Live acum Vacanta de vedeta (r)
Prime time 19:30/ In culisele celebritatii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Liderul polițiștilor acuzați de tortură, declarat nevinovat / Documente exclusive din dosarul scandalului din Tribunalul București

Liderul polițiștilor acuzați de tortură, declarat nevinovat / Documente exclusive din dosarul scandalului din Tribunalul București

De Narcis Voica.
Publicat pe 02.09.2024 la 22:50 Actualizat pe 02.09.2024 la 22:50

Polițiștii și procurorii au mai rezolvat un caz: au clasat dosarul în care tatăl unuia dintre bărbații răpiți și torturați de polițiștii Secției 16 acuza că ar fi fost agresat de liderul Viorel Șeicaru, chiar în Tribunalul București.

Liderul polițiștilor torționari de la Secția 16 a fost acuzat că l-a lovit și l-a împins pe scări, chiar în Tribunalul București, pe tatăl unuia dintre bărbații care au murit după ce au fost răpiți și maltratați de agenții de la Poliția Capitalei. Pensionarul a Ghiorghe Ghiorghe a purtat pe holul tribunalului o scurtă conversație cu avocata agentei Beatrice Turcu, cea care a fost acuzată de Șeicaru și de nașul acestuia, un individ extrem de influent, că i-ar fi „turnat” pe torționari, colaborând cu procurorii. „Șeicaru i-a tras o lovitură puternică în coloană și l-a împins pe scări, ca să-și rupă gâtul, iar pensionarul s-a dezechilibrat și era să cadă pe scări. Norocul lui a fost că s-a ținut de hainele unei femei, altfel se rostogolea pe trepte, iar totul se putea încheia cu o tragedie. La întreaga scenă a asistat un jandarm, care a intervenit rapid și a anunțat instanța, însă Viorel Șeicaru a reușit să plece de la fața locului. După ce a fost anunțată de jandarm, instanța a zis că nu poate să ia măsuri împotriva lui Șeicaru, dar că va avea în vedere incidentul data viitoare. Jandarmul va fi citat ca martor”, au declarat, în exclusivitate pentru SPYNEWS, surse din anturajul pensionarului.


Jandarmeria a contrazis Poliția

Ulterior, Jandarmeria Română a susținut că niciun militar n-a văzut nimic și a afirmat că nu s-a întâmplat nimic în Tribunalul București. Asta, deși pensionarul a fost scos pe targă din tribunal, de ambulanța chemată prin apel 112... În timp ce Jandarmeria București a susținut că nu s-a întâmplat nimic, surse din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București au confirmat incidentul și au declarat că a fost demarată o anchetă.


„Fapta nu există”

Anchetă care s-a încheiat după un an, cu soluția de... clasare!
La propunerea polițistului de la Secția 10 care a efectuat cercetarea penală, procurorul a decis să claseze dosarul, pe motiv că fapta nu există, iar prim-procurorul a confirmat soluția. (DOCUMENTELE, ÎN GALERIA FOTO)

Ca o paranteză, în Secția 10 a fost torturat și omorât un om, cu electroșocuri. La crimă au participat mai mulți agenți, însă doar unul a fost găsit vinonat. A primit cinci ani de pușcărie și a executat trei.
Trei ani, pentru o crimă cu sânge rece, comisă de un polițist, în incinta Secției 10.


Dedicații pentru „Brigada lui Șeicaru”

Ghiorghe Ghiorghe este tatăl lui Ionuț Ghiorghe, unul dintre bărbații care, în urmă cu exact patru ani, au fost răpiți, gazați și torturați de polițiștii de la Secția 16. Membrii „Brigăzii lui Șeicaru” - după cum se lăudau în dedicațiile pe care și le dădeau, la lăutari – l-au dus pe Ionuț Ghiorghe pe un câmp, unde l-au bătut, în timp ce zăcea lat, cu mâinile încătușate la spate, apoi șeful haitei a urinat pe victima care se zbătea în agonie.
Potrivit anchetatorilor, „Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina, agenți de poliție în cadrul Secției 16 Poliție București, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu cu agenții, având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tomfă, pistol, cartușe), l-au lipsit în mod ilegal de libertate pe Ghiorghe Mihai Ionuț în intervalul aproximativ 01.45 - 02.30. (...) Ghiorghe Mihai Ionuț a fost introdus încătușat în autospeciala de poliție marca Dacia Logan MAI , condusă în seara respectivă de către ag. Lupu Viorel Răzvan


Gazați în mașină

Apoi agentul șef Șeicaru Viorel, a deschis portiera stângă a mașinii și i-a pulverizat spray lacrimogen în direcția feței, după care a închis portiera autoturismului, lăsându-l singur în mașină, cu geamurile ridicate. După aproximativ 5 minute, în mașină s-au urcat agenții Lupu Viorel Răzvan (la volan), Dăogaru George Alexandru și Radu Mihai Patrik (aceștia din urmă de-o parte și de alta a persoanei vătămate), plecând împreună de la fața locului. Totodată, agenții Șeicaru Viorel Constantin, Stancu Elisabeta Valentina, Turcu Beatrice Alexandra și Nine Dorin s-au urcat fiecare în autospecialele ce le fuseseră repartizate în cadrul raporturilor de serviciu (mai exact agenții Șeicaru și Stancu în auto VW Polo MAI, iar agenții Turcu și Nine în auto Dacia Logan MAI ) și i-au însoțit pe colegii lor în autospeciala cărora fusese introdus Ghiorghe Mihai Ionuț”


Răpiți de pe stradă

Conform procurorilor, „împreună cu agenții enumerați anterior, l-a transportat pe Ghiorghe Mihai Ionut încătușat și împotriva voinței acestuia pe un teren viran situat la periferia mun. București (din zona străzii Drumul Dealul Armanului, sector 4 - foto jos) unde, ulterior, l-a abandonat. (...) În data de 01.09.2020, în jurul orelor 01.45 - 02.30, în calitate de agenți în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, aflându-se astfel în exercitarea funcției ce implică exercițiul autorității de stat, Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina i-au provocat persoanei vătămate Ghiorghe Mihai Ionuț puternice suferințe fizice și psihice, în scopul pedepsirii acesteia pentru reproșurile adresate cu privire la nepurtarea de către agenții de poliție a măștilor de protecție în contextul epidemiologie SARS-COV2”.

Abandonat într-o zonă rău famată

Aceste scene, descrise de anchetatori, au fost surprinse de camere de supraveghere care au înregistrat și incidentul de la ora 22.30: „Referitor la inculpata Gogoașe Irina s-a apreciat că în data de 01.09.2020, în calitate de agent în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, împreună cu agentul ..., având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tonfă, pistol, cătușe), l-a lipsit în mod ilegal de libertate pe Gheorghe Teodor Nicolae în intervalul aproximativ 01.45 - 02.00. Concret, după încătușarea nelegală a lui Gheorghe Teodor Nicolae, l-a lăsat închis pe acesta întins pe burtă peste două jante auto depozitate pe bancheta din spate a autospecialei ce îi fusese repartizată în cadrul raporturilor de serviciu. Ulterior, urmată îndeaproape de agentul... , l-a transportat cu aceeași autospecială pe Gheorghe Teodor Nicolae în zona Zețari din București, sectorul 5, unde l-a descătușat și abandonat pe o stradă întunecată”.

„Vezi, mă, ce poate să facă Poliția Română?!”

Conform anchetatorilor, „în continuare, Șeicaru Viorel, Lupu Viorel Răzvan, Radu Mihai Patrik, Dăogaru George Alexandru și Nine Dorin l-au întins pe pământ în poziția decubit dorsal și au început să îl lovească cu tonfele și cu bocancii, timp în care Stancu Elisabeta Valentina a rămas lângă una dintre autospecialele de poliție”.
Potrivit procurorilor, Mihai lonuț Ghiorghe a declarat: „Mă loveau peste corp, în zona coastelor, a mâinilor, a degetelor de la mâini și a picioarelor. Toți agenții care mă loveau erau bărbați. Unul dintre polițiștii cei tineri mi-au scos adidașii, după care agenții m-au lovit cu tomfele peste tălpi. Eu le ceream să înceteze, iar polițistul mai în vârstă mi-a replicat că dacă nu îmi cer scuze, nu se vor opri. Eu am întrebat atunci pentru ce să îmi cer scuze. Rețin că m-au întors și pe burtă, continuând să mă lovească și, la un moment dat, mi-au scos cătușele [...] La un moment dat, pentru a se opri, mi-am cerut iertare de la polițiști, obligat practic de aceștia”. În continuare, Ghiorghe Mihai lonuț a detaliat că Șeicaru Viorel a urinat pe el, mai exact pe brațul său stâng și pe tricoul pe care îl purta, spunându-i în același timp: Vezi, mă, ce poate să facă Poliția Română?!”

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Liderul polițiștilor acuzați de tortură, declarat nevinovat / Documente exclusive din dosarul scandalului din Tribunalul București
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Adriana Bahmuțeanu, declarații dure după ultimul proces cu băieții cei mari ai lui Silviu Prigoană. Ce s-a întâmplat în instanță: ”A folosit proble false”
  • Adriana Bahmuțeanu a fost la un nou termen cu băieții lui Silviu Prigoană
  • Vedeta a făcut declarații
Showbiz intern
Cum a depășit Zarug cele mai grele momente. Dezvăluiri despre depresie, prieteni și perioada dificilă. De unde și-a luat puterea de a merge mai departe / VIDEO
  • Zarug ne spune cum a trecut peste perioada depresivă din viața sa
  • Cine l-a ajutat în cele mai grele momente 
  • Declarații exclusive 
Showbiz intern
Andrei Jilavu, clipe de coșmar după ce a fost infectat cu virusul dengue! Declarații exclusive despre starea lui de sănătate
  • Andrei Jilavu, clipe de coșmar
  • A fost infectat cu virusul dengue
  • Care este starea lui de sănătate
Stiri interne
Soțul artistei Carmen de la Sălciua, adio, pușcărie! / Decizie de ultimă oră în dosarul penal al afaceristului
  • Afaceristul Marian Corcheș a fost declarat nevinovat
  • Timp de trei ani, el a fost târât prin tribunale, fiind acuzat că ar fi furat curent
  • După ce, în 2022, au admis probele, luna aceasta, judecătorii au stabilit că acestea nu există
Paparazzi
O folosește, dar nu o îngrijește! Iubitul Alexiei Eram a fost prins în plină acțiune!
  • Alexia Eram are un nou iubit de câteva luni
  • Cum a fost surprins
Emisiuni TV
Ce provocări a întâmpinat Ioana State la Te cunosc de undeva: ”Mi-e teamă de lucrurile acestea”
  • Ioana State se descurcă de minune la Te cunosc de undeva
  • Care sunt cele mai mari frici ale vedetei
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Staţii de autobuz încălzite, ca în Dubai, într-o comună din Prahova. Investiţia totală a fost de 100.000 de euro
recomandare pe as.ro
„Mănâncă 5 kilograme de carne!” Dezvăluire incredibilă despre Cristi Borcea
Romania TV
Magazinele ”La Sibieni”, ÎNCHISE pe capete. Angajații spălau salamul expirat cu acetonă și îl repuneau la vânzare
Romania TV
Un bucătar renumit a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. Nu și-a tăiat stomacul și a ținut o dietă foarte UȘOARĂ!
recomandare pe antena3.ro
Acuzații șocante la adresa lui Elon Musk. Unul dintre copiii lui ar fi grav bolnav, iar el nu vrea să știe de asta. Ce spune Grimes
recomandare pe antena3.ro
O femeie s-a enervat când a primit un bilet greșit la loterie, apoi a aflat că a căștigat 2 milioane de dolari
recomandare pe antena3.ro
Noi detalii despre accidentul în care a murit Andrei Perneș, fost concurent în emisiunea „Mireasa”
recomandare pe playtech.ro
Doliu uriaş în lumea filmului! Era îndrăgită de milioane de români, actriţa s-a stins la...
recomandare pe playtech.ro
Ce se pune la rădăcina brânduşelor la final de februarie pentru a rămâne înflorite mai mult timp. Este secretul floriştilor
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe Ciao.ro
Mânuţele la control! Vedele din România, surprinse în ipostaze stânjenitoare cu mâna la...
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Vicecampioana olimpică și-a arătat tatuajele și piercing-ul dintr-o zonă delicată
recomandare pe bzi.ro
Cum a surprins-o Fuego pe Irina Loghin de ziua de naștere a artistei! Ce cadou inedit i-a oferit
recomandare pe bzi.ro
Sânziana Negru a fost reținută pe un aeroport din Arabia Saudită! Ce a putut să pățească influencerița
recomandare pe dailybusiness.ro
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
recomandare pe dailybusiness.ro
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
recomandare pe Jurnalul.ro
Astrologia și succesul financiar: Ce zodii produc cei mai mulți miliardari?
recomandare pe a1.ro
Reacția Sabrinei la vestea că Andrei Perneș a murit. Ce a făcut în memoria celui cu care s-a căsătorit la Mireasa