Live acum Spynews TV Live
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Guvernul României vrea să înființeze Ministerul Adevărului. Decizia ar putea fi luată din cauza știrilor false

Guvernul României vrea să înființeze Ministerul Adevărului. Decizia ar putea fi luată din cauza știrilor false

Publicat pe 11.03.2022 la 22:43 Actualizat pe 11.03.2022 la 22:43

Guvernul României ar putea să înființeze Ministerul Adevărului, din cauza știrilor false. Se poate lua această măsură din cauză că lumea încearcă să identifice diferențele dintre știrile false și știrile adevărate.

Guvernul României vrea să înființeze Ministerul Adevărului

facebook

În aceste momente în care Rusia este în război cu Ucraina, statul român lucrează la o platformă care va trata ca suspect de propagandă rusă pe oricine care asociază, cu neștiință, vorbe despre preşedinte şi premier. Așadar, este vorba de o iniţiativă a mai multor ONG-uri, a Guvernului și a Departamentului pentru Situații de Urgență, pentru a combate știrile false.

Site-urile de ştiri sau rețelele de socializare urmează să fie supravegheate pentru oprirea fake-news-urilor.

Raed Arafat spune că știrile ne fac rău

Raed Arafat a declarat că în România se publică extrem de multe știri false, iar acest lucru duce la înființarea unui Ministru al Adevărului.

„În perioada asta prin care trecem, dacă nu vom înţelege odată că ştirile false pot să ne facă foarte rău în România şi pot fi răspândite foarte uşor şi că aceste ştiri nu vin numai din interiorul României, vin şi din exteriorul României. Singurii care se pot supăra pe acest demers pot fi numai cei care vor să răspândească ştiri false”, a declarat Raed Arafat.

Secretarul de stat a mai spus că singurii care ar putea să se supere pe acest demers ar fi numai cei care vor să răspândească ştiri false. El încearcă să ia măsuri în ceea ce privește distribuirea de știri false.

„În perioada asta prin care trecem, dacă nu vom înţelege odată că ştirile false pot să ne facă foarte rău, în România, şi pot fi răspândite foarte uşor, şi că aceste ştiri nu vin numai din interiorul României, vin şi din exteriorul României, ele trebuie identificate din timp şi răspuns la ele documentat, cu date, cu tot”, a mai spus Raed Arafat.

Șefii partidelor de la guvernare nu sunt de acord cu inițiativa

Liderii PNL şi PSD au anunţat că nu sunt de acord cu iniţiativa. Șefii partidelor de la guvernare par să nu fi ştiut nimic despre proiect. Marcel Ciolacu şi Florin Cîţu resping ideea platformei şi susţin că știrile false se discută printr-o comunicare corectă.

Şi liderii USR PLUS au cerut explicaţii și vor să nu fie folosit războiul ca pretext pentru această platformă.

ONG-ul care a iniţiat proiectul este condus de un fost secretar de stat în Guvernul Cioloş, chiar fost membru al partidului.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Guvernul României vrea să înființeze Ministerul Adevărului. Decizia ar putea fi luată din cauza știrilor false
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Mara Bănică, primele declarații după ce i s-a făcut rău. Prezentatoarea TV a povestit ce a pățit
  • Mara Bănică, primele declarații după ce i s-a făcut rău
  • Ce a povestit prezentatoarea TV
Emisiuni TV
Anna Leu, prima aniversare fără Mihai Leu! Campionul ar fi împlinit 57 de ani mâine, 13 februarie
  • Cum trăiește Anna Leu prima aniversare fără Mihai Leu
  • Campionul ar fi împlinit 57 de ani mâine, 13 februarie
Showbiz intern
Liviu Vârciu, amendat într-o parcare. Ce i s-a întâmplat, după ce dimineață și-a găsit una dintre roțile mașinii blocată
  • Liviu Vârciu, amendat într-o parcare
  • Dimineața a avut parte de o altă situație neplăcută
Emisiuni TV
Când se va opera Gogoașă din Trăsniții? Actorul Constantin Zamfirescu are mari emoții
  • Gogoașă din Trăsniții se va opera curând
  • Ce mărturisiri a făcut actorul
Stiri internationale
Totul despre sportiva care își caută iubit la Jocurile Olimpice 2026. A primit deja peste 1000 de propuneri
  • O sportivă își caută iubit la Jocurile Olimpice 2026
  • A primit deja peste 1000 de propuneri
Showbiz intern
Cum a jignit-o subtil Iuliana Beregoi pe Andreea Bostănică, după ultimul lor scandal. Urmăritorii ei au taxat-o
  • Cum a jignit-o subtil Iuliana Beregoi pe Andreea Bostănică
  • Influencerița a fost taxată pentru ce a spus
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
La 24 de ani, Grațiela își caută job de 6 luni: 300 de aplicări, 10 interviuri, aproape niciun răspuns
recomandare pe as.ro
El e românul care a făcut o avere pe bursă! A câştigat şi de peste 85 de ori suma investită. Câţi bani are acum
Romania TV
Nicușor Dan i-a concediat AZI. Undă de șoc la nivel înalt! Sunt schimbări MAJORE
Romania TV
Medic de 33 de ani, găsit mort în cabinet. Alin s-a sinucis după ce a ajuns la spital. Era căsătorit și avea un băiețel. Soția sa este tot medic. BOALA de care suferea!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Vremea se răceşte din nou. Avem weekend de iarnă: România, pe ‘câmpul de luptă’ dintre două mase de aer diferite
recomandare pe playtech.ro
Ce nu are voie să facă un controlor STB: de multe ori încalcă legea fără să ai habar. De ce nu te poate bloca sau legitima cu forţa
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe Jurnalul.ro
România se pregătește de blocaj instituțional total. Urmează greve în toate domeniile
recomandare pe a1.ro
Cadoul în valoare de 18.000 de euro pe care Sandra Izbașa i l-a oferit lui Răzvan Bănică. Cum arată obiectul de lux