Live acum Viața fără filtru
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » EXCLUSIV / Un polițist din „Brigada torționarilor” fură ca să facă... Dreptul! / Dovada că a trecut clasa cu o lucrare plagiată

EXCLUSIV / Un polițist din „Brigada torționarilor” fură ca să facă... Dreptul! / Dovada că a trecut clasa cu o lucrare plagiată

De Narcis Voica.
Publicat pe 06.08.2021 la 23:33 Actualizat pe 06.08.2021 la 23:33

Polițiștii din brigada liderului de sindicat Viorel Șeicaru de la Secția 16 se pricep nu doar la răpirea oamenilor și torturarea acestora, în stil mafiot, la marginea orașului, ci și la furat. 

Unul dintre lacheii lui Șeicaru, Răzvan Ştefan Piticu, a reușit să treacă anul la Facultatea de Drept ciordind cu tupeu munca altora. Semn că sistemul judiciar are viitorul asigurat și că legea din România este pe mâini bune. După cum rezultă din documentele intrate în posesia jurnaliștilor SPYNEWS, la cum știe legea, Piticu are mari șanse să împartă dreptatea îmbrăcat în robă, după ce se va sătura să tortureze oameni, ca agent la Secția 16.

În timp ce Șeicaru era arestat la el acasă, acoliții lui, dirijați din umbră, au coordonat atacuri asupra unor oameni (captură sus) și au amenințat cu moartea un jurnalist SPYNEWS care a făcut dezvăluiri despre acțiunile de tip mafiot ale polițiștilor. (captură jos)

În timp ce Șeicaru a fost arestat, din a doua încercare, Dorin Nine (foto jos) și Răzvan Lupu - care au mai torturat un suspect, în 2018, și au fost scoși basma curată de procurori - au rămas în arest la domiciliu.
Ceilalți șase interlopi în uniforme sunt: Beatrice Alexandra Turcu, Elisabeta Valentina Stancu, Irina Elena Gogoaşe, Mihai Patrik Alexandru Radu, Răzvan Ştefan Piticu și Cătălin Bogdan Nicu. Acesta din urmă a avut, ieri, o atitudine extrem de bizară. Contactat de reporterii SPYNEWS (ca și ceilalți infractori, de altfel - n.r.), Cătălin Bogdan Nicu (foto jos) a decis să șteargă imediat toate urmele din spațiul virtual. Exact așa cum a procedat și șeful său, Șeicaru, care a chemat-o în arest pe fosta nevastă, Geanina Florina Șeicaru, și i-a dat parolele, pentru a distruge probele aflate pe Internet - conversații, conexiuni, poze, filme etc.

Beatrice Alexandra Turcu (foto jos) este cea care a fost acuzată de nașul lui Șeicaru că ar fi fabricat probe și ar fi „turnat” la Parchet, pentru a scăpa de acuzații. Se pare că nu i-a ieșit, fiindcă individa a fost trimisă în judecată. Pe Internet, aceasta face furori cu poze sexy și se afișează alături de bolidul său, înmatriculat cu numărul BAT. Combinație de litere predestinată, se pare, pentru cea care a participat la BAT-ăile încasate de oamenii răpiți de pe stradă și duși „la pădure”, ca în filmele cu mafioți.

Irina Elena Gogoaşe (foto jos) a fost, anul trecut, dată exemplu de SNAP, sindicatul lui Șeicaru, pentru că a ajutat la capturarea unui urmărit. Incidentul s-a petrecut cu o săptămână înainte de răpirea și torturarea celor doi bărbați, morți, între timp, „din cauze neprecizate”.

Intervenție de tip mafiot, marca „Circa 16”
Potrivit anchetatorilor, în urmă cu un an, „Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina, agenți de poliție în cadrul Secției 16 Poliție București, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu cu agenții, având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tomfă, pistol, cartușe), l-au lipsit în mod ilegal de libertate pe Ghiorghe Mihai Ionuț în intervalul aproximativ 01.45 - 02.30. (...) Ghiorghe Mihai Ionuț a fost introdus încătușat în autospeciala de poliție marca Dacia Logan MAI , condusă în seara respectivă de către ag. Lupu Viorel Răzvan. Apoi agentul șef Șeicaru Viorel, a deschis portiera stângă a mașinii și i-a pulverizat spray lacrimogen în direcția feței, după care a închis portiera autoturismului, lăsându-l singur în mașină, cu geamurile ridicate. După aproximativ 5 minute, în mașină s-au urcat agenții Lupu Viorel Răzvan (la volan), Dăogaru George Alexandru și Radu Mihai Patrik (aceștia din urmă de-o parte și de alta a persoanei vătămate), plecând împreună de la fața locului. Totodată, agenții Șeicaru Viorel Constantin, Stancu Elisabeta Valentina, Turcu Beatrice Alexandra și Nine Dorin s-au urcat fiecare în autospecialele ce le fuseseră repartizate în cadrul raporturilor de serviciu (mai exact agenții Șeicaru și Stancu în auto VW Polo MAI, iar agenții Turcu și Nine în auto Dacia Logan MAI ) și i-au însoțit pe colegii lor în autospeciala cărora fusese introdus Ghiorghe Mihai Ionuț (foto jos)”.
Aceste scene, descrise de anchetatori, au fost surprinse de camere de supraveghere care au înregistrat și incidentul de la ora 22.30, imagini deținute de nașul lui Șeicaru: „Referitor la inculpata Gogoașe Irina s-a apreciat că în data de 01.09.2020, în calitate de agent în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, împreună cu agentul ..., având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tonfă, pistol, cătușe), l-a lipsit în mod ilegal de libertate pe Gheorghe Teodor Nicolae în intervalul aproximativ 01.45 - 02.00. Concret, după încătușarea nelegală a lui Gheorghe Teodor Nicolae, l-a lăsat închis pe acesta întins pe burtă peste două jante auto depozitate pe bancheta din spate a autospecialei ce îi fusese repartizată în cadrul raporturilor de serviciu. Ulterior, urmată îndeaproape de agentul... , l-a transportat cu aceeași autospecială pe Gheorghe Teodor Nicolae în zona Zețari din București, sectorul 5, unde l-a descătușat și abandonat pe o stradă întunecată”.
Conform anchetatorilor, „în continuare, Șeicaru Viorel, Lupu Viorel Răzvan, Radu Mihai Patrik, Dăogaru George Alexandru și Nine Dorin l-au întins pe pământ în poziția decubit dorsal și au început să îl lovească cu tonfele și cu bocancii, timp în care Stancu Elisabeta Valentina a rămas lângă una dintre autospecialele de poliție”, au explicat anchetatorii, conform stiripesurse.ro. Conform anchetatorilor, Mihai lonuț Ghiorghe a declarat: „Mă loveau peste corp, în zona coastelor, a mâinilor, a degetelor de la mâini și a picioarelor. Toți agenții care mă loveau erau bărbați. Unul dintre polițiștii cei tineri mi-au scos adidașii, după care agenții m-au lovit cu tomfele peste tălpi. Eu le ceream să înceteze, iar polițistul mai în vârstă mi-a replicat că dacă nu îmi cer scuze, nu se vor opri. Eu am întrebat atunci pentru ce să îmi cer scuze. Rețin că m-au întors și pe burtă, continuând să mă lovească și, la un moment dat, mi-au scos cătușele [...] La un moment dat, pentru a se opri, mi-am cerut iertare de la polițiști, obligat practic de aceștia”. În continuare, Ghiorghe Mihai lonuț a detaliat că Șeicaru Viorel a urinat pe el, mai exact pe brațul său stâng și pe tricoul pe care îl purta, spunându-i în același timp „Vezi, mă, ce poate să facă Poliția Română?”

CITEȘTE ȘI:
În articolul
EXCLUSIV / Un polițist din „Brigada torționarilor” fură ca să facă... Dreptul! / Dovada că a trecut clasa cu o lucrare plagiată
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Ce legătură există, de fapt, între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Se zvonește că ar fi rude
  • Se zvonește că Vanessa și BDLP ar fi rude
  • Ce legătură este între cei doi, de fapt
Emisiuni TV
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
  • Valentin și Alina de la Mireasa sunt într-un scandal uriaș
  • Fostul concurent a făcut acuzații foarte grave
Showbiz intern
Gestul suprem de iubire al Lambadei față de Tzancă Uraganu. Ce a decis să facă prima iubire a cântărețului
  • Cum îi dovedește Lambada lui Tzancă Uraganu că-l iubește
  • Decizia la care ar fi recurs cântărețul
Stiri interne
Se închid școlile din România din cauza frigului. Județele unde elevii învață online
  • Școlile din România s-au închis din cauza frigului
  • În ce județe s-a luat această măsură
Emisiuni TV
Prima rezoluție a Ralucăi Preda pentru 2026. Ce profesie își dorește să aibă prezentatoarea de la Capriciile iubirii
  • Ce își dorește Raluca Preda să devină
  • S-a înscris la un curs
Emisiuni TV
De ce e Survivor cel mai dur reality show. În nicio altă emisiune nu se întâmplă aceste lucruri
  • Ce face emisiunea Survivor să fie cel mai dur reality show
  • Concurenții au parte de experiențe incredibile
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Localitatea din România unde troienele au trecut de un metru
recomandare pe as.ro
Cu ce se ocupă românii care l-au surclasat pe Ion Ţiriac în topul ierarhiei miliardarilor anunţat de americani
Romania TV
Georgiana Lobonț, criticată că e prea slabă. Artista s-a pozat în costum de baie, în Zanzibar, iar criticii au stat la pândă și au atacat: Ai bețe, îți lipsesc schiurile
Romania TV
Suma URIAȘĂ pe care a dat-o Monica Bîrlădeanu pe rochia mini cu care a încins internetul. Un român de rând muncește o lună pe acești bani!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Cât trebuie să fie umiditatea în dormitor în timpul iernii: sfaturile experţilor
recomandare pe playtech.ro
Ţurțur sau țurțure? 80% dintre români folosesc forma greşită
recomandare pe redactia.ro
De ce ți se usucă gura noaptea în somn: 8 cauze importante pe care trebuie să le știi
recomandare pe redactia.ro
Cine pierde pensia de urmaș în 2026. Noile reguli lovesc mii de români
recomandare pe Ciao.ro
ULTIMĂ ORĂ! Moment de panică, în direct, la Radio ZU! Morar, Buzdugan și Emma, evacuați de urgență
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Partidul de guvernământ din Kosovo câștigă alegerile după mai multe luni de blocaj politic
recomandare pe dailybusiness.ro
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
recomandare pe Jurnalul.ro
„Ghinion” pentru Traian Băsescu, înainte de Crăciun: Întoarcerea în casa de protocol, blocată de manevra juridică prin care și-a luat SPP-iștii înapoi
recomandare pe a1.ro
Georgiana Lobonț, apariție sexy în costum de baie pe internet, în vacanță. Cum au reacționat fanii și de ce au criticat-o