Live acum XNS
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Este risc de avalanșă de gradul III la munte! Salvamontiștii au transmis un avertisment pentru turiști: ”Căderi de zăpadă care...”

Este risc de avalanșă de gradul III la munte! Salvamontiștii au transmis un avertisment pentru turiști: ”Căderi de zăpadă care...”

De Ilinca Lunca.
Publicat pe 07.01.2024 la 17:58 Actualizat pe 07.01.2024 la 17:58

Iarna și-a întrat în drepturi în România! A nins abundent la munte, iar stratul de zăpadă este uriaș. Din acest motiv, salvamontiștii au transmis un avertisment de avalanșă de gradul III. Iată care sunt zonele afectate și ce trebuie să știe turiștii care se află acolo, în această perioadă.

Ninsorile au început în România.

Profimedia

După zile cu căldură și temperaturi mari, meteorologii au emis coduri galbene de ninsoare și viscol în România. Stratul de zăpadă s-a depus deja în câteva zone din România, iar pericolele sunt din ce în ce mai mari.

Salvamontiștii au transmis o alertă de avalanșă de gradul III într-o zonă foarte populată de turiști, mai ales în perioada aceasta.

Este risc de avalanșă de gradul III la munte

Centrul Meteorologic Transilvania Sud a transmis un risc de avalanșă de gradul III, din cauza unui strat vechi de zăpadă, care ar putea oricând să se desprindă.

Având în vedere că ninsorile vor continua în aceste zone, este posibil ca stratul să ajungă la 30-40 de centimetri grosime. Așadar, turiștii de la munte trebuie să țină cont de avertismentele salvamontiștilor.

În munții Ceahlău și Vlădeasa este alertă de avalanșă de gradul II. De asemenea, este pericol și în Munții Făgăraș, la peste 2.000 de metri înălțime, unde stratul de zăpadă a ajuns la 73 de centimetri grosime, cel mai înalt din țară, la această oră.

O informație importantă pentru turiști este faptul că riscul de avalanșă emis nu afectează nicio stațiune de schi. Turiștii pot să se bucure de vacanțele la munte în continuare.

”Avem un strat vechi de zăpadă cu zăpadă sub formă de gheață care, cu siguranță, favorizează producerea de avalanșe, ținând cont că în perioada următoare. Avem anunțate căderi de zăpadă care vor fi mari cantitativ și se vor depune în cantități de 30-40 de centimetri.

Aceste risc de avalanșă nu afectează nicio stațiune de schi. Sperăm ca temperaturile din următoarele zile să asigure coeziunea dintre cele două straturi de zăpadă, cel vechi și cel nou care va cădea de acum”, a transmis Sabin Cornoiu, președintele Salvamont din România.

Urmează să ningă în toată țara

Meteorologii au emis un avertisment de ninsori pentru întreaga țară. Vin vești bune pentru cei care așteaptă iarna, căci temperaturile scad drastic încă din această noapte.

Dacă în urmă cu câteva zile gradele din termometre indicau chiar și 10 grade Celsius în majoritatea zonelor din țară, temperaturile nu vor mai trece de 1 grad Celsius.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Este risc de avalanșă de gradul III la munte! Salvamontiștii au transmis un avertisment pentru turiști: ”Căderi de zăpadă care...”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Beauty & Lifestyle
Scapă de mucegaiul din rosturile de la baie cu un ingredient simplu și natural, fără chimicale. Trucul care elimină rapid petele 
  • Baia ta va străluci din nou
  • Cum să cureți rosturile fără efort, fără produse toxice
Meteo
Cod roşu de caniculă în zeci de judeţe din România. Meteorologii anunță temperaturi de foc. Când începe să se mai răcorească
  • România, sub cod roșu de caniculă
  • Zeci de județe afectate de temperaturi record
Showbiz intern
Maria Covasa de la Insula iubirii iubește din nou! Fosta concurentă este într-o relație, la mai bine de un an după despărțirea de Dani Boy
  • Maria Covasa are un nou iubit
  • Fosta concurentă de la insula iubirii este într-o relație, la mai bine de un an după despărțirea de Dani Boy
Beauty & Lifestyle
Renunță la Roma și vizitează aceste două orașe italiene subestimate. Descoperă farmecul ascuns al locurilor mai puțin aglomerate
  • Două orașe italiene fermecătoare care te vor face să uiți de Roma
  • Descoperă farmecul ascuns al locurilor mai puțin aglomerate
Showbiz intern
Andreea Marin, o mamă mândră! Fiica ei, Violeta, a obținut cel mai mare scor atins în liceul său la bacalaureatul internațional: "Copilul meu bun..." 
  • Andreea Marin radiază de mândrie
  • Fiica ei, Violeta, a obținut cel mai mare scor din liceul său la prestigiosul bacalaureat internațional
Showbiz intern
Cum îl tachinează iubita pe Cuza! Prezentatorul de la Neatza cu Răzvan și Dani a reacționat imediat: "Nu!" | FOTO
  • Cuza, tachinat de iubita lui
  • Cum l-a surprins tânăra pe prezentatorul de la Neatza
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Dragoş Anastasiu, despre inechitățile măsurilor de austeritate, bonusurile de la CCR și banii pentru partide
recomandare pe as.ro
Ce a putut păţi milionarul român care s-a botezat din nou la 45 de ani
Romania TV
Se taie banii de concedii medicale. S-a dat lege, angajaţii care se îmbolnăvesc rămân fără salariu!
Romania TV
Este anunţul momentului pentru milioane de români
recomandare pe antena3.ro
O femeie de 50 de ani și-a dat demisia ca să poată trăi permanent pe un vas de croazieră
recomandare pe antena3.ro
O imagine cu pantera neagră în copac, salvată de pompieri, a fost publicată de DSU. Instituția a precizat că e un pamflet
recomandare pe antena3.ro
Mărturia unei vedete OnlyFans. Ce s-a întâmplat când fiul ei de 11 ani a aflat cu ce se ocupa
recomandare pe playtech.ro
Cum s-a comportat Elena Udrea în închisoare. Motivul pentru care ar putea fi eliberată mai devreme
recomandare pe playtech.ro
Limonada bătută, băutura verii cu doar 3 ingrediente. Rețeta care a cucerit internetul
recomandare pe redactia.ro
Se schimbă școala românească din temelii. Părinții riscă și închisoarea dacă nu respectă acest lucru.
recomandare pe redactia.ro
Cine este omul care și-a pierdut viața pe Transfăgărășan după ce a fost atacat de urs
recomandare pe Ciao.ro
Ce alte vedete din România suferă de cancer la colon + Ce simptome au avut: 'Totul a început de la o ciorbă'
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
recomandare pe bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
recomandare pe bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
recomandare pe dailybusiness.ro
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
recomandare pe dailybusiness.ro
Știi care este ”vampirul” energetic din casa ta? Te usucă la factura de curent!
recomandare pe Jurnalul.ro
Bani, dragoste? Iată cea mai norocoasă zi a lunii iulie 2025 pentru fiecare zodie
recomandare pe a1.ro
Cine e și cum arată noua iubită a lui Bogdan Cîrlan, fostul concurent de la Insula Iubirii sezonul 7