Live acum
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Mai mulți elevi au ajuns la spital, în urma unei toxiinfecții alimentare. Copiii erau cazați la un hotel din Suceava

Mai mulți elevi au ajuns la spital, în urma unei toxiinfecții alimentare. Copiii erau cazați la un hotel din Suceava

Publicat pe 19.10.2023 la 09:26 Actualizat pe 19.10.2023 la 09:26

Mai mulți elevi francezi au ajuns la spital, în urmă cu puțin timp, în urma unei toxiinfecții alimentare. Minorii erau cazați la un hotel din Suceava.

Mai mulți elevi au ajuns la spital, în urma unei toxiinfecții alimentare.

arhiva

Miercuri seară, un număr de unsprezece elevi din Franţa, cazaţi la un hotel din Suceava, au ajuns de urgență la spital, în urma unei toxiinfecții alimentare.

Mai mulți elevi francezi au ajuns la spital cu toxiinfecţie alimentară

Miercuri seară, ISU Suceava a fost solicitat să intervină de urgență la un hotel din Suceava. Acolo, potrivit primelor date, opt copii de naţionalitate franceză acuzau stări de rău, vărsături, posibil din cauza unei toxiinfecţii alimentare.

În acest fel, la hotelul unde minorii erau cazați s-au deplasat o autospecială de transport victime multiple şi o ambulanţă.

După ce medicii au ajuns la hotel, s-a sesizat că 11 copii se confruntă, de altfel, cu toxiinfecție alimentară. Toți aceștia au fost transportaţi la spital. Copiii au vârste cuprinse între 13 şi 18 ani.

Prețurile alimentelor de bază vor fi plafonate încă trei luni

În urmă cu câteva zile, Ministrul Agriculturii a făcut un nou anunț de interes public. Așadar, acesta a decis ca măsura privind plafonarea adaosului comercial pentru alimentele de bază să fie prelungită pentru încă trei luni.

"Ne dorim, în continuare, prelungirea acestei măsuri care a avut efectele aşteptate, anume de stopare a creşterii preţurilor alimentelor. Am convenit cu procesatorii şi comercianţii prelungirea măsurii pentru o perioadă de trei luni, până la sfârşitul lunii ianuarie 2024, ţinând cont şi de faptul că vin sărbătorile de iarnă. În aceeaşi măsură, de comun acord cu procesatorii şi comercianţii, vom extinde şi lista de produse care vor beneficia de adaos comercial limitat. Este vorba despre alimente care sunt folosite de români în prepararea produselor pentru masa de sărbători şi nu numai, precum: orezul, bulionul, margarina, smântâna, drojdia, cozonacul, varza murată sau usturoiul", a precizat ministrul Agriculturii.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Mai mulți elevi au ajuns la spital, în urma unei toxiinfecții alimentare. Copiii erau cazați la un hotel din Suceava
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Irina Fodor, mesaj de apreciere pentru sora ei, Teodora. Cum arată tânăra care a devenit șefa de promoție la facultate: „Atât de mândră”
  • Irina Fodor, mesaj de apreciere pentru sora ei, Teodora
  • Cum arată tânăra care a devenit șefa de promoție la facultate
Emisiuni TV
Cum se simte Rita Mureșan după ce i s-a făcut rău în timpul emisiunii Un show păcătos. Creatoarea de modă refuză să meargă la spital
  • Rita Mureșan a trăit momente de coșmar după ce i s-a făcut rău în platoul Un show păcătos
  • Creatoarea de modă refuză să meargă la spital
Beauty & Lifestyle
Florile pe care nu trebuie să le plantezi împreună. Sfaturi pentru a avea o grădină deosebită
  • Florile pe care nu trebuie să le plantezi împreună
  • Sfaturi pentru a avea o grădină deosebită
Showbiz international
Tragedie în lumea filmului! Un actor din „Asterix și Obelix” a murit la vârsta de 43 de ani. Ar fi căzut de la înălţime, din balconul apartamentului său din Paris
  • Un actor din „Asterix și Obelix” a murit la vârsta de 43 de ani
  • Ar fi căzut de la înălţime, din balconul apartamentului său din Paris
Showbiz intern
Cât de mult a ajutat-o Cătălin Botezatu pe Gabriela Prisăcariu la începutul carierei sale. Vedeta i-a transmis un mesaj de mulțumire: „Spun cu mândrie”
  • Cât de mult a ajutat-o Cătălin Botezatu pe Gabriela Prisăcariu la începutul carierei sale
  • Vedeta i-a transmis un mesaj de mulțumire
Stiri interne
Caz de malarie confirmat în Capitală! Pacientul nu ar fi călătorit recent în străinătate
  • Un caz de malarie a fost confirmat în București
  • Pacientul nu ar fi călătorit recent în străinătate
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Trucul prin care putem face răcoare în locuinţă, fără aer condiţionat
recomandare pe as.ro
Milionarul român cu trei pensii dă din casă! Ce i-a făcut propria nevastă. Dieta secretă care l-a ajutat enorm
Romania TV
Vlăduța Lupău este în culmea fericirii! Cât de frumos a dat vestea! Fanii au sărit imediat să o felicite!
Romania TV
Cum pot românii să obțină ajutorul pentru energie de la Guvern. Câți bani pot primi pe lună și ce pași trebuie să urmeze
recomandare pe antena3.ro
O femeie cu un copil de 2 ani spune cum e să locuiești pe un vas de croazieră, cu totul gratuit. Există, totuși, un dezavantaj
recomandare pe antena3.ro
Furie în Bulgaria din cauza panterei negre. Oamenii spun că au pierdut bani din cauza ei și cer despăgubiri
recomandare pe antena3.ro
Mireasă din Vâlcea bătută de mire la nuntă, pentru că a supărat-o pe mama soacră. Ea a fost dusă la spital, el a continuat petrecerea
recomandare pe playtech.ro
Cea mai frumoasă plajă din Europa se află în Grecia. Puţini români ştiu de ea, panorama dramatică te cucereşte pe loc
recomandare pe playtech.ro
Cum şi cât se udă trandafirii din grădină când e caniculă. Detaliul care distruge bobocii
recomandare pe redactia.ro
Cine este tânăra ucisă de fostul iubit după ce i-a incendiat casa. Victima a fost rapită și în februarie de ucigaș
recomandare pe redactia.ro
Se schimbă școala românească din temelii. Părinții riscă și închisoarea dacă nu respectă acest lucru.
recomandare pe Ciao.ro
A murit cea mai iubită actriță de la Bollywood! Ochii ei i-au înnebunit și pe români
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
recomandare pe bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
recomandare pe bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
recomandare pe dailybusiness.ro
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
recomandare pe dailybusiness.ro
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
recomandare pe Jurnalul.ro
Bani, dragoste? Iată cea mai norocoasă zi a lunii iulie 2025 pentru fiecare zodie
recomandare pe a1.ro
Artist celebru din România a sărit la bătaie în timpul concertului său. Ce s-a întâmplat între el și un fan