Live acum Viaţa fără filtru (r)
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Imaginile durerii! Un incendiu a mistuit opt case, iar oamenii dorm sub cerul liber. “Dacă era noapte, ardeam ca șobolanii!” | VIDEO EXCLUSIV

Imaginile durerii! Un incendiu a mistuit opt case, iar oamenii dorm sub cerul liber. “Dacă era noapte, ardeam ca șobolanii!” | VIDEO EXCLUSIV

Publicat pe 24.07.2024 la 16:08 Actualizat pe 24.07.2024 la 16:08

Un incendiu a distrus opt case și a lăsat oamenii pe drumuri! Imaginile de la fața locului sunt apocaliptice, iar proprietarii sunt disperați. Și-au pierdut agoniseala de-o viață, iar cei norocoși au reușit să-și salveze actele. Devastați de durere, îi arată cu degetul pompierii și Apa Nova.

Duminică, 21 iulie, pompierii au intervenit de urgență în cartierul Colentina, din sectorul 2 al Capitalei. Opt case aflate pe străzile Lanului și Enache Sandu au fost mistuite de flăcări, deși s-a intervenit cu 12 autospeciale de stingere. În urmă a rămas doar miros de cenușă și lemn ars.

“Dormim sub cerul liber!”

Fără posibilități financiare, mulți dintre cei afectați de incendiu nu au putut părăsi zona, potrivit declarațiilor obținute de Spynews. Cu ochii în lacrimi privesc spre casele unde până săptămâna trecută își făceau veacul. Acum nu mai au nimic, iar durerea în sufletul lor este imensă.

“Suntem vai de capul nostru. Așteptăm să vină de la Supercom și să ridice tot molozul ăsta. Am rămas pe drumuri, dormim pe unde apucăm. Sub cerul liber! Unde să ne ducem? În total opt case au fost distruse. Abia ne-au adus containerele. Am fost la primărie, care ne-a trimis la Supercom, iar ei ne dirijau către primărie. Uite așa ne-au plimbat. Până am intervenit și noi prin cineva. În clipa de față, dacă nu ai cunoștințe, ești mort”, ne-a declarat, cu moralul la pământ, una dintre femeile care și-a pierdut casa.

“E jale! Viitorul primar ne-a spus că nu are nicio forță”

Durerea oamenilor este cu atât mai mare cu cât actualul edil, care va părăsi funcția în doar câteva săptămâni, ar fi nepăsător la drama lor. În schimb, viitorul primar s-a interesat de situația lor, dar, pentru moment, nu are nicio putere.

“Actualul primar, căruia i se termină mandatul, nu are nicio treabă. Nouă familii au fost afectate de incendiu. E jale! Nu interesează pe nimeni. A venit marți viitorul primar și a zis că deocamdată nu are nicio forță. Dar ne-a promis că atunci când va intra în funcție ne va ajuta. Până atunci, se va interesa de niște apartamente, locuri unde să stăm până intră el în funcție. Va încerca să ne pună la dispoziție materiale, să demolăm pe aici, să începem să construim. Toate hainele sunt scrum făcute. Am apucat să iau doar actele de la casă, erau cele mai importante”, ne-a declarat un alt tânăr afectat de incediu.

“Vecinii ne ajută cu mâncarea”

Cei care nu au au rude sau prieteni unde să locuiască temporar, dorm în fața caselor mistuite de flăcări. Norocul lor este că au vecini cu suflet mare care le oferă sprijinul.

“Cu mâncarea ne ajută vecinii. Se mai ocupă și unul dintre consilierii viitorului primar. Ne-a luat meniuri, apă... O singură casă a avut asigurare. Păi ce să asigurăm din 2000 de lei? Că dacă nu am avea bonuri de masă am muri de foame. Dormim sub cerul liber, ce să facem? Eu nu mai am pe nimeni. Băiatul doarme prin vecini, fiecare pe unde apucăm. Rude, vecini, apropiați... Bine că avem unde să ne spălăm. Ne facem baie și dormim. Vai de capul nostru!”, ne-a mai spus o altă femeie.

“Pompierii și Apa Nova sunt vinovații. Îi dăm în judecată”

O pensionară, la rândul ei afectată de incendiu, a pus tunurile pe pompieri și pe Apa Nova, considerând că nu și-au făcut pe deplin datoria. Îi amenință cu istanța, în speranța că-și va găsi dreptatea.

“Mare lucru că a fost ziua. Dacă era noaptea, ardeam ca șobolanii. Vinovată Apanova, mult! Pompierii tinerei, nu știau, nu aveau experiență, cum să facă, se întrebau... Nu au avut presiune la apă, au venit cu furtunurile sparte. Facem petiție penală și dăm în judecată Apanova și pompierii, bineînțeles. Nu ai cum altfel... Să ardă patru case și să vii după 25 de minute...”, ne-a declarat femeia.

Spynews a fost la fața locului, iar imaginile pe care le-au surprins reporterii noștri sunt, de-a dreptul, apocaliptice. În urmă a rămas doar moloz, iar mirosul de fum și cenușă încă persistă.

În articolul
Imaginile durerii! Un incendiu a mistuit opt case, iar oamenii dorm sub cerul liber. “Dacă era noapte, ardeam ca șobolanii!” | VIDEO EXCLUSIV
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Retete
Cum să faci înghețată cu un singur ingredient. Desertul este răcoritor pentru vară
  • Cum să faci înghețată cu un singur ingredient
  • Desertul este răcoritor pentru vară
Showbiz intern
Cuza, naș de botez pentru un copil. Cât de emoționat a fost artistul în ziua cea mare: „Bine ai venit în familie”
  • Cuza, naș de botez pentru un copil
  • Cât de emoționat a fost artistul în ziua cea mare
Showbiz intern
Artist de la noi, șocat de vestea că fiul său ar fi decedat! Informația s-a dovedit a fi falsă. Cum a reacționat cântărețul
  • Șocat de vestea că fiul său ar fi decedat
  • Informația s-a dovedit a fi falsă
  • Cum a reacționat cântărețul
Showbiz international
Ce a făcut Paris Hilton în România pe ascuns! Abia acum s-a aflat. Informații exclusive
  • Ce a făcut Paris Hilton în România pe ascuns
  • Abia acum s-a aflat
  • Informații exclusive
Stiri interne
Judecătoarea acuzată că se droga cu mafioții, devastată | A sărit din lac în puț
  • Judecătoarea Ana-Maria Chirilă a obținut strămutarea procesului
  • Dosarul a ajuns pe masa unui judecător extrem de sever
  • Magistratul predă Dreptul, iar soția lui e la Inspecția Judiciară
  • Judecătoarea s-ar putea alege cu o pedeapsă maximă
Paparazzi
Alice Peneacă şi Dragoş Caliminte sunt un cuplu exemplu! O tratează cu atâta respect şi e un gentleman adevărat, încât rar mai vezi aşa ceva în zilele noastre | PAPARAZZI
  • Alice Peneacă şi Dragoş Caliminte sunt un cuplu exemplu!
  • Cât de atent este bărbatul cu soția sa
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Dragoş Anastasiu, despre inechitățile măsurilor de austeritate, bonusurile de la CCR și banii pentru partide
recomandare pe as.ro
Ce a putut păţi milionarul român care s-a botezat din nou la 45 de ani
Romania TV
Se taie banii de concedii medicale. S-a dat lege, angajaţii care se îmbolnăvesc rămân fără salariu!
Romania TV
Este anunţul momentului pentru milioane de români
recomandare pe antena3.ro
Festival de meme-uri pe internet cu pantera neagră în România: Felina ba mănâncă o șaorma la terasă, ba duce sticle la reciclat
recomandare pe antena3.ro
Doi soți care își renovau singuri casa veche au avut un „șoc complet” când au văzut ce era în pereții acesteia
recomandare pe antena3.ro
Pantera neagră din Bulgaria, căutată prin tufișuri de jandarmii români: A fost adus și un expert din Africa. Localnicii tot sună la 112
recomandare pe playtech.ro
Plaja din Grecia unde dai 100 de euro pe o bere şi 35 pe o cola. Turiştii s-au revoltat din cauza preţurilor exorbitante: „Nu plătim”
recomandare pe playtech.ro
Cele mai norocoase zodii în iulie. Acești nativi simt că renasc, trăiesc cea mai bună perioadă din ultimii șapte ani
recomandare pe redactia.ro
Zodiile cu noroc scris în stele în iulie 2025. Totul se schimbă în favoarea lor
recomandare pe redactia.ro
Povestea de dragoste dintre ministrul Finanțelor și o îndrăgită cântăreață de muzică populară. Ce diferență de vârstă există între eiv
recomandare pe Ciao.ro
Ce alte vedete din România suferă de cancer la colon + Ce simptome au avut: 'Totul a început de la o ciorbă'
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
recomandare pe bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
recomandare pe bzi.ro
Imagini tulburătoare! Ultima apariție publică a lui Mihai Leu! Cum arăta fostul pugilist
recomandare pe dailybusiness.ro
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
recomandare pe dailybusiness.ro
Știi care este ”vampirul” energetic din casa ta? Te usucă la factura de curent!
recomandare pe Jurnalul.ro
Bani, dragoste? Iată cea mai norocoasă zi a lunii iulie 2025 pentru fiecare zodie
recomandare pe a1.ro
Exclusiv | Cum a ajutat-o experiența de la Insula Iubirii sezonul 9 pe ispita Andreea Aurica. Ce spune despre Thailanda