Live acum Acces Direct
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Florin Cîțu, despre închiderea piețelor și mall-urilor în contextul valului patru al pandemiei: ”Vom face exact ce am făcut și data trecută”

Florin Cîțu, despre închiderea piețelor și mall-urilor în contextul valului patru al pandemiei: ”Vom face exact ce am făcut și data trecută”

Publicat pe 28.07.2021 la 09:18 Actualizat pe 28.07.2021 la 09:18

Valul patru al pandemiei de coronavirus este tot mai aproape spun specialiștii, tocmai de aceea, încă de acum câteva zile, politicienii au început să vorbească despre posibile noi măsuri restrictive care ar putea fi puse în practică în țara noastră. Însă, Florin Cîțu iese acum public și vorbește despre închiderea piețelor și mall-urilor, după ce Dan Barna a propus intrarea în centrele comerciale pe categorii: vaccinați și nevaccinați.

Florin Cîțu vorbește despre noi măsuri restrictive

Arhiva

Mai concret, indiferent de evoluția epidemiologică de la noi din țară în perioadă imediat apropiată, valul patru al pandemiei fiind anunțat la sfârșitul lunii septembrie, Florin Cîțu nu vede la orizont decizii ce ar putea pune, din nou, economia României pe butuci.

Florin Cîțu nu vrea închiderea piețelor și mall-urilor în valul patru al pandemiei

Mai mult decât atât, politicianul îi asigură pe români că piețele agro-alimentare și mall-urile vor rămâne deschise, indiferent de rata de incidență la care vom ajunge, el dorind să ia cele mai bune și sigure măsuri după ce se va consulta cu specialiștii din Sănătate.

”Trebuie să vorbim și cu specialiștii, au venit multe propuneri de la Ministerul Sănătății. Eu vreau să vă spun că vom face exact ce am făcut și data trecută, când au fost multe propuneri pe masă și le-am ales pe cele mai bune. Vă pot spune clar un singur lucru: eu nu voi închide piețele agroalimentare, nu voi închide mall-urile, nu voi închide economia. Economia va fi deschisă în perioada următoare, economia nu va fi închisă. Repet: nu vom închide piețele agroalimentare, nu vreau să închid mallurile și nu vom închide economia. Asta este clar și asta le garantez oamenilor. Ele vor rămâne deschise”, a spus Florin Cîțu, scrie Digi24.

De asemenea, premierul spune că decizia de a lăsa economia deschisă are la bază și datele din valul trei al pandemiei. Cîțu spune că nici atunci piețele și mall-urile nu au fost închise, însă masca de protecție a fost cea care a făcut diferența, tocmai de aceea va rămâne și de la 1 august obligatorie în spațiile închise ori aglomerate.

”Trebuie să vedem întâi ce se întâmplă cu evoluția și apoi vom lua o decizie. M-am uitat în valul 3 când au fost deschise mall-urile, nu erau așa mulți vaccinați, aveau mască, deci putem să găsim variante, să vedem întâi ce ne spun specialiștii. Masca rămâne în continuare la interior și în spațiile aglomerate, nu sunt multe modificări în aceastră decizie de la 1 august și vom vedea pe parcurs ce se întâmplă”, a mai adăugat premierul României.

Cât despre propunerile făcute în urmă cu câteva zile de Dan Barna, acelea de a despărți populația în vaccinați și nevaccinați, atunci când vine vorba de activități publice, premierul României exclude parțial această variantă. Oficialul mărturisește că va fi foarte greu să se impună restricții pe categorii, excepție făcând doar câteva aspecte, cum ar fi mersul la restaurant.

”Unele lucruri se vor face, depinde un ajungem, unele lucruri se vor face pentru toată lumea. Circulația noaptea, de exemplu, dacă vom ajunge iar la restricționare, nu putem s-o facem pentru vaccinați și nevaccinați. E un exemplu. În ceea ce privește restaurantele, acolo trebuie să ne gândim dacă doar pentru vaccinați sau și persoane care au un test sau persoane care au trecut prin boală”, a mai adăugat politicianul.

Astfel, în urma acestor declarații, la final, Florin Cîțu a ținut să le reamintească românilor că doar vaccinarea ne va scăpa de pandemie și ne va ajuta să trecem mai ușor, mai repede și fără prea multe restricții și de valul patru.

”Există însă o foarte mare diferență față de ceea ce a fost în valul 3. Acum avem un vaccin, care poate opri această pandemie, trebuie doar să mergem să ne vaccinăm. Acest val 4 nu ar trebui să se întâmple. Dar în același timp trebuie să fim pregătiți”, a concluzionat prim-ministrul.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Florin Cîțu, despre închiderea piețelor și mall-urilor în contextul valului patru al pandemiei: ”Vom face exact ce am făcut și data trecută”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Acces Direct. O mamă din Piatra Neamț luptă pentru fiica ei, în vârstă de opt ani. Andreea a făcut acuzații grave la adresa fostului iubit
  • Andreea și fostul iubit au împreună o fiică de opt ani
  • Bărbatul nu s-ar fi implicat în creșterea ei și ar fi refuzat inclusiv plata pensiei alimentare
Showbiz intern
TJ Miles și Francisca s-au căsătorit! Cei doi îndrăgostiți au devenit, oficial, soț și soție. Primele imagini de la eveniment | FOTO
  • TJ Miles și Francisca și-au spus „DA”!
  • Detalii și imagini de la eveniment
Showbiz intern
Cât de bine arată soția lui Dorian Popa în costum de baie. Andreea a făcut furori pe plajă: „Colegii îi dădeau bully”
  • Cât de bine arată soția lui Dorian Popa în costum de baie
  • Imagini mai rar văzute cu Andreea
Stiri interne
Controverse la spitalul din Iaşi unde au murit 7 copii. Fosta directoare a fost repusă în funcție. Ministrul Sănătății: "E noaptea minţii"
  • Fosta directoare a spitalului unde au murit 7 copii a fost repusă în funcție
  • Ce spune ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete
Showbiz intern
Emma și Adrian de la Mireasa, finaliștii sezonului 11, prima apariție împreună, după zvonurile despărțirii! Imaginea cu care au închis gurile rele
  • Emma și Adrian de la Mireasa formează în continuare un cuplu
  • Prima apariție a celor doi, după zvonurile despărțirii
Showbiz intern
Imagini de senzație cu Bianca Drăgușanu! Niciodată nu ai mai văzut-o așa. Și-a descoperit un nou hobby | VIDEO
  • Noul hobby al Biancăi Drăgușanu
  • Imagini de senzație cu vedeta
  • Niciodată nu ai mai văzut-o așa
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Ciclonul Barbara mătură sud-estul României. Sfaturile autorităţilor: "Staţi în casă, închideţi ferestrele"
recomandare pe as.ro
Femeia celebră de 76 de ani care arată ca o adolescentă uimeşte din nou. Ce a mâncat în fiecare zi fără să se îngraşe deloc
Romania TV
De ce se întorc ACASĂ românii din Diaspora!
Romania TV
Trei zodii renasc din cenușa trecutului, la ora 10:10. Ies din labirintul provocărilor
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Cât ține al doilea val al ciclonului. România, sub cod roșu de ploi torențiale și furtuni violente. Vești proaste de la ANM
recomandare pe playtech.ro
De ce nu mai pornește centrala termică și ce poți face înainte să chemi instalatorul. Cele mai comune erori
recomandare pe redactia.ro
Maine e mare sarbatoare!! Il cinstim pe sfantul care ne protejeaza de farmece si vraji. Multi romani ii poarta numele 👇 VEZI IN PRIMUL COMENTARIU 👇
recomandare pe redactia.ro
Ce poreclă avea Gigi Becali în tinerețe. Mulți nu știau că i se spunea așa: ”Nu se lua de el nici Miliția, nici Securitatea!”
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV generată cu AI e noua senzație a Ligii Campionilor. Costă o avere imaginile cu ea
recomandare pe bzi.ro
Ce ar alege Irina Columbeanu între bani și iubire: „Sunt la fel de norocoasă precum mama mea!”
recomandare pe bzi.ro
Schimbare uluitoare a Ioanei State! Cât a slăbit vedeta! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Criza de la CFR Călători se adânceşte! Circulaţia trenurilor companiei de stat ar putea fi întreruptă începând cu data de 7 octombrie
recomandare pe dailybusiness.ro
România va produce drone defensive împreună cu Ucraina pentru apărarea Flancului Estic al NATO
recomandare pe Jurnalul.ro
Cele 5 zodii norocoase ale săptămânii 6–12 octombrie 2025: putere, iubire și transformare
recomandare pe a1.ro
Cine este Liviu Bora. S-a alăturat distribuției Iubire cu parfum de lavandă