Live acum XNS
Prime time 19:00 Mireasa - Finala
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Lovitură sub centură pentru polițistul judecat pentru răpire și tortură / Ba cătușe prea strânse, ba datorii prea mari...

Lovitură sub centură pentru polițistul judecat pentru răpire și tortură / Ba cătușe prea strânse, ba datorii prea mari...

De Narcis Voica.
Publicat pe 18.11.2023 la 23:30 Actualizat pe 18.11.2023 la 23:30

De parcă procesul în care este acuzat, alături de alți bombardieri cu epoleți de la Secția 16, de lipsire de libertate și tortură nu era de ajuns, Dorin Nine, care până mai ieri călca oameni și îi strângea de gât, apoi era scos nevinonat de procurori, trebuie să dea explicații în fața instanței, într-un dosar în care este acuzat că ar fi tras țeapă unei firme.

Dorin Nine - unul dintre campionii la dosare penale pentru tortură de la Secția 16, care a fost ajutat de mai multe ori de procurori să scape, dar a acum este judecat alături de stăpânul lui, Viorel Șeicaru, și alți mardeiași din „Brigada lui Șeicaru”, pentru lipsire de libertate și tortură – are noi probleme cu justiția.

O firmă specializată în recuperarea datoriilor de la țeparii care au „uitat” să-și achite facturile l-a dat în judecată pe Nine, solicitând ca instanța să dispună executarea silită a acestuia.
Dorin Nine, în acțiune – dosar în care, ca și ceilalți agenți, a fost găsit nevinovat de procurori


După realizările de mai sus, când juca bătuta pe un suspect în sediul Secției 16, în urmă cu trei ani, convins că procurorii îi vor clasa toate dosarele, mai ales că jupânul lui avea pile la nivel înalt, Dorin Nine a participat alături de liderul de sindicat Viorel Șeicaru la infracțiunile de mai jos.
Potrivit anchetatorilor, în urmă cu trei ani, „Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina, agenți de poliție în cadrul Secției 16 Poliție București, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu cu agenții, având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tomfă, pistol, cartușe), l-au lipsit în mod ilegal de libertate pe Ghiorghe Mihai Ionuț în intervalul aproximativ 01.45 – 02.30. (...) Ghiorghe Mihai Ionuț a fost introdus încătușat în autospeciala de poliție marca Dacia Logan MAI , condusă în seara respectivă de către ag. Lupu Viorel Răzvan. Apoi agentul șef Șeicaru Viorel, a deschis portiera stângă a mașinii și i-a pulverizat spray lacrimogen în direcția feței, după care a închis portiera autoturismului, lăsându-l singur în mașină, cu geamurile ridicate.

Tânărul torturat în Secția 16: „Polițiștii au urinat în găleată și au vărsat-o pe mine!” / Document incredibil, ignorat de procurorii care i-au salvat pe torționari

După aproximativ 5 minute, în mașină s-au urcat agenții Lupu Viorel Răzvan (la volan), Dăogaru George Alexandru și Radu Mihai Patrik (aceștia din urmă de-o parte și de alta a persoanei vătămate), plecând împreună de la fața locului. Totodată, agenții Șeicaru Viorel Constantin, Stancu Elisabeta Valentina, Turcu Beatrice Alexandra și Nine Dorin s-au urcat fiecare în autospecialele ce le fuseseră repartizate în cadrul raporturilor de serviciu (mai exact agenții Șeicaru și Stancu în auto VW Polo MAI, iar agenții Turcu și Nine în auto Dacia Logan MAI ) și i-au însoțit pe colegii lor în autospeciala cărora fusese introdus Ghiorghe Mihai Ionuț”.
Conform procurorilor, „împreună cu agenții enumerați anterior, l-a transportat pe Ghiorghe Mihai Ionut încătușat și împotriva voinței acestuia pe un teren viran situat la periferia mun. București (din zona străzii Drumul Dealul Armanului, sector 4) unde, ulterior, l-a abandonat. (...)
În data de 01.09.2020, în jurul orelor 01.45 - 02.30, în calitate de agenți în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, aflându-se astfel în exercitarea funcției ce implică exercițiul autorității de stat, Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina i-au provocat persoanei vătămate Ghiorghe Mihai Ionuț puternice suferințe fizice și psihice, în scopul pedepsirii acesteia pentru reproșurile adresate cu privire la nepurtarea de către agenții de poliție a măștilor de protecție în contextul epidemiologie SARS-COV2”.
Aceste scene, descrise de anchetatori, au fost surprinse de camere de supraveghere care au înregistrat și incidentul de la ora 22.30: „Referitor la inculpata Gogoașe Irina s-a apreciat că în data de 01.09.2020, în calitate de agent în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, împreună cu agentul ..., având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tonfă, pistol, cătușe), l-a lipsit în mod ilegal de libertate pe Gheorghe Teodor Nicolae în intervalul aproximativ 01.45 - 02.00. Concret, după încătușarea nelegală a lui Gheorghe Teodor Nicolae, l-a lăsat închis pe acesta întins pe burtă peste două jante auto depozitate pe bancheta din spate a autospecialei ce îi fusese repartizată în cadrul raporturilor de serviciu. Ulterior, urmată îndeaproape de agentul... , l-a transportat cu aceeași autospecială pe Gheorghe Teodor Nicolae (foto jos) în zona Zețari din București, sectorul 5, unde l-a descătușat și abandonat pe o stradă întunecată”.

EXCLUSIV / Polițista care i-a turnat pe torționarii de la Secția 16 a fugit din București / Unde s-a refugiat agenta, după ce a fost amenințată de aliații interlopilor cu epoleți!


Conform anchetatorilor, „în continuare, Șeicaru Viorel, Lupu Viorel Răzvan, Radu Mihai Patrik, Dăogaru George Alexandru și Nine Dorin l-au întins pe pământ în poziția decubit dorsal și au început să îl lovească cu tonfele și cu bocancii, timp în care Stancu Elisabeta Valentina a rămas lângă una dintre autospecialele de poliție”.
Potrivit procurorilor, Mihai lonuț Ghiorghe a declarat: „Mă loveau peste corp, în zona coastelor, a mâinilor, a degetelor de la mâini și a picioarelor. Toți agenții care mă loveau erau bărbați. Unul dintre polițiștii cei tineri mi-au scos adidașii, după care agenții m-au lovit cu tomfele peste tălpi. Eu le ceream să înceteze, iar polițistul mai în vârstă mi-a replicat că dacă nu îmi cer scuze, nu se vor opri. Eu am întrebat atunci pentru ce să îmi cer scuze. Rețin că m-au întors și pe burtă, continuând să mă lovească și, la un moment dat, mi-au scos cătușele [...] La un moment dat, pentru a se opri, mi-am cerut iertare de la polițiști, obligat practic de aceștia”. În continuare, Ghiorghe Mihai lonuț a detaliat că Șeicaru Viorel a urinat pe el, mai exact pe brațul său stâng și pe tricoul pe care îl purta, spunându-i în același timp „Vezi, mă, ce poate să facă Poliția Română?”
Din documentele depuse la dosar rezultă că torționarii cu epoleți au încercat să influențeze martori, au dat telefoane pe la șefii din Poliția Română, au apelat la interlopi ca să convingă victimele să-și retragă plângerile, au elaborat un plan clar, pe care să îl urmeze cu toții, au obținut ilegal probe din dosar, au determinat jurnaliști să nu publice materiale despre oamenii răpiți și torturați și au apelat la nume sonore din mass-media, pentru organizarea unor campanii de denigrare a celor care erau împotriva lor: procurori, polițiști, jurnaliști, martori, alte victime etc.
Ca în filmele cu mafioți.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Lovitură sub centură pentru polițistul judecat pentru răpire și tortură / Ba cătușe prea strânse, ba datorii prea mari...
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Chefi la cuțite, sezonul 16. Trei concurenți ar fi trebuit să părăsească emisiunea. Gestul neașteptat făcut de Chef Ștefan Popescu
  • Cine a părăsit emisiunea
  • Doi concurenți au plecat acasă
  • Cheful care a rămas cu un singur concurent
Emisiuni TV
Cine a câștigat battle-ul, la Chefi la cuțite. Tensiunile au atins cote maxime
  • Echipa care a câștigat battle-ul
  • Lupta a fost una plină de tensiuni
Stiri interne
Se întâmplă acum! Hackerii au atacat o instituție a statului! Atacatorii cer răscumpărare
  • Atac cibernetic la Apele Române
  • Ce mesaj au transmis hackerii reprezentanților instituției
Showbiz intern
Fostul socru i-a deschis proces! Raluca Pastramă, dată în judecată de tatăl lui Ibrahim Hanifi. Declarațiile în premieră ale brunetei
  • Fostul socru al Ralucăi Pastramă a dat-o în judecată
  • Bărbatul i-a deschis proces
  • Ce se întâmplă între aceasta și tatăl lui Ibrahim Hanifi
Showbiz intern
Cum li s-a schimbat viața lui Dan Badea și a soției sale în ultimele luni. Soția comediantului face declarații exclusive
  • Cum i s-a schimbat viața familiei Badea
  • Soția comediantului face declarații exclusive
Stiri interne
Marian Vanghelie, confesiuni în exclusivitate! A crescut fără tată. Ce știe despre el: „Tata este multimiliardar. Părinții trebuie să te caute și nu tu, ca și copil”
  • Marian Vanghelie vorbește deschis despre evenimentele care i-au marcat viața
  • Fostul edil a mărturisit că știe unde locuiește tatăl lui, care l-a părăsit
  • Interviul emoționant - luni, la Știrile Antena Stars, începând cu ora 11.00
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Vremea 16 decembrie - 12 ianuarie. Sfârşitul anului aduce temperaturi mai scăzute decât normalul perioadei
recomandare pe as.ro
În ce a investit Adrian Ilie primul milion de dolari! Din ce face acum o avere: “E mai bine să nu ştie lumea”
Romania TV
Dezastru total pentru angajaţi şi pensionari. Anunţul apocaliptic făcut de Bolojan pentru 2026
Romania TV
Momente ȘOCANTE pentru Vlăduța Lupău, după concertul fabulos de la Cluj. Un hoț i-a furat geanta Louis Vuitton: Am avut ceva bani în ea, că aveam de făcut plăți
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Motivul pentru care supermarketurile din România nu au ferestre. Vei privi altfel magazinele de acum
recomandare pe playtech.ro
La ce ajută Certificatul de urbanism: tot ce trebuie să ştii despre act
recomandare pe redactia.ro
Reacția neașteptată a iubitului Rodicăi Stănoiu după ce femeia a fost deshumată la doar câteva zile de la înmormântare. Prima poză cu tânărul IUBARET
recomandare pe redactia.ro
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
recomandare pe Ciao.ro
ULTIMĂ ORĂ! Moment de panică, în direct, la Radio ZU! Morar, Buzdugan și Emma, evacuați de urgență
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Volodimir Zelenski se întâlnește cu Emmanuel Macron în Franța, după discuțiile privind acordul de pace între SUA și Ucraina
recomandare pe dailybusiness.ro
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
recomandare pe Jurnalul.ro
Gata cu joaca! Horoscopul dragostei, 15–21 decembrie 2025: Adevăruri incomode ies la iveală
recomandare pe a1.ro
Gabi Tamaș dorește să facă o schimbare în carieră. De ce se teme cel mai tare, după doi ani de la retragerea din activitate