Live acum Viața fără filtru
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Încă un copil a murit din cauza bacteriei de la Spitalul de Copii Sfânta Maria din Iași. Numărul deceselor a ajuns la șapte

Încă un copil a murit din cauza bacteriei de la Spitalul de Copii Sfânta Maria din Iași. Numărul deceselor a ajuns la șapte

De Oana Vacarusi.
Publicat pe 29.09.2025 la 10:51 Actualizat pe 29.09.2025 la 11:34

Tragedia continuă la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iași. Un alt copil și-a pierdut viața din cauza bacteriei, potrivit unor surse medicale. Numărul deceselor a ajuns la șapte.

Încă un copil a murit din cauza bacteriei de la Spitalul de Copii Sfânta Maria din Iași

Profimediaimages.ro

Încă un copil a murit din cauza bacteriei de la Spitalul de Copii Sfânta Maria din Iași

Potrivit informațiilor, copilul care și-a pierdut viața ar fi fost transferat de la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iași la Spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală. Din păcate, în ciuda eforturilor depuse de echipa medicală din Capitală, viața micuțului nu a mai putut fi salvată. Se pare că ar fi vorba despre o fetiță.

Numărul victimelor a ajuns astfel la șapte.

Potrivit declarațiilor făcute la sfârșitul săptămânii trecute de ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, şase copii cu vârsta mai mică de un an care erau internaţi la Spitalul de copii "Sfânta Maria" din Iaşi au murit în ultimele zile, aceştia fiind infectaţi cu bacteria Serratia marcescen.

"Din datele pe care le avem la dispoziţie, în acest moment, discutăm despre nouă pacienţi cu vârsta sub un an infectaţi cu această bacterie - Serratia -, dintre care, până în acest moment au fost înregistrate şase decese. Din datele medicale existente la momentul de faţă, puse la dispoziţia Ministerului Sănătăţii, nu putem realiza o legătură directă din punct de vedere medical între infecţiile asociate şi celelalte patologii sau comorbidităţi ale pacienţilor. Legătura directă de cauzalitate va fi stabilită de experţii în medicină legală şi nu vreau să speculez sau să mă antepronunţ", a spus ministrul Sănătăţii la Digi24.

Mesajul sfâșietor al unei mame care și-a pierdut copilul la Spitalul Sfânta Maria din Iași

O tânără mamă din Iași a transmis un mesaj sfâșietor după ce copilul ei s-a stins din viață pe patul de spital. Femeia și-a pierdut copilul la doar 21 de zile după naștere.

"Bebelușul meu a murit joi când trebuia să mă externez cu el sănătos. Pe 18 a fost declarat decesul. Nu îl mai aduce nimeni înapoi, avea 21 de zile.", a scris femeia, sfâșiată de durere, pe rețelele de socializare.

Citește și: Declarațiile sfâșietoare ale mătușii bebelușului răpus de o bacterie, la Spitalul "Sf. Maria" din Iași. Serafima nu împlinise încă o lună: "Știu sigur că se putea face ceva..."

În articolul
Încă un copil a murit din cauza bacteriei de la Spitalul de Copii Sfânta Maria din Iași. Numărul deceselor a ajuns la șapte
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Meteo
Locul din România unde s-a așternut deja prima zăpadă. A nins ca-n toiul iernii. Imagini spectaculoase | VIDEO
  • Locul din România unde iarna a venit deja
  • A nins și s-a așternut deja un strat de zăpadă
Showbiz intern
Singură româncă prezentă la ziua de naștere a lui Jason Derulo. Surprizele de care au avut parte invitații: „A fost o petrecere ca în filme”
  • Singura româncă prezentă la ziua de naștere a lui Jason Derulo
  • Petrecerea a avut loc în vila lui din Los Angeles
Showbiz intern
Când va fi înmormântată Ioana Popescu. Mara Bănică, detalii de ultimă oră despre funeraliile brunetei | VIDEO
  • Detalii despre înmormântarea Ioanei Popescu
  • Mara Bănică, declarații de ultim moment
Emisiuni TV
Elwira şi Mihai Petre dezbat la MediCOOL diferența dintre creierul masculin şi cel feminin, astăzi, de la 18.00, pe Antena 1 şi AntenaPLAY
  • O nouă ediție MediCool astăzi, de la ora 18.00, pe Antena 1
  • Elwira și Mihai Petre sunt invitați
Showbiz intern
Marian Capet și-a sărbătorit ziua de naștere. Fostul concurent de la Te cunosc de undeva, portret de familie alături de părinți și bunici
  • Marian Capet și-a sărbătorit ziua de naștere
  • Imagini rare alături de familia lui
Emisiuni TV
Concurenții Asia Express, cu oalele de supă prin Vietnam, spre marea imunitate. Emisiunea, din nou lider de audiență
  • Prima etapă din Vietnam a început în forță aseară pe Drumul Eroilor
  • Emisiunea, din nou lider de audiență
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Alertă de vreme rea în aproape toată ţara. Ploi, frig şi ninsori la munte, timp de trei zile
recomandare pe as.ro
La ce a renunţat femeia celebră de 76 de ani care arată ca o adolescentă pentru a se menţine în forma de vis
Romania TV
Vouchere energie 2025. Marţi se alimentează cardurile. Cine poate pierde banii!
Romania TV
Simona Halep, cină romatică în compania fiului unui bancher cu o avere de 100 de milioane de euro. Fanii s-au bucurat pentru ei!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Ce înseamnă ZTL de pe indicatoarele rutiere? Primeşti amenzi uriaşe dacă nu ţii cont de interdicţie
recomandare pe playtech.ro
Cum se calculează pensia pentru cei care au lucrat ani întregi în ture de 12 sau 24 de ore
recomandare pe redactia.ro
Doliu în lumea filmului. A murit marele actor Robert Redford
recomandare pe redactia.ro
Furtuna „Zack” va lovi România. Se anunță vreme severă în multe zone din țară. Ploile fac deja ravagii în Europa
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
recomandare pe bzi.ro
Schimbare uluitoare a Ioanei State! Cât a slăbit vedeta! – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Cum s-a afișat fiica Andreei Marin în America: Ce face Violeta Bănică în weekend
recomandare pe dailybusiness.ro
O femeie a zburat 3.800 de km pentru a-și cumpăra o ciocolată din Cluj-Napoca: „Sunt fericită, aș face-o din nou”
recomandare pe dailybusiness.ro
Apetitul românilor pentru croaziere a crescut cu 30%. Unde merg turiștii şi cât cheltuiesc
recomandare pe Jurnalul.ro
Alege o floare și află ce spune despre personalitatea ta
recomandare pe a1.ro
Cine este Dilinca și cum a devenit celebră pe internet. Va participa la Power Couple 2026 alături de logodnicul ei