vătămări cauzatoare de moarte. Tribunalul Militar București a anunțat că sunt, de asemenea, urmăriți penal în dosarul bărbatului de 63 de ani.

În acest caz procurorii au anunțat că unul dintre cei doi jandarmi implicați în dosar a fost reținut pentru 24 de ore. Aceștia împreună cu cei doi polițiști au acționat violent asupra bărbatului din Pitești în stare de ebrietate, ducând astfel la decesul acestuia.

„În fapt s-a reținut că, la data de 16.04.2021, cei doi militari jandarmi, aflați în misiune de patrulare mixtă, împreună cu două echipaje de poliție din cadrul IPJ Argeș-Poliția Municipiului Pitești, au intervenit la o terasă situată în incinta Autogării Sud Pitești. La fața locului, militarii jandarmi împreună cu cei doi agenți de poliție au acționat asupra unei persoane de sex bărbătesc, au proiectat-o pe carosabil printr-o acțiune violentă, soldată cu decesul victimei”, au transmis procurorii.

Bărbatul de 63 de ani a murit asfixiat în timpul imobilizării

Polițiștii au acționat în urmă cu doar câteva zile la o terasă din Pitești, acolo unde a izbucnit un incendiu. Bărbatul de 63 de ani se afla în stare de ebrietate și a refuzat să părăsească locația, motiv pentru care oamenii legii l-au imobilizat.

La scurt timp după ce l-au trânit la pământ, bărbatul și-a dat ultima suflare. Medicii care au efectuat necropsia acestuia au ajuns la concluzia că moartea s-a produs în urma asfixieri, dar și a violenței puternice a polițiștilor.

”Moartea a fost violentă, survenită unui politraumatism, cauza imediată de deces a fost asfixia mecanică. Ca mecanism ce a cauzat asfixia a fost comprimarea părților moi ale gâtului și a toracelui. Nu a fost infarct. Politraumatismele s-au produs prin cădere și lovire de un plan dur, dar lovitura la cap nu putea să îl omoare", au fost rezultatele necropsiei.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Doi jandarmi, urmăriți penal în cazul bărbatului mort în Pitești, după imobilizarea oamenilor legii! Alți doi polițiști, arestanți preventiv
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Cât de bine arată soția lui Dragoș Săvulescu în costum de baie! Angela Martini a fost Miss America | FOTO
  • Angela Martini, poze în costum de baie
  • Cât de bine arată fosta Miss America
Showbiz intern
Monica Gabor, declarații rare despre Irina Columbeanu! Cum a reacționat, după ce și-a văzut fiica pe podiumul de modă: ”A pășit cu grație” | FOTO
  • Monica Gabor este foarte mândră de fiica ei
  • Ce mesaj a transmis, după ce Irina Columbeanu s-a lansat în modelling
Stiri interne
Lege nouă valabilă pentru șoferii începători! Ce trebuie să știe cei care abia au obținut permisul
  • Lege nouă pentru începători
  • Nu vor mai putea conduce mașini puternice
Meteo
Meteorologii au făcut anunțul! Va ninge sau nu în România, în iarna anului 2025. Cum ne afectează vortextul polar
  • Cum va fi iarna anului 2025 îmn România
  • Ce spun meteorolgii despre ninsori
Emisiuni TV
Acces Direct. Mamă și fiică, moarte suspectă la naștere! Familia caută răspunsuri, după tragedie
  • O mamă și fiică au avut parte de o moarte suspectă în maternitate
  • Familia trece prin momente foarte grele
Showbiz intern
Francesca Sarao de la Insula Iubirii le arată cârcotașilor că muncește! Cum le-a răspuns celor care au acuzat-o că nu are un job: “Spăl WC-uri”
  • Ce job are Francesca Sarao
  • Cum le răspunde celor care o acuză că nu muncește
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
"Un coşmar!" Vecini îngroziţi de o chiriaşă care creştea 27 de câini într-o casă de 80 de mp, la Braşov
recomandare pe as.ro
Gabi Tamaş şi Dan Alexa, luaţi cu maşina de poliţie în Asia Express. Ce li s-a putut întâmpla celor doi pe “Drumul Eroilor”
Romania TV
David Popovici și iubita lui, în culmea fericirii! Au dat marea veste chiar de ziua lui de naștere. Wooooow! Au doar 21 de ani. Fanii i-au felicitat: Fericiți pentru noi
Romania TV
Ministerul Muncii, anunţ important pentru angajaţi şi angajatori, se aplică până la finalul anului. Amenzi de 5-10.000 de lei!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Melania şi Donald Trump, apariţie surprinzătoare în Marea Britanie! Gestul i-a lăsat pe toţi fără cuvinte, nu au mai fost văzuţi aşa
recomandare pe playtech.ro
Planta pe care nu ai voie să o rupi toamna, în România. Amenzile sunt halucinante, nici nu ştii că este protejată
recomandare pe redactia.ro
Doliu în lumea filmului. A murit marele actor Robert Redford
recomandare pe redactia.ro
Furtuna „Zack” va lovi România. Se anunță vreme severă în multe zone din țară. Ploile fac deja ravagii în Europa
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
recomandare pe bzi.ro
Schimbare uluitoare a Ioanei State! Cât a slăbit vedeta! – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Cum s-a afișat fiica Andreei Marin în America: Ce face Violeta Bănică în weekend
recomandare pe dailybusiness.ro
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
recomandare pe dailybusiness.ro
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 15 - 21 septembrie 2025. Adevărul iese la iveală, indiferent dacă suntem sau nu pregătiți
recomandare pe a1.ro
Rocsana Marcu, pe masa de operație în Dubai! Descoperirea medicilor în timp ce o tratau: „Ferească Dumnezeu”