Noi acuzații grave la adresa Cameliei Voinea! O fostă gimnastă a făcut dezvăluiri halucinante
Publicat pe 10.12.2025 la 11:27 Actualizat pe 10.12.2025 la 11:27
Scandalul continuă în lumea gimnasticii românești! Camelia Voinea este din nou în centrul atenției, după ce o fostă gimnastă a făcut dezvăluiri halucinante. Antrenoarea e acuzată de comportamente inacceptabile.
- Camelia Voinea, sub un nou val de acuzații grave
- O fostă gimnastă a făcut declarații șocante
Amintim că recent, Denisa Golgotă a vorbit despre hărțuirea fizică și psihologică la care ar fi fost supusă de Camelia Voinea în cadrul lotului național de gimnastică. Ulterior, au apărut imagini în care Sabrina Voinea era și ea abuzată de antrenoarea care îi este mamă.
Acum, o fostă gimnastă a făcut dezvăluiri cutremurătoare.
Noi acuzații grave la adresa Cameliei Voinea
Scandalul continuă să zguduie lumea gimnasticii românești. Camelia Voinea este din nou în centrul unui val de acuzații grave, după ce o fostă gimnastă a făcut declarații șocante despre comportamentele abuzive la care ar fi fost supusă.
"Au fost câteva bătăi pe care le simt și acum. Avea două bețe în perioada de care vorbesc eu. Unul mai subțire, de metal, altul mai gros, de nuc. Dar te bătea cu tot ce nimerea. Papuci, bețe, palme. Te ciupea până la sânge.
Pe Sabrina o încuia în vestiar, iar asta era o pedeapsă mare pentru Sabrina, pentru că iubește gimnastica. O amenința că nu o mai lasă la gimnastică, iar Sabrina plângea mult din cauza asta.
Nouă ne spunea că ni se vede celulita pe picioare. Aveam 28 de kilograme... la 8-9 ani. Dacă ne cântărea și depășeam greutatea, ne zicea că mâncăm ca vacile.
Eu nici nu mă prea vedeam cu mama pe timpul zilei. Era la muncă, eu eram la școală. Stăteam două, trei ore acasă cu bunica, îmi făceam temele, dormeam și când ajungeam acasă, la 21-21:30, nu cred că aveam timp să mă văd cu mama prea mult. Uneori eram ținută, dacă se enerva, și după antrenament. Adică după alea patru ore.", a spus o fostă gimnastă, sub protecția anonimatului, pentru golazo.ro.
Fosta gimnastă a povestit cum a fost supusă nu doar la abuzuri fizice, ci și la agresiuni verbale care i-au afectat profund sănătatea fizică și psihică.
„În primul rând, am avut o accidentare destul de gravă și n-am mai putut să fac anumite elemente. La paralele, nu mai puteam să fac absolut nimic”, spune aceasta.
După accidentare, ea povestește că a ajuns să se roage de Camelia Voinea să o lase să facă forță, pentru că știa că doar așa nu va mai fi lovită. Mărturia fostei gimnaste a continuat apoi cu o poveste cutremurătoare despre un accident la antrenamentele de pe bârnă.
"M-am accidentat când am făcut coborârea de pe bârnă. Mi-a pus scaune pe lângă bârnă ca să nu mai cad. În caz de cădeam, să mă învăț minte să nu mai cad că mă loveam. Și am căzut în cap pe marginea bârnei. Apoi pe jos. Ea n-a venit la mine să vadă dacă sunt bine.
Am stat un pic jos, apoi am încercat să mă ridic singură și în momentul acela am văzut că eu nu mai simțeam nimic din partea stângă a corpului. Absolut nimic, nici mâna, nici piciorul, mergeam într-o parte.
Ea nu m-a crezut, zicea că eu mă prefac și de fapt n-am nimic. Așa că m-a pus în continuare... m-a pus după la sărituri, pentru că mai aveam o oră jumătate de antrenament și așa l-am făcut pe tot.
La paralele nu am mai putut face nimic. Și, la un moment dat, s-a enervat foarte tare și mi-a dat un pumn în gură. Stătea lângă mine. Simțeam sângele, îmi spărsese buza. Eram încă eram pe paralel, adică încă eram pe bară, și după a venit și mi-a mai dat doi pumni în spate.
Atunci am căzut de pe aparat și nu mai puteam să respir, mă blocasem. O auzeam pe ea în surdină, cum urla la mine. M-a ridicat de ureche, mi-a luat urechea, mi-a întors-o și așa m-a ridicat de jos.
Bunica mea mă ducea la antrenament și am adormit în autobuz. Când m-a trezit, am început să plâng instant și am zis că nu mai vreau la gimnastică. A trecut o colegă pe lângă mine, m-a văzut, iar când am ajuns la sală, m-a luat de mână (n.r. Camelia Voinea) și m-a băgat în vestiar.
Cum am zis, avea bețele alea de metal și de nuc, și cu ele m-a bătut. Și a zis că dacă vreodată vreau să mă las de gimnastică, vine după mine și mă omoară.", a mai povestit tânăra.
Camelia Voinea va fi judecată de Comisia de Disciplină
Federația Română de Gimnastică a luat o decizie severă în urma scandalului stârnit de acuzațiile grave făcute de Denisa Golgotă la revenirea de la Mondialele de la Jakarta. Într-un comunicat oficial, forul național a anunțat că a dizolvat loturile naționale de gimnastică, măsură care va fi valabilă cel puțin până la sfârșitul acestui an, urmând ca fiecare gimnast să se pregătească la echipa de club din care face parte.
În plus, Camelia Voinea va fi judecată de Comisia de Disciplină.