Live acum Mireasa | Direct din culise
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, despre testele de salivă pentru elevi: ”Se poate asemăna și cu testul de sarcină sau cu tăierea unghiilor”

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, despre testele de salivă pentru elevi: ”Se poate asemăna și cu testul de sarcină sau cu tăierea unghiilor”

De Georgiana Prodan.
Publicat pe 07.12.2021 la 10:37 Actualizat pe 07.12.2021 la 10:37

După ce s-a spus că testele de salivă pentru elevii din România au ajuns la școlari ambalate necorespunzător, s-a iscat un scandal de proporții pe tema acestor teste. Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a venit din nou cu lămuriri pe această temă, spunând că testele pot fi asemănate cu cele de sarcină sau cu tăierea unghiilor.

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, despre testele de salivă pentru elevi

facebook

Testele de salivă distribuite elevilor în școli pot fi asemănate cu cele de sarcină sau cu tăierea unghiilor, a declarat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, în urmă cu puțin timp, la un post de televiziune.

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, despre testele de salivă pentru elevi

De altfel, Sorin Cîmpeanu a subliniat faptul că testarea pe bază de salivă a elevilor din România nu este un act medical. Ministrul Educației a tras un semnal de alarmă și a făcut apel la responsabilitatea părinților elevilor.

Sorin Cîmpeanu a mărturisit că părinții elevilor ar trebui să raporteze atunci când este vorba despre un caz pozitiv.

"Marea majoritate a părinților au utilizat aceste teste. Am văzut că se cer doar testele pozitive sau toate. Mă interesează să știu că părinții raportează atunci când este un caz pozitiv, o suspiciune descoperită din timp și apoi confirmată poate genera un tratament că acești copii să nu dezvolte boli grave", a declarat Sorin Cîmpeanu.

Ministrul Educației a mai adăugat că are încredere în părinți și în acțiunile lor și că nu dorește să militeze pentru altfel de măsuri.

Sorin Cîmpeanu, apel către toți părinții din România

Sorin Cîmpeanu a mai declarat că testarea pe bază de salivă nu este un act medical și că acest fel de teste poate fi administrat și de persoane fără competențe medicale.

De asemenea, potrivit spuselor lui Sorin Cîmpeanu, testul se poate asemăna și cu testul de sarcină sau cu tăierea unghiilor.

"Testarea pe baza de salivă nu se raportează în Coronaforms, nu este un act medical, poate fi administrat și de persoane fără competențe medicale. Testul se poate asemăna și cu testul de sarcină sau cu tăierea unghiilor. Nu cred că cineva și-a propus să verifice veridicitatea unui test de sarcina făcut de o persoană sau cu tăierea unghiilor”, a adăugat Sorin Cîmpeanu.

Sorin Cîmpeanu a transmis un mesaj pentru toți părinții din România, spunând că este nevoie ca aceștia să înțeleagă că prevenția și încrederea nu pot fi înlocuite. De asemenea, ministrul Educației a subliniat faptul că mulți părinți sunt responsabili în momentul de față și sunt conștienți de faptul că virusul nemilos există.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, despre testele de salivă pentru elevi: ”Se poate asemăna și cu testul de sarcină sau cu tăierea unghiilor”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Cum se antrenează Emil Rengle și Alejandro pentru Eurovision 2026: ”Vrea să mă trezească noaptea să repetăm”
  • Emil Rengle și Alejandro pregătesc un show incendiar
  • Cum se antrenează pentru finala Eurosivion România 2026
Emisiuni TV
Carmen Popa, una dintre cele mai apreciate creatoare de modă din Los Angeles „Reuşesc să le fac să pară mai slabe”
  • Carmen Popa, românca stabilită în Los Angeles, este protagonista unui nou episod din seria „Visul românesc-Succes american”
  • Povestea ei aduce în prim-plan o carieră impresionantă
Emisiuni TV
Cum arată casa în care locuiesc Dinu Maxer și Magdalena Chihaia. Te simți ca într-un muzeu
  • Imagini rare din casa Magdalenei Chihaia și a lui Dinu Maxer
  • Cei doi au amenajat totul împreună
Emisiuni TV
Actorul Armand Calotă, despre cum a fost salvat de la moarte “Am fost respins să întru în lumea de dincolo”
  • Actorul Armand Calotă, despre cum a fost salvat de la moarte
  • Declarații emoționante la Spynews TV
Emisiuni TV
Andrei Stoica, primele declarații după ce a fost luat cu targa de pe pârtie! Cum s-a produs accidentul
  • Andrei Stoica a vorbit despre accidentul de la schi
  • Luptătorul a fost luat cu targa de medici
Stiri internationale
O fetiță de 13 ani a murit în urma unui accident bizar la schi! S-a stins sufocată pe telescaun
  • O fetiță de 13 ani a murit pe telescaun
  • Cum a fost posibil
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
A lăsat catedra și acum vinde sicrie. O profesoară din China a descoperit cheia succesului: Oamenii mor zilnic
recomandare pe as.ro
Cea mai tare aroganţă: vedeta care a ajuns să aibă două frigidere în bucătărie! Care e motivul
Romania TV
Woooooow! Ce transformare! Cum arată Carmen Brumă, după ce a dat jos 37 de kg. Ce dietă a ținut. Oricine poate să o urmeze / FOTO
Romania TV
EXCLUSIV Ministrul Muncii, anunţul momentului pentru bunicii cu pensii mai mici de 3.000 de lei
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
De ce să rostogolești o sticlă de apă sub pat când te cazezi la hotel. Trucul folosit de o însoțitoare de bord
recomandare pe playtech.ro
Un nou ciclon lovește România. Nu scăpăm de ninsori și ger. De când cresc temperaturile
recomandare pe redactia.ro
ULTIMA ORĂ Decizie istorică. CCR a luat hotărârea într-un final despre legea pensiilor speciale
recomandare pe redactia.ro
Decizia neașteptată luată de Donald Trump în privința României. Ce i-a cerut în mod expres lui Nicușor Dan
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza, în ținută extravagantă, la parastasul tatălui! Internauții au reacționat negativ: „Semănați cu…“ – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe dailybusiness.ro
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
recomandare pe dailybusiness.ro
Taxele universitare cresc cu până la 80%. Studenții ASE și UBB vor plăti peste 10.000 de lei la anumite programe
recomandare pe Jurnalul.ro
Reformă și haos: apare al treilea tip de magistrat-pensionar. Va fi cel mai sărac dintre toți „specialii”
recomandare pe a1.ro
Ce diferență de vârstă este între Sandra Izbașa și Răzvan Bănică de la Power Couple. Gimnasta este mai mare decât soțul ei