Live acum Petrecem in familie (r)
Prime time 19:00/ Petrecem in familie (r)
Homepage » Actualitate » Stiri interne » „Esteticianul vedetelor”, declarat nevinovat în scandalul cu pacienta care îi cere un milion de euro / Nu există faptă penală!

„Esteticianul vedetelor”, declarat nevinovat în scandalul cu pacienta care îi cere un milion de euro / Nu există faptă penală!

De Narcis Voica.
Publicat pe 14.02.2024 la 22:45 Actualizat pe 14.02.2024 la 22:45

Scandalul penal dintre pacienta Moica Feliu și medicul Marek Vâlcu a luat sfârșit: după ce a fost declarat nevinovat de Parchet și de Colegiul Medicilor, doctorul a câștigat și procesul în care femeia pe care a operat-o ceruse redeschiderea dosarului clasat de procurori.

Monica Feliu, pacienta care l-a reclamat pe Marek Vâlcu la Parchet și la Colegiul Medicilor, apoi a deschis un proces civil în care a solicitat despăgubiri de un milion de euro, a pierdut și ultima luptă în războiul penal. „În baza art. 341 alin. 5 și 6 lit. a) C.proc.pen., respinge plângerea formulată de petenta FELIU MONICA împotriva ordonanței de clasare nr. 2120/P/2023 din data de 15.06.2023 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 București, menținută prin ordonanța nr. 266/II-2/2023 din 08.08.2023 a prim-procurorului Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 București, ca neîntemeiată. Menţine soluţia dispusă prin ordonanța de clasare nr. 2120/P/2023 din data de 15.06.2023 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 București. În baza art. 275 alin (2) din Codul de procedură penală obligă petenta la plata sumei de 500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Definitivă”, a decis instanța.

La finele anului trecut, Monica Feliu a declarat, în exclusivitate pentru SPYNEWS.ro, că, oricare ar fi soluția anchetatorilor, ea ar avea dreptate. „Dacă a efectuat operații de deviație de sept și rezecție de cornete, a efectuat fără drept, fiindcă domnul doctor nu este ORL-ist. Dacă nu a efectuat, înseamnă că sunt victima unei înșelăciuni, fiindcă dumnealui a trecut pe factură rezecție de cornete. E simplu. Oricum ar fi, am dreptate! (...) Am fost la Colegiul Medicilor, iar cei din comisie au susținut că nu pot lua în considerare niște probe pe care doream să le depun, pe motiv că acțiunea este tardivă. Aștept decizia”, a declarat Monica Feliu, în exclusivitate pentru SPYNEWS.

Împotriva medicului care a operat-o la nas, Monica Feliu a deschis și două procese: unul penal de redeschidere a dosarului clasat de procurori (închis recent, prin respingerea cerererii) și unul civil, în care solicită despăgubiri de un milion de euro.

Monica Feliu (foto sus), femeia care susține că și-a pierdut simțul olfactiv și că îi cade nasul după o operație efectuată de esteticianul Marek Vâlcu, susține în cererea de chemare de judecată că înainte de operație simțea mirosul de gaze de la câteva străzi, însă acum poate să și explodeze în casă, fiindcă nu mai percepe niște eventuale scurgeri de gaze. De asemenea, ea susține că a pierdut o grămadă de bani din cauza problemelor la nas, motiv pentru care a solicitat acordarea unei despăgubiri de un milion de euro.
Katia Cicală, avocata medicului Marek Vâlcu, a declarat, în exclusivitate pentru SPYNEWS, că Monica Feliu nu a fost operată de deviație de sept și că eventualele probleme la nas ar putea fi cauzate de faptul că pacienta nu a respectat indicațiile doctorului. De exemplu, că aceasta a purtat la scurt timp după intervenție ochelari de soare, unii fiind „cât lopata”, care ar fi presat zona sensibilă a nasului.
Referitor la aceste acuzații, Monica Feliu a declarat, pentru SPYNEWS, că poza de pe Facebook la care face referire avocata lui Marek Vâlcu ar fi fost făcută la patru luni de la intervenție și că doctorul nu i-a interzis să poarte ochelari de vedere sau de soare. „Chiar dacă nu mi-a interzis să port ochelari, nu am purtat pentru că mă durea nasul îngrozitor și nu suportam nicio atingere. Și în prezent, după ce port zece minute ochelarii, mi se învinețește nasul”, a afirmat Monica Feliu.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
„Esteticianul vedetelor”, declarat nevinovat în scandalul cu pacienta care îi cere un milion de euro / Nu există faptă penală!
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Beauty & Lifestyle
Locul din Italia cu cele mai bune plaje. Sunt considerate mai frumoase decât cele de pe Coasta Amalfi
  • Locul din Italia cu cele mai bune plaje
  • Au nisip alb și ape turcoaz
Horoscop
Saturn retrograd din 13 iulie 2025. Ce zodii vor resimți cel mai mult efectele
  • Saturn va fi retrograd până pe 27 noiembrie 2025
  • Ce zodii vor resimți cel mai mult efectele
Showbiz intern
Cuza de la Neatza cu Răzvan și Dani, vacanță romantică alături de iubita lui. Ce destinație au ales | FOTO
  • Cuza de la Neatza cu Răzvan și Dani, vacanță romantică alături de iubita lui
  • Ce destinație au ales
Showbiz intern
Războiul dintre Bianca Drăgușanu și Claudia Pătrășcanu continuă! Iubita lui Gabi Bădălău a ironizat-o pe mama cântăreței. Mesajul dur al vedetei
  • Bianca Drăgușanu a ironizat-o pe mama Claudiei Pătrășcanu
  • Mesajul dur al vedetei
Emisiuni TV
Visul românesc - Succes internațional. Povestea Andrei și a lui George Oprea. Cei doi au plecat din România în urmă cu 15 ani
  • Povestea Andrei și a lui George Oprea
  • Locuiesc de 15 ani pe Coasta de Azur
Showbiz intern
Vacanță de vedetă. Roxana Vancea și Dragoș Paiu au dezvăluit în ce destinații călătoresc cu copiii lor
  • Roxana Vancea și Dragoș Paiu au făcut declarații despre vacanțele lor
  • Ce destinații aleg pentru cei doi copii
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Trucul prin care putem face răcoare în locuinţă, fără aer condiţionat
recomandare pe as.ro
Milionarul român cu trei pensii dă din casă! Ce i-a făcut propria nevastă. Dieta secretă care l-a ajutat enorm
Romania TV
Vlăduța Lupău este în culmea fericirii! Cât de frumos a dat vestea! Fanii au sărit imediat să o felicite!
Romania TV
Cum pot românii să obțină ajutorul pentru energie de la Guvern. Câți bani pot primi pe lună și ce pași trebuie să urmeze
recomandare pe antena3.ro
O femeie cu un copil de 2 ani spune cum e să locuiești pe un vas de croazieră, cu totul gratuit. Există, totuși, un dezavantaj
recomandare pe antena3.ro
Furie în Bulgaria din cauza panterei negre. Oamenii spun că au pierdut bani din cauza ei și cer despăgubiri
recomandare pe antena3.ro
Mireasă din Vâlcea bătută de mire la nuntă, pentru că a supărat-o pe mama soacră. Ea a fost dusă la spital, el a continuat petrecerea
recomandare pe playtech.ro
Cea mai frumoasă plajă din Europa se află în Grecia. Puţini români ştiu de ea, panorama dramatică te cucereşte pe loc
recomandare pe playtech.ro
Cum şi cât se udă trandafirii din grădină când e caniculă. Detaliul care distruge bobocii
recomandare pe redactia.ro
Cine este tânăra ucisă de fostul iubit după ce i-a incendiat casa. Victima a fost rapită și în februarie de ucigaș
recomandare pe redactia.ro
Se schimbă școala românească din temelii. Părinții riscă și închisoarea dacă nu respectă acest lucru.
recomandare pe Ciao.ro
A murit cea mai iubită actriță de la Bollywood! Ochii ei i-au înnebunit și pe români
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
recomandare pe bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
recomandare pe bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
recomandare pe dailybusiness.ro
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
recomandare pe dailybusiness.ro
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
recomandare pe Jurnalul.ro
Bani, dragoste? Iată cea mai norocoasă zi a lunii iulie 2025 pentru fiecare zodie
recomandare pe a1.ro
Artist celebru din România a sărit la bătaie în timpul concertului său. Ce s-a întâmplat între el și un fan