Live acum Meniu de vedetă
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Medicii de la spitalul SRI trag un semnal de alarmă cu privire la informațiile false care circulă pe internet despre Ion Iliescu: “Privind situația...”

Medicii de la spitalul SRI trag un semnal de alarmă cu privire la informațiile false care circulă pe internet despre Ion Iliescu: “Privind situația...”

De Patrisia Brătan.
Publicat pe 04.08.2025 la 14:12 Actualizat pe 04.08.2025 la 14:52

Reprezentanții Spitalului Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” au transmis un avertisment oficial privind apariția unor informații false în mediul online despre starea de sănătate a lui Ion Iliescu. Reprezentanții unității medicale au precizat că singurele informații credibile sunt cele publicate pe pagina oficială de Facebook a spitalului.

Ion Iliescu, în stare gravă la ATI

Profimediaimages.ro

Ion Iliescu s-a retras complet din viața publică în ultimii ani, iar aparițiile și declarațiile sale au fost rare. Acum, în lipsa unor informații clare, spațiul public este invadat de zvonuri, motiv pentru care medicii trag un semnal de alarmă și cer responsabilitate din partea opiniei publice.

Alertă privind informațiile false despre starea de sănătate a fostului președinte, Ion Iliescu

Fostul președinte al României, Ion Iliescu, se află în stare gravă la Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” din București, unde este internat în secția de terapie intensivă. În contextul circulației tot mai intense a unor informații neverificate în mediul online, unitatea medicală a emis astăzi un avertisment ferm privind dezinformarea publicului.

Potrivit unui comunicat transmis de reprezentanții spitalului, singurele surse oficiale despre starea fostului șef de stat sunt mesajele publicate exclusiv pe pagina de Facebook a instituției. Medicii subliniază că orice altă informație apărută în afara acestui canal este lipsită de credibilitate.

„În contextul apariției în mediul online a unor informații false privind situația pacientului Ion Iliescu, reiterăm că singurele comunicări oficiale referitoare la starea sa vor fi efectuate, așa cum s-a întâmplat încă de la internare, prin intermediul paginii de Facebook a Spitalului Clinic de Urgență Prof. Dr. Agrippa Ionescu. Orice altă sursă de informație referitoare la acest subiect este lipsită de credibilitate”, au transmis reprezentanții unității medicale.

Starea de sănătate a fostului sef de stat este gravă

Starea generală a fostului președinte, în vârstă de 95 de ani, rămâne gravă. Într-un buletin medical emis luni dimineață, medicii au transmis că pacientul are grav afectată funcția respiratorie și prezintă disfuncții multiple de organ. Din cauza acestor complicații, Ion Iliescu se află în continuare sub îngrijire permanentă, în regim de terapie intensivă, beneficiind de oxigen și monitorizare avansată.

„În legătură cu starea de sănătate a domnului Ion Iliescu, internat în cadrul Spitalului Clinic de Urgență Prof. Dr. Agrippa Ionescu, vă informăm următoarele: Starea generală a pacientului se menține la fel de gravă, cu afectarea severă a funcției respiratorii și persistența disfuncțiilor multiple de organ”, au transmis reprezentanții spitalului în această dimineață.

Ion Iliescu a fost internat inițial din cauza dificultăților respiratorii, însă, potrivit surselor medicale, în ultimele zile starea sa s-a degradat, necesitând măsuri de susținere a funcțiilor vitale.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Medicii de la spitalul SRI trag un semnal de alarmă cu privire la informațiile false care circulă pe internet despre Ion Iliescu: “Privind situația...”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Asia Express, 26 octombrie 2025. Cătălin Botezatu și-a ieșit din minți! Gestul care l-a enervat la maximum: "Îmi vine să-l bat!"
  • Ce l-a enervat pe Cătălin Botezatu
  • Echipa designerului și-a ieșit din minți
Emisiuni TV
În Asia Express totul este posibil! Cum arată Cătălin Botezatu în rochie de mireasă | FOTO
  • Cătălin Botezatu, îmbrăcat în rochie de mireasă
  • Designerul a cucerit străzile Vietnamului, în Asia Express
Emisiuni TV
Asia Express, 26 octombrie 2025. Echipa care a câștigat amuleta și ultimul joker din Vietnam. A fost o luptă strânsă
  • Cine a câștigat ultimul joker din Vietnam
  • A fost o competiție strânsă
Emisiuni TV
Asia Express, 26 octombrie 2025. Marius Damian, povestitorul emisiunii, în lacrimi! Gestul care l-a făcut să se emoționeze
  • Ce l-a făcut pe Marius Damian să plângă
  • A primit o surpriză emoționantă
Stiri interne
Motan salvat de la moarte! Cum l-au scos pompierii dintre dărâmăturile cauzate de explozia din Rahova. A ajuns în siguranță la stăpâni
  • Motan salvat de sub dărâmăturile din Rahova
  • Ce "capcane" au folosit pompierii pentru găsirea animalelor de companie
Showbiz intern
Care este al doilea prenume al Alinei Sorescu. Nu multe persoane îl știau
  • Cum o mai cheamă pe Alina Sorescu
  • Artista și-a dezvăluit al doilea prenume
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Bianka şi Tony, găsiţi morţi unul lângă altul într-o maşină. Se ştiau din copilărie şi aveau planuri de viitor
recomandare pe as.ro
Lovitura dată de celebrul milionar care şi-a pierdut toată averea şi a ajuns la închisoare: “Sunt recunoscător”
Romania TV
Cine este angajatul la stat din România, fost electrician, care are un salariu DUBLU faţă de Nicușor Dan: Poate președintele nu e plătit suficient
Romania TV
Ozana Barabancea nervoasă, după ce fanii i-au spus că seamănă cu o păpușă de ceară, că își editează pozele: Dacă m-ați vedea în realitate, ați înghiți în sec, amărâtelor, coțohârlelor!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Ajutor pentru încălzire 2025. Unde se depun actele
recomandare pe playtech.ro
Cele mai profitabile ore pentru Uber și Bolt. Când merită cu adevărat să ieși pe traseu
recomandare pe redactia.ro
Durere fără margini în familia fraților Pian. Ce s-a întâmplat cu doar câteva zile înainte de moartea mamei lor
recomandare pe redactia.ro
Trei ceasuri rele pentru o zodie marți. Va suferi teribil
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Irina Columbeanu le răspunde dur celor care o acuză că nu-și ajută tatăl: „Niște frustrați, nu avem ce discuta!“
recomandare pe bzi.ro
Alina Pușcău, secretul siluetei de invidiat, la 43 de ani! Face asta de patru ori! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
recomandare pe dailybusiness.ro
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
recomandare pe Jurnalul.ro
Cea mai potrivită carieră, în funcție de luna nașterii
recomandare pe a1.ro
Carmen Brumă a întors toate capetele la un eveniment de la Palatul Parlamentului. Detaliul care i-a pus în evidență silueta