Orașul din România lăsat fără lumină timp de două ore. Prima masură pentru reducere a facturilor la energie
Un oraș din România va fi lăsat fără lumină timp de două ore. Primăria a luat decizia pentru a reduce facturile la energie. Este primul din țara noastră care a luat o astfel de măsură. Cine a făcut anunțul.
- Primul oraș din România care va face economie la curentul electric
- Decizia a fost anunțată
Un oraș din România va face economie la curentul electric. Este primul din țara noastră unde s-a luat o astfel de decizie. Va fi lăsat fără lumină timp de două ore. Ce a anunțat primăria cu privire la hotărârea luată.
Primul oraș din România care va face economie la curentul electric
Orașul din România care a luat decizia de a rămâne fără lumină timp de două ore pentru a face ecomomie la curentul electric este Arad. Primăria a luat această hotărâre, după decizia CE de a se face economie din cauza livrării gazului rusesc, dar și a războiului din Ucraina.
Primăria din Arad a decis să reducă cu două ore iluminatul stradal noaptea. Anunțul a fost făcut de viceprimarul Lazăr Faur care a ținut să precizeze că miercuri va fi amânată cu o oră iluminarea stradală și se va opri cu o oră mai devreme dimineața. Cu atât mai mult, potrivit celor declarate, au fost oprite și semafoarele care funcționau numai pe culoare galben intermitent.
„Deocamdată nu am considerat că suntem în situaţia de a lua alte măsuri, pentru că şi acestea ne vor aduce o economie de 10% din consumul de electricitate la iluminatul public. Totuşi, am discutat despre ce vom face de la toamnă, când noaptea va fi mai lungă, iar consumul va fi inevitabil mai mare. Este posibil să adoptăm unele măsuri precum reducerea iluminatului arhitectural din oraş”, a declarat Lazăr Faur, potrivit agerpres.ro
Ce alte măsuri s-au luat
Viceprimarul Lazăr Faur a mărturisit că primăria din Arad se concentrează pe energia regenerabilă pe fondul scumprii energiei. De asemenea, acesta a ținut să precizeze că există proiecte de instalare a panourilor fotovoltaice.
Orașul Arad va rămâne fără lumină timp de două ore pe fondul scumpirilor facturilor la energie. Primăria a luat decizia din dorința de a se face o economie de 10% din consumul de electricitate.