Live acum Te cunosc de undeva!
Prime time 20:30/ Te cunosc de undeva!
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Gabriela Firea anunță renunțarea la taxa pe oxigen, în urma sondajului de pe Facebook: „Nu mă consider înfrântă”

Gabriela Firea anunță renunțarea la taxa pe oxigen, în urma sondajului de pe Facebook: „Nu mă consider înfrântă”

Publicat pe 25.02.2020 la 16:16 Actualizat pe 25.02.2020 la 16:35

În urma sondajului postat pe Facebook, în care cerea părerea bucureștenilor, Gabriela Firea a decis să renunțe la taxa Oxigen, mpsura care ar fi interzis circulația mașinilor poluante în centrul orașului. Nu se declară, însă, înfrântă și spune că va merge înainte.

Gabriela Firea anunță renunțarea la taxa pe oxigen, în urma sondajului de pe Facebook: „Nu mă consider înfrântă”

Hepta

În urma sondajului postat pe Facebook, în care cerea părerea bucureștenilor, Gabriela Firea a decis să renunțe la taxa Oxigen, mpsura care ar fi interzis circulația mașinilor poluante în centrul orașului. Nu se declară, însă, înfrântă și spune că va merge înainte.

Primarul general al Captialei a anunțat că a renunțat la taxa Oxigen, după ce mai mulți bucureșteni au votat renunțarea la această măsură, în cadrul unui sondaj organizat pe Facebook, scrie Digi24.

„În fața unui asemenea val de respingere a unei astfel de măsuri care a fost luată în întreaga Europă, aceea de a restricționa în zona intens poluantă autoturismele care nu pot fi considerate prietenoase cu mediul, precum și a vinietei antipoluare, sunt în situația de a lua o decizie”, a explicat edilul Capitalei.

Firea a continuat: „Decizia se va transforma în hotărâre de Consiliu General în luna martie. Decizia este, deși cu sufletul neîmpăcat, dar din respect pentru cetățenii care mi-au scris, de a renunța la vinieta antipoluare.”

Firea a mai precizat că, deși vinieta va fi anulată, proiectul mare Oxigen merge înainte.

„Nu mă consider înfrântă, mă consider un pic întoarsă din drum. Nu înseamnă că trebuie să abandonăm lupta”, a mai spus edilul Capitalei.

A concluzionat prin a spune că, dacă nu a reușit să scoată din trafic rablele prin intermediul acestei taxe, următorul pas ar fi eliminarea acestora prin acord cu cetățenii. Drept urmare, vor fi suplimentate voucherele pentru achiziționarea de mașini mai prietenoase cu mediul.

A mai făcut încă o precizare importantă: primăria nu poate face față unui program atât de vast.

În articolul
Gabriela Firea anunță renunțarea la taxa pe oxigen, în urma sondajului de pe Facebook: „Nu mă consider înfrântă”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Insula Iubirii, 23 iulie 2025. Marian are probleme cu alcoolul! Bianca se teme de reacțiile lui: ”Mi-a promis că nu a pus gura”
  • Alcoolul i-ar da mari bătăi de cap lui Marian, la Insula Iubirii
  • De ce s-ar treme Bianca în legătură cu iubitul ei
Showbiz intern
Ada Galeș, detalii despre ultima operație suferită, după ce a fost diagnosticată cu cancer. Cum se simte actrița: „Am plâns de am rupt”
  • Ada Galeș, detalii despre ultima operație suferită, după ce a fost diagnosticată cu cancer
  • Cum se simte actrița
Meteo
ANM anunță cel mai mare val de caniculă în România! Sâmbătă va fi cea mai caldă zi, cu temperaturi record
  • Canicula se extinde în țara noastră în zilele următoare
  • Cum vor fi temperaturile în weekend
Showbiz international
S-a aflat adevărul despre moartea lui Matthew Perry! Medicul a recunoscut totul și riscă 40 de ani de închisoare
  • Medicul lui Matthew Perry a recunoscut totul despre moartea actorului
  • Ce s-an întâmplat înainte de tragedie
Beauty & Lifestyle
Te simți slăbit sau bolnav? Când să te rogi Sfântului Pantelimon, vindecătorul celor bolnavi, pentru sănătate
  • Te simți slăbit sau bolnav?
  • Când să te rogi Sfântului Pantelimon, vindecătorul celor bolnavi, pentru sănătate
Showbiz intern
Jennifer Lopez împlinește 56 de ani chiar înainte de show-ul din România. Ce surprize le pregătește fanilor
  • Jennifer Lopez își sărbătorește ziua de naștere înainte de concertul din București
  • Cântăreața peregătește surprize grandioase pentru fanii din România
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Un livrator indian a arătat cât a câştigat doar luna trecută. E aproape dublu faţă de salariul mediu
recomandare pe as.ro
Doar casa e 15 milioane de euro! Detalii incredibile despre averea românului care i-a cucerit pe arabi
Romania TV
Ada Galeș are cancer. Celebra actriță a fost operată: Încerc să îmi acopăr gaura dintre nas și gură pe care o am. Am ochii în lacrimi și mi-e frică
Romania TV
Incendiu violent la mall, peste 60 de persoane au murit. Imagini terribile de la locul tragediei FOTO şi VIDEO
recomandare pe antena3.ro
Ce bacşis a lăsat Jeff Bezos la hotelul de 5 stele de la Veneţia, după nunta anului cu Lauren Sanchez
recomandare pe antena3.ro
Crima din Mureș. Cea mai recentă fotografie a lui Emil Gânj, care e căutat de zece zile. Cum arată el acum
recomandare pe antena3.ro
Angajaţii din Guvern dezvăluie: Între 21.000 și 30.000 de lei costă în fiecare lună doar deplasarea unui demnitar
recomandare pe playtech.ro
Semnul făcut de Elena Udrea la ieşirea din penitenciar analizat abia acum! Mesajul este clar, nu este prima oară când face asta
recomandare pe playtech.ro
Nu a făcut infarct! Greşeala fatală a lui Felix Baumgartner, de faţă cu Mihaela Rădulescu, în zbor. Nici un începător nu greşeşte aşa
recomandare pe redactia.ro
Cine e Albert NBN, trapperul cu 6 clase care a înjurat România la Beach, Please. Concertul său a scandalizat întreaga țară
recomandare pe redactia.ro
Cine este tânăra ucisă de fostul iubit după ce i-a incendiat casa. Victima a fost rapită și în februarie de ucigaș
recomandare pe Ciao.ro
A murit cea mai iubită actriță de la Bollywood! Ochii ei i-au înnebunit și pe români
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Reacția prezentatoarei TV, care are un iubit cu 11 ani mai tânăr, după ce a fost acuzată că e „vulgară”
recomandare pe bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
recomandare pe bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
recomandare pe dailybusiness.ro
Cum să slăbești dacă ai peste 50 de ani. Ce este și cum funcționează dieta inversă
recomandare pe dailybusiness.ro
Justin Timberlake a ajuns azi în România pentru concertul de la Electric Castle. Este însoțit de soția lui, Jessica Biel
recomandare pe Jurnalul.ro
România a pierdut jumătate de miliard de euro de când a interzis vânătoarea. Atacurile urșilor s-au înmulțit
recomandare pe a1.ro
Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea iubitului ei, Felix Baumgartner. Ce mesaj dureros a publicat în mediul online