Live acum XNS
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Pericol de explozie la o fabrică de produse chimice din Iaşi. A fost emis mesaj Ro-Alert

Pericol de explozie la o fabrică de produse chimice din Iaşi. A fost emis mesaj Ro-Alert

Publicat pe 02.04.2024 la 08:04 Actualizat pe 02.04.2024 la 08:04

A fost incendiu la o fabrică de produse chimice din Iaşi. Autorităţile au emis mesaj Ro-Alert din cauza pericolului mare de explozie.

A fost pericol de explozie la o fabrică de produse chimice din Iași

Antena 3 CNN

Locuitorii din Iași au trăit clipe intense, în urmă cu puțin timp, după ce o fabrică de produse chimice a luat foc. Cei mai mulți au primit mesaje Ro-Alert, potrivit cărora au fost sfătuiţi să rămână în locuinţe şi să nu deschidă ferestrele din cauza degajărilor mari de fum toxic.

Incendiu la o fabrică de produse chimice din Iaşi

Potrivit polițiștilor prezenți la fața locului, incendiul s-a produs la cea mai mare companie din România, care are legătură cu cercetarea, dezvoltarea şi producţia de substanţe chimice organice şi anorganice de înaltă puritate.

Mai exact, un incendiu într-un astfel de loc a reprezentat un real pericol pentru locuitorii din zonă, dar şi pentru mediu. Nu doar din cauza degajărilor mari de fum toxic, ci şi pentru că a existat la un moment dat pericolul unei explozii de proporţii, oamenii au fost puși în pericol.

De asemenea, circulaţia a fost oprită pe o rază de 500 de metri în jurul clădirii care a luat foc, la scurt timp după izbucnirea incendiului. Motivul restricției s-a datorat emanaţiilor de substanţe toxice.

Polițiștii au emis mesaj Ro-Alert

În urma incendiului care s-a produs la fabrica de produse chimice din Iaşi, a fost emis şi un mesaj Ro-Alert. Prin intermediul mesajului, locuitorii din zonă au fost atenţionaţi să rămână în case şi să închidă geamurile.

Totodată, intervenţia pompierilor a fost una destul de dificilă, după ce au nevoiţi să se spele în curtea companiei de fumul toxic, dar şi să facă cu schimbul la stingerea incendiului.

Potrivit informațiilor emise de autoritățile prezente la fața locului, din fericire, până la acest moment, nu au fost înregistrate victime.

Incendiu în Centrul Vechi din Capitală

Un alt incendiu a izbucnit, weekend-ul trecut, pe acoperișul unei clădiri din centrul istoric al Bucureștiului, zonă intens frecventată de turiști, mai ales în zilele de weekend.

La scurt timp după apelul de urgență, la fața locului au intervenit cinci autospeciale de stingere, echipaj SMURD, o autospecială de descarcerare și o autoscară, potrivit informațiilor transmise de ISU București-Ilfov.

"Degajare de fum la acoperișul unei clădiri în str. Șelari, Centrul Istoric. Se realizează accesul în clădire pentru căutarea și evacuarea persoanelor, respectiv pentru identificarea focarului.", anunță ISUBIF.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Pericol de explozie la o fabrică de produse chimice din Iaşi. A fost emis mesaj Ro-Alert
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Faimoșii vor să scape de Cristian Boureanu! Naba Salem susține că Larisa Uță l-a "înțepat cu venin"
  • Cristian Boureanu, văzut cu "ochi răi" de coechipieri
  • Faimosii vor să-l elimine de la Survivor pe afacerist
Emisiuni TV
Noi scântei între Aris Eram și Cristian Boureanu, la Survivor! Afaceristul, acuzat că ar fi lipsit de bărbăție: "Nu mai am ce să discut cu el"
  • Tensiuni între Aris Eram și Cristian Boureanu
  • Ce a declarat Aris Eram
Showbiz intern
Contorversa apărută după moartea lui Ion Drăgan! Gestul făcut în memoria artistului, criticat de fani
  • Val de reacții după moartea lui Ion Drăgan
  • Un gest dedicat artistului, aspru criticat
Horoscop
Cea mai norocoasă zi pentru zodia ta în săptămâna 23 februarie – 1 martie! Ce oportunități te așteaptă
  • Cea mai norocoasă zi pentru fiecare zodie în săptămâna care urmează
  • Ce oportunități îi așteaptă pe nativi
Showbiz intern
Olga Verbițchi a îndreptat din nou tunurile spre Iuliana Beregoi! Nu crede nimic din ce a spus cântăreața: "Ai atâtea victime în spate"
  • Olga Verbițchi, nervoasă foc pe Iuliana Beregoi
  • Ce a transmis cântăreața, după ce Iuliana Beregoi a negat totul
Showbiz intern
Cu cine se distrează Roberta de la Mireasa după divorțul de Andi. Fosta concurentă pare că și-a revenit complet după despărțire
  • Divorțul de Andi nu o oprește pe Roberta de la Mireasa să se bucure de viață
  • Fosta concurentă pare că și-a revenit complet după despărțire
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Prețul curselor ridesharing au sărit în aer. Un drum în București, mai scump decât un zbor în Madrid
recomandare pe as.ro
Cea mai tare aroganţă: vedeta care a ajuns să aibă două frigidere în bucătărie! Care e motivul
Romania TV
Liviu Dragnea, fără casă și bani! Unde a ajuns să locuiască cel care a făcut ”jocurile” ani buni în România
Romania TV
ALERTĂ MAXIMĂ! Dublu ciclon peste România! Un nou vortex polar s-a format în Muntenia. Romica Jurca: Va fi și mai rău de acum!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
De ce să rostogolești o sticlă de apă sub pat când te cazezi la hotel. Trucul folosit de o însoțitoare de bord
recomandare pe playtech.ro
Un nou ciclon lovește România. Nu scăpăm de ninsori și ger. De când cresc temperaturile
recomandare pe redactia.ro
ULTIMA ORĂ Decizie istorică. CCR a luat hotărârea într-un final despre legea pensiilor speciale
recomandare pe redactia.ro
Decizia neașteptată luată de Donald Trump în privința României. Ce i-a cerut în mod expres lui Nicușor Dan
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza, în ținută extravagantă, la parastasul tatălui! Internauții au reacționat negativ: „Semănați cu…“ – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe dailybusiness.ro
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
recomandare pe dailybusiness.ro
Taxele universitare cresc cu până la 80%. Studenții ASE și UBB vor plăti peste 10.000 de lei la anumite programe
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 16 - 22 februarie 2026. O poveste nouă va începe pentru toate zodiile
recomandare pe a1.ro
Mesajul emoționant transmis de Oase și logodnica lui, Maria, după eliminarea de la Power Couple