Live acum Spynews TV (r)
Prime time 19:00/ Petrecem in familie (r)
Homepage » Actualitate » Stiri interne » O persoană a rămas blocată în Munții Făgăraș, iar o alta a murit. Mărturiile salvatorilor sunt terifiante: „Stătea lângă o dâră de sânge”

O persoană a rămas blocată în Munții Făgăraș, iar o alta a murit. Mărturiile salvatorilor sunt terifiante: „Stătea lângă o dâră de sânge”

Publicat pe 13.08.2021 la 17:22 Actualizat pe 13.08.2021 la 17:22

Au fost clipe dramatice în noaptea de miercuri spre joi în Munții Făgăraș, unde doi turiști au pătruns într-o zonă interzisă escaladării pe timp de vară. Unul dintre ei a murit, iar celălalt a rămas blocat ore bune până la venirea salvatorilor. Aceștia din urmă au făcut, mai apoi, confesuni șicante despre operațiunea grea de salvare.

facebook

Salvamontiștii din Sibiu și Argeș au avut o misiune foarte grea în noaptea de miercuri spre joi. Doi turiști neexperimentați au urcat pe munte, într-o zonă greu accesibilă și chiar interzisă pe timp de vară. Ca urmare a curajului lor nebun, unul dintre ei a murit, iar celăllalt era cât pe ce să îi urmeze soarta, rămânând blocat timp de mai multe ore.

La finalul unei intervenții de 19 ore, turistul rămas în viață a fost salvat, iar povestea a fost spusă de unul dintre eroii muntelui, Cornel Zărescu. Acțiunea contracronometru a meritat, deși incidentul s-a soldat cu pierderea unei vieți umane, totul din cauza ignoranței.

Turist mort și unul blocat pe Munții Făgăraș. Salvatorii au povestit cum s-a petrecut tragedia

Salvamontistul povestește într-o postare pe Facebook cum primește alrama din aprte aunei colege. ACeasta îi relatează ce s0a întîmplat, iar lui și colegilor săi nu le venea să creadă că cineva chiar sar pune într-un asemenea pericol. A urmat apoi contactarea persoanei care a sunat după ajutor, iar confirmarea i-a cutremurat.

„Apelantul stă lângă o dâră lungă de sânge la capătul căreia se află un corp neînsufleţit. Ne relatează cum era la cort şi cum a văzut lanternele în perete, apoi a auzit un strigăt si una dintre lumini a căzut în abis. E clar, nu e timp de pierdut, speram ca cel rămas în perete să reziste până vom ajunge la el. De jos, de la baza peretelui, abia distingem lanterna celui blocat pe o brână. Căutăm o variantă de acces, dar nu e nimic evident la lumina lanternelor. Ne tot întrebăm cum a reuşit să ajungă acolo, ca să urmăm şi noi acelaşi drum”, a povestit Cornel pe internet.

S-ar părea că cei doi turiști au coborât de pe vârful muntelui, iar fiind întuneric, nu și-au dat seama de distanță, crezând că mai au doar câțiva metri de coborât până la baza muntelui. Cornel povestește cum una dintre victime a încercat să găsească o cale prin care să coboare în siguranță însă, din păcate, acesta a alunecat și a murit pe loc.

„Victimele au intrat foarte târziu în traseu şi s-au ambiţionat să coboare la Călţun pe un traseu nemarcat (de fapt un traseu elementar de alpinism) în condiţiile în care erau pentru prima dată în zonă. Din păcate, nu au sunat la Salvamont când au văzut că e noapte şi nu ştiu unde se află, ci abia după ce s-a întâmplat tragedia”, a mai spus Cornel Zărescu, cutremurat încă de incidentul petrecut.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
O persoană a rămas blocată în Munții Făgăraș, iar o alta a murit. Mărturiile salvatorilor sunt terifiante: „Stătea lângă o dâră de sânge”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz international
Doliu la Hollywood! Un actor celebru a murit la doar 56 de ani
  • Doliu la Hollywood!
  • Un actor celebru a murit la doar 56 de ani
Showbiz intern
Anca Serea a plecat cu copiii în vacanță în Grecia. Cât costă o noapte de cazare la hotelul ales | FOTO
  • Anca Serea a plecat în vacanță în Grecia alături de copiii săi
  • Cât costă o noapte de cazare la hotelul ales 
Emisiuni TV
„O să fie mai greu o perioadă, un an de zile, un an și jumătate” Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, declarații în exclusivitate la Observator Antena 1
  • Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, declarații în exclusivitate la Observator Antena 1
  • Moment important pentru România
Beauty & Lifestyle
Locurile din sudul Europei pe care trebuie să le vizitezi. Vei avea parte de o vacanță deosebită
  • Locurile din sudul Europei pe care trebuie să le vizitezi
  • Vei avea parte de o vacanță deosebită
Retete
Ingredientul secret care face ca pâinea prăjită cu avocado să aibă un gust mai bogat și mai cremos. Combinația perfectă pentru un mic dejun delicios
  • Un ingredient face pâinea prăjită cu avocado mai gustoasă
  • Combinația perfectă pentru un mic dejun delicios
Monden
Ce ritual au Irinel Columbeanu și fiica sa, Irina, când se întâlnesc. Fostul milionar este foarte fericit să petreacă timp cu adolescenta: „Se văd la azil”
  • Ce ritual au Irinel Columbeanu și fiica sa, Irina, când se întâlnesc
  • Fostul milionar este foarte fericit să petreacă timp cu adolescenta
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Dragoş Anastasiu, despre inechitățile măsurilor de austeritate, bonusurile de la CCR și banii pentru partide
recomandare pe as.ro
Ce a putut păţi milionarul român care s-a botezat din nou la 45 de ani
Romania TV
Se taie banii de concedii medicale. S-a dat lege, angajaţii care se îmbolnăvesc rămân fără salariu!
Romania TV
Este anunţul momentului pentru milioane de români
recomandare pe antena3.ro
O femeie de 50 de ani și-a dat demisia ca să poată trăi permanent pe un vas de croazieră
recomandare pe antena3.ro
O imagine cu pantera neagră în copac, salvată de pompieri, a fost publicată de DSU. Instituția a precizat că e un pamflet
recomandare pe antena3.ro
Mărturia unei vedete OnlyFans. Ce s-a întâmplat când fiul ei de 11 ani a aflat cu ce se ocupa
recomandare pe playtech.ro
Cum s-a comportat Elena Udrea în închisoare. Motivul pentru care ar putea fi eliberată mai devreme
recomandare pe playtech.ro
Limonada bătută, băutura verii cu doar 3 ingrediente. Rețeta care a cucerit internetul
recomandare pe redactia.ro
Se schimbă școala românească din temelii. Părinții riscă și închisoarea dacă nu respectă acest lucru.
recomandare pe redactia.ro
Cine este omul care și-a pierdut viața pe Transfăgărășan după ce a fost atacat de urs
recomandare pe Ciao.ro
Ce alte vedete din România suferă de cancer la colon + Ce simptome au avut: 'Totul a început de la o ciorbă'
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
recomandare pe bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
recomandare pe bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
recomandare pe dailybusiness.ro
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
recomandare pe dailybusiness.ro
Știi care este ”vampirul” energetic din casa ta? Te usucă la factura de curent!
recomandare pe Jurnalul.ro
Bani, dragoste? Iată cea mai norocoasă zi a lunii iulie 2025 pentru fiecare zodie
recomandare pe a1.ro
Cine e și cum arată noua iubită a lui Bogdan Cîrlan, fostul concurent de la Insula Iubirii sezonul 7