O femeie a murit, după ce s-a înecat cu cartofi prăjiți. Tragedia a avut loc într-un restaurant din Sibiu. Organele ei vor fi donate
O femeie, în vârstă de 50 de ani, a murit după ce s-a înecat cu cartofi prăjiți. Tragedia a avut loc într-un restaurant din Sibiu. Familia își dorește să doneze organele.
- O femeie a murit, după ce s-a înecat cu cartofi prăjiți, în Sibiu
- Maria nu a putut fi salvată
O tragedie cutremurătoare a avut loc într-un restaurant din Sibiu, unde o femeie în vârstă de 50 de ani și-a pierdut viața într-un mod neașteptat.
O femeie a murit, după ce s-a înecat cu cartofi prăjiți, în Sibiu
Femeia, care a fost identificată ca fiind Maria Popescu, s-a înecat cu cartofi prăjiți în timp ce lua masa la o terasă din oraș.
Chiar dacă a primit îngrijiri de urgență prompte din partea unui voluntar de la Crucea Roșie și a echipajului ISU Sibiu, ea a fost transportată în stare critică la Spitalul Județean din Sibiu pe 21 aprilie.
În ciuda eforturilor disperate ale medicilor, Maria Popescu nu a putut fi salvadă, chiar dacă a luptat pentru viața ei timp de mai multe zile pe patul de spital.
Din nefericire, a fost declarată în moarte cerebrală din cauza unui hematom intracranian, potrivit informațiilor furnizate de către Spitalul Județean de Urgență Sibiu.
„Familia unei paciente în vârstă de 50 de ani a decis ca organele acesteia să fie recoltate pentru a ajuta la salvarea mai multor vieți omenești, după ce pacienta, internată în cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu, a fost declarată în moarte cerebrală. La procesul de prelevare a organelor au participat echipe de medici din București, Cluj și Iași. Intervenția de recoltare a organelor – ficat, rinichi, cornee și os – a fost realizată în cursul zilei de duminică, 28 aprilie 2024. Echipa de la București a prelevat țesut osos, medicii de la Iași au recoltat ficatul și corneea, iar echipa de la Cluj a prelevat rinichii. După prelevare, echipele de medici au plecat de urgență către centrele de transplant de care aparțin”, se arată în comunicatul de presă.
Familia dorește să doneze organele
Cu toate că această pierdere este devastatoare pentru familia și prietenii ei, aceștia au ales să transforme această tragedie într-un act de generozitate remarcabil. Organele Mariei Popescu, incluzând ficatul, rinichii, corneea și țesutul osos, au fost donate pentru a salva alte vieți umane.
„Pacienta în vârstă de 50 de ani a fost adusă în data de 21 aprilie 2024 în Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu intubată și ventilată mecanic, după asfixie mecanică. Din UPU, conform evaluării inițiale, pacienta a fost preluată de Serviciul Neurologie și, în timpul investigațiilor, starea deja precară a acesteia s-a agravat, fiind preluată de urgență de Secția Neurochirurgie în stare gravă, unde a fost operată în cursul aceleiași zile, din cauza unui hematom intracranian. Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu dorește să transmită condoleanțe și mulțumiri familiei îndurerate pentru frumosul gest de a accepta ca pacienta să devină donator de organe, un act medical care cu siguranță va oferi o nouă șansă la viață unor pacienți aflați în suferință”, se mai arată în comunicat.
Procesul de recoltare a organelor a fost efectuat cu succes în cursul zilei de duminică, 28 aprilie 2024, cu implicarea echipelor medicale din București, Cluj și Iași.