Live acum Summer Star
Prime time 20:30/ Te cunosc de undeva!
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Incendiu puternic la un spital de psihiatrie din Maramureș. Zeci de pacienți au fost evacuați de urgență! / FOTO

Incendiu puternic la un spital de psihiatrie din Maramureș. Zeci de pacienți au fost evacuați de urgență! / FOTO

Publicat pe 15.03.2021 la 09:50 Actualizat pe 15.03.2021 la 09:53

Un incendiu puternic s-a produs luni dimineață, 15 martie, la un spital de psihiatrie din județul Maramureș. Având în vedere că flăcările s-au extins cu repeziciune, cadre medicale și zeci de pacienți au fost evacuați de urgență de salvatorii ajunși la fața locului. Iată de la ce a pornit, de fapt, deflagrația! Detalii incredibile!

Un incendiu s-a produs luni dimineață la un spital de psihiatrie din Maramureș

ISU Maramureș

Săptămâna a început cu o veste proastă pentru Maramureș. Un incendiu a izbucnit în această dimineață, pe data de 15 martie, la Spitalul de Psihiatrie din Cavnic din județ. Potrivit presei locale, deflagrația s-a produs într-una dintre băile de la etajul al treilea al unității spitalicești.

Incendiu la un spital de psihiatrie din Cavnic, județul Maramureș

Salvatorii au fost anunțați imediat, astfel că la fața locului au ajuns de urgență Pompierii cu o autoscară, trei autospeciale de stingere cu apă și spumă. În același timp și-au făcut apariția și medicii, intervenind un echipaj de prim ajutor, două ambulanțe din partea SAJ, dar și o autospecială pentru victime multiple.

Peste 70 de persoane au fost evacuate de salvatori

71 de persoane au trecut în total prin momente de panică, acestea fiind toate evacute din Spitalul de Psihiatrie din Cavnic, județul Maramureș. Din fericire, incendiul a fost stins într-un timp foarte scurt, mai exact în mai puțin de un minut, pompierii voluntari din Cavnic intervenind de urgență, deoarece sunt cazați în spațiul respectiv.

„Incendiu a avut loc în jurul orei 5 spre 6. cele două camere dinspre grupul social au fost afectate. Personalul spitalului s-a autosezizat şi au apelat la măsurile de protecţie a pacienţilor. Mai mult decât atât centrul pentru situaţii de urgenţă Cavnic şi SMURD sunt în aceeaşi locaţie, au fost anunţate în timp record, în mai puţin de un minut, şi au procedat la stingerea incendiului”, a declarat edilul din Cavnic, județul Maramureș.

Presa locală informează că deflagrația ar fi izbucnit după ce un bolnav psihic mediu ar fi fumat în baie și ar fi aruncat țigara, fără să o stingă, în sistemul de aerisire. După ce saloanele vor fi aerisite pentru ca fumul să fie eliminat complet, bolnavii vor fi din nou duși la locurile lor. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită.

„Nicio persoană nu a avut de suferit. Au fost conduşi în alte spaţii unde au fost cazaţi şi în acest moment lucrători sunt la faţa locului, se fac verificări. A fost o mobilizare exemplară. Incendiu a fost localizat până la stingerea pompierilor din Baia Mare. Niciun bolnav nu a fost pus în pericol”, a mai spus primarul din Cavnic.

Și Ministerul Sănătății a avut o reacție oficială în privința incendiului produs luni dimineață la spitalul din județul Cavnic. S-a emis astfel un comunicat prin care se informa că în urma incendiului nu au fost raportate victime.

„Din primele informații transmise Centrului Operativ pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului Sănătății, incendiul s-a manifestat într-o baie de la etajul al treilea al clădirii și a fost lichidat. În urma incendiului, nu s-au înregistrat victime. În total, au fost evacuați 71 de pacienți. După ventilarea spațiilor, pacienții au revenit în saloane”.

Două deflagrații puternice în alte două spitale din țară

Deși ne aflăm abia în luna martie, s-au înregistrat deja numeroase incendii în România. O deflagrație puternică s-a produs la Spitalul din Dej, după ce un panou electric a luat foc, iar un altul la Spitalul de Psihiatrie din Craiova, unde din păcate s-au înregistrat mai multe persoane rănite. Conform informațiilor de atunci, Clinica de Neuropsihiatrie ar fi fost cuprinsă de flăcări, după ce o pacientă ar fi dat foc la o saltea.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Incendiu puternic la un spital de psihiatrie din Maramureș. Zeci de pacienți au fost evacuați de urgență! / FOTO
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Mălina Avasiloaie își dorește să devină mamă a doua oară! Cum decurge relația de iubire cu soțul ei, Alin
  • Mălina Avasiloaie are o familie frumoasă
  • Artista își dorește ca fiul ei să aibă un frate sau o soră
Beauty & Lifestyle
(P) Produse V Shades pentru birou: soluții profesionale pentru confortul angajaților tăi
  • Confort termic și vizual, cu jaluzele exterioare premium de la V Shades
  • Protecție împotriva țânțarilor și insectelor, datorită plaselor V Shades
Emisiuni TV
Declarațiile Alinei Sorescu după ce Alexandru Ciucu a vorbit, recent, despre ea. Ce spune artista: "Nu înțeleg de ce..."
  • Alina Sorescu răspunde declarațiilor făcute de fostul soț, Alexandru Ciucu
  • Ce spune artista
Showbiz intern
Iuliana Beregoi, în lacrimi! A plâns în hohote când a primit vestea! | FOTO
  • Iuliana Beregoi a trecut printr-un moment dificil
  • Ce veste a primit
Showbiz intern
Cum este viața Adelei Popescu la țară! Vedeta s-a adaptat repede, după ce s-a mutat din București | FOTO
  • Adela Popescu și Radu Vâlcan au o casă superbă în Șușani
  • Vedeta are un nou stil de via
Emisiuni TV
Premiera Insula Iubirii, lider detașat de audiență! În această seară, la Antena 1 și pe AntenaPLAY, cele cinci cupluri vor cunoaște Ispitele sezonului 9!
  • Premiera Insula Iubirii, lider detașat de audiență!
  • În această seară, cele cinci cupluri vor cunoaște Ispitele sezonului 9!
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Un livrator indian a arătat cât a câştigat doar luna trecută. E aproape dublu faţă de salariul mediu
recomandare pe as.ro
Doar casa e 15 milioane de euro! Detalii incredibile despre averea românului care i-a cucerit pe arabi
Romania TV
Ada Galeș are cancer. Celebra actriță a fost operată: Încerc să îmi acopăr gaura dintre nas și gură pe care o am. Am ochii în lacrimi și mi-e frică
Romania TV
Incendiu violent la mall, peste 60 de persoane au murit. Imagini terribile de la locul tragediei FOTO şi VIDEO
recomandare pe antena3.ro
Ce bacşis a lăsat Jeff Bezos la hotelul de 5 stele de la Veneţia, după nunta anului cu Lauren Sanchez
recomandare pe antena3.ro
Crima din Mureș. Cea mai recentă fotografie a lui Emil Gânj, care e căutat de zece zile. Cum arată el acum
recomandare pe antena3.ro
Angajaţii din Guvern dezvăluie: Între 21.000 și 30.000 de lei costă în fiecare lună doar deplasarea unui demnitar
recomandare pe playtech.ro
Semnul făcut de Elena Udrea la ieşirea din penitenciar analizat abia acum! Mesajul este clar, nu este prima oară când face asta
recomandare pe playtech.ro
Nu a făcut infarct! Greşeala fatală a lui Felix Baumgartner, de faţă cu Mihaela Rădulescu, în zbor. Nici un începător nu greşeşte aşa
recomandare pe redactia.ro
Cine e Albert NBN, trapperul cu 6 clase care a înjurat România la Beach, Please. Concertul său a scandalizat întreaga țară
recomandare pe redactia.ro
Cine este tânăra ucisă de fostul iubit după ce i-a incendiat casa. Victima a fost rapită și în februarie de ucigaș
recomandare pe Ciao.ro
A murit cea mai iubită actriță de la Bollywood! Ochii ei i-au înnebunit și pe români
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Reacția prezentatoarei TV, care are un iubit cu 11 ani mai tânăr, după ce a fost acuzată că e „vulgară”
recomandare pe bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
recomandare pe bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
recomandare pe dailybusiness.ro
Cum să slăbești dacă ai peste 50 de ani. Ce este și cum funcționează dieta inversă
recomandare pe dailybusiness.ro
Justin Timberlake a ajuns azi în România pentru concertul de la Electric Castle. Este însoțit de soția lui, Jessica Biel
recomandare pe Jurnalul.ro
România a pierdut jumătate de miliard de euro de când a interzis vânătoarea. Atacurile urșilor s-au înmulțit
recomandare pe a1.ro
Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea iubitului ei, Felix Baumgartner. Ce mesaj dureros a publicat în mediul online