Live acum Mireasa. Capriciile iubirii (r)
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Mandatul de premier interimar a fost preluat de Ministrul Apărării Naționale, Nicolae Ciucă! Anunțul Guvernului!

Mandatul de premier interimar a fost preluat de Ministrul Apărării Naționale, Nicolae Ciucă! Anunțul Guvernului!

Publicat pe 08.12.2020 la 11:34 Actualizat pe 08.12.2020 la 16:20

Astăzi, 8 decembrie, Guvernul a făcut un anunț important! Ministrul Apărării Naționale, Ionel Nicolae Ciucă, a preluat mandatul de prim-ministru interimar, după ce a fost desemnat de Președintele României, Klaus Iohannis.

Nicolae Ciucă, premierul interimar al țării

Antena 3

Ziua a început cu un anunț important pentru români din partea Guvernului. Ministrul Apărării Naționale, Ionel Nicolae Ciucă, a preluat mandatul de prim-ministru interimar al țării. Oficialul a fost desemnat în această funcție de către Klaus Iohannis până ce va avea loc formarea noului Guvern.

Nicolae Ciucă a preluat mandatul de premier interimar

Anunțul Guvernului vine după ce ieri seară, 7 decembrie, Ludovic Orban și-a depus mandatul de premier. Acesta și-a dat demisia în urma după rezultatul final al alegerilor parlamentare 2020. Tot ieri s-a transmis că fuseseră deja demarate negocierile cu restul partidelor în ceea ce privește desemnarea unui nou premier al României.

„Am luat decizia astăzi să-mi depun mandatul de prim-ministru. Decizia are un obiectiv foarte precis- odată exprimată decizia cetățenilor trebuie demarate negocierile pentru un nou guvern”, a transmis ieri, 7 decembrie, Ludovic Orban.

Ludovic Orban și-a dat demisia

În continuare, Ludovic Orban declara că în perioada în care a ocupat funcția de premier a încercat să-și facă datoria față de țara noastră.

„Românii, alături de ceilalți cetățeni ai lumii, s-au confruntat cu o pandemie și cu o criză economică fără precedent. Am încercat să-mi fac datoria față de România și plec din funcția de premier cu conștiința datoriei împlinite”, continua atunci el.

Despre Ministrul Apărării Naționale, Nicolae Ciucă, cel care a preluat acum mandatul de prim-ministru interimar, vă informăm că s-a născut în anul 1967, în județul Dolj.

Nicolae Ciucă a avut mai multe funcții, iar pe data de 27 noiembrie 2015 a fost avansat la gradul de general, conform CV-ului postat de Ministerul Apărării Naționale.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Mandatul de premier interimar a fost preluat de Ministrul Apărării Naționale, Nicolae Ciucă! Anunțul Guvernului!
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Stiri interne
Incident pe Aeroportul Băneasa! O flacără a apărut sub cabina unui avion la scurt timp după aterizare
  • Ce s-a întâmplat pe Aeroportul Băneasa
  • A fost activată procedura de urgenţă în urma unui incident aviatic
Showbiz intern
Olga Barcari, în vacanță. Ce destinație a ales: „La căldură, în timp ce în Asia Express îngheț de frig”
  • Olga Barcari, imagini din vacanță
  • Ce destinație a ales concurenta de la Asia Express
Beauty & Lifestyle
Specialiștii explică: De ce femeile acordă mai puțină atenție pentru propria persoană, după ce devin mame
  • De ce femeile acordă mai puțină atenție felul în care se îmbracă, după ce devin mame
  • Explicațiile specialiștilor
Stiri internationale
Ce poți întâlni într-un centru comercial din Thailanda? Un turist a filmat totul: "Clienți ciudați..."
  • Ce te poate surprinde în Thailanda
  • În centrele comerciale, șerpii uriași coboară din tavan!
Meteo
Meteorologii au actualizat prognoza pentru următoarele patru săptămâni. Ce temperaturi ne așteaptă la început de iarnă
  • Cum va fi vremea în următoarele patru săptămâni
  • Ce spun meteorologii despre începutul iernii
Showbiz intern
Soția lui Ștefan Bănică Jr., din nou studentă la 40 de ani. Ce specializare a ales Lavinia Pîrva
  • Lavinia Pîrva s-a înscris la facultate
  • Ce specializare a ales soția lui Ștefan Bănică Jr.
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
O mamă a trei copii ucisă de soţ în faţa celui mai mic, în Teleorman. Băieţelul îşi ţinea încă mama în braţe
recomandare pe as.ro
Lovitura primită de milionarul român care merge cu metroul în Bucureşti, chiar dacă are avion privat
Romania TV
Dr. Cristian Andrei, în mijlocul unui scandal sexual monstru. Cliente abuzate sexual în timpul ședințelor: "A inițiat un act sexual cu mine chiar în cabinet"
Romania TV
Clipe cumplite pentru Loredana Groza! Artista a făcut anunțul chiar în timpul concertului
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Cum să speli pilota acasă fără să strici mașina de spălat. Trucul este simplu
recomandare pe playtech.ro
Vom avea o iarnă cu zăpadă şi ger, spun meteorologii. Fenomenul care aduce ninsori ca în copilărie
recomandare pe redactia.ro
Doliu în lumea teatrului românesc. A murit unul dintre cei mai importanți actori de la Teatrul Nottara
recomandare pe redactia.ro
Planul pus la cale de Dani Mocanu. De ce nu este găsit manelistul după ce a fost condamnat la închisoare cu executare
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Un medic legist aruncă bomba după moartea Ștefaniei Szabo: „Au cam început să se «aboneze» la farmaciile spitalelor!“
recomandare pe bzi.ro
Schimbare radicală de situație! Fratele Ștefaniei Szabo rupe tăcerea după moartea doctoriței!
recomandare pe dailybusiness.ro
Donald Trump a declarat că Africa de Sud ar trebui exclusă din G20 și că nu va participa la summitul de la Johannesburg
recomandare pe dailybusiness.ro
Vladimir Putin cere Consiliului de Securitate propuneri pentru posibila reluare a testelor de arme nucleare
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 3 - 9 noiembrie 2025. Luna plină din Taur ne ajută să ne valorificăm timpul și talentele
recomandare pe a1.ro
"Am crezut că mi-am mâncat bebelușul de viu". Cu ce sindrom rar s-a confruntat o proaspătă mămică