Live acum Petrecem in familie (r)
Prime time 19:30/ In culisele celebritatii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Replica prefectului Capitalei, după invazia șobolanilor din centrul Bucureștiului: „Va mai dura câteva luni”

Replica prefectului Capitalei, după invazia șobolanilor din centrul Bucureștiului: „Va mai dura câteva luni”

Publicat pe 24.06.2021 la 22:01 Actualizat pe 24.06.2021 la 22:01

Prefectul Capitalei a vorbit deschis despre problematica șobolanilor din centrul Bucureștiului care au invadat casele românilor. Un cuplu s-a trezit cu un astfel de animal chiar în patul lor, după ce munții de gunoaie nu au mai fost adunați de luni întregi.

facebook

Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a vorbit depsre problematica șobolanilor care au invadat centrul Bucureștiului în ultimele zile. Animalele au început să fie atât de numeroase încât o familie a povestit cum un exemplar de mari dimensiuni s-a urcat cu ei în pat, în toiul nopții. După acest eveniment neplăcut, a început să se discute despre eradicarea șobolanilor și strângerea cât mai rapidă a deșeurilor ce sunt găsite la fiecare colț de stradă.

Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a anunțat cât va mai dura până ce șobolanii din București vor dispărea

Alin Stoica a adus lămuriri cu privire la procesul de dezinsecție și deratizare din centrul Capitalei, despre care spune că ar fi început încă din data de 7 iunie. Din păcate, speranțele prefectului nu îi bucură pe cetățeni, acesta spunând că până ce problema va fi rezolvată complet iar situația va reveni la normal, vor mai trece luni bune.

„Știu de problema respectivă. Din cauza nefinantarii uneia dintre companiile municipale, s-a ajuns în această situație, pentru că a intervenit o întârziere de câteva luni în programul de deratizare și dezinsecție. Știu că programul de deratizare a început în jur de 7 iunie, și există un plan foarte clar, dar fiind întârzierea inițială, va mai dura câteva luni până când lucrurile vor intra în normal”, a declarat Alin Stoica, joi, la Antena 3.

Un șobolan de dimensiuni mari s-a urcat cu un cuplu din București în pat

Situația a devenit revoltătoare după ce o familia din București s-a trezit într-o dimineață cu un șobolan uriaș, spun ei, de mărimea unei sticle de de doi litri. Animalul ar fi intrat pe geamul deschis, apartamentul fiind situat la etajul 1.

„Am văzut un şobolan mare, cât o sticlă de plastic. Și am văzut că a coborât de pe veioză jos, într-o secundă am luat pătura de pe pat şi am pus pe el şi l-am aruncat pe geam. A fost o spaimă foarte mare, ne-am speriat foarte tare, soţia a început să ţipe foarte tare! Soţia este terminată. E în stare de şoc”, a povestit locatarul.

Bărbatul este și el uluit de această situație, mărturisind că niciodată nu s-ar fi așteptat ca un astfel de animal să îi intre în casă, deși grămezile de gunoaie din jurul blocurilor adună zilnic atât șobolani, cât și șoareciși gândaci, ce le-au făcut zilele amare locuitorilor Capitalei.

„În spatele blocului, am văzut foarte mult gunoi şi erau câţiva şoareci pe ele. O să vină o societate să vină să ia măsuri să punem plasă la geamuri, deci nu îmi vine să cred prin ce am trecut! Nu se poate aşa ceva! E indmisibil! Domnul primar al Capitalei trebuie să ia măsuri, să se pună în locul nostru, să gândească că nu se poate aşa ceva! Să intre şobolanii peste noi în casă e inadmisibil aşa ceva! Vă rog, să mă credeţi din tot sufletul meu! N-aş vrea să treacă domnul primar! Prin spatele blocurilor e dezastru! Nu vă spun ce mizerie şi ce miros.Domnul primar ar trebui să vină să vadă cu ochii dânsului ce trăim, ce momente!", a mai spus acesta.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Replica prefectului Capitalei, după invazia șobolanilor din centrul Bucureștiului: „Va mai dura câteva luni”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Marele absent de la înmormântarea lui Andrei Perneș! Fanii se așteptau să îl vadă la evenimentul trist. Care a fost motivul
  • Cine a lipsit de la înmormântarea lui Andrei Perneș
  • Familia lui este sfâșiată de durere
Beauty & Lifestyle
Top 10 cele mai sigure țări de vizitat pentru femei. Unde poți călători singură fără probleme
  • Unde să călătorești singură fără să duci grija pericolelor
  • Cele mai sigure țări pentru femei
Showbiz intern
Tzancă Uraganu și Lambada își sărbătoresc fiul cel mare! Ce urare emoționantă a transmis Alina Marymar de ziua lui Andreas
  • Tzancă Uraganu și Lambada își sărbătoresc fiul cel mare
  • Alina Marymar, mesaj emoționant de ziua lui Andreas
Showbiz intern
Cu ce se ocupă femeia care i-a luat locul Sabrinei în viața lui Andrei Perneș de la Mireasa. Se despărțise definitiv de fosta soție de opt luni
  • Cu ce se ocupă femeia care i-a luat locul Sabrinei în viața lui Andrei Perneș de la Mireasa
  • Fostul concurent și Sabrina nu mai erau împreună de opt luni
Beauty & Lifestyle
De ce este bine să consumi semințe de dovleac. Ce beneficii au pentru sănătate
  • De ce este bine să consumi semințe de dovleac
  • Fac parte din categoria superalimentelor
Showbiz intern
Ți se rupe sufletul! Tatăl lui Andrei Perneș de la Mireasa, în lacrimi! Nu s-a putut desprinde de sicriu / FOTO
  • Andrei Perneș de la Mireasa a fost înmormântat astăzi în satul natal
  • Tatăl lui, copleșit de durere
  • Nu s-a putut desprinde de sicriul
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
"Nu pot să cred că America ne cere să-i alegem pe oamenii ruşilor". Iulian Fota, despre atacurile din SUA la adresa României
recomandare pe as.ro
Greşeala fatală care l-a costat toată averea pe un fost milionar român celebru: „De acolo a plecat”!
Romania TV
Magazinele ”La Sibieni”, ÎNCHISE pe capete. Angajații spălau salamul expirat cu acetonă și îl repuneau la vânzare
Romania TV
Un bucătar renumit a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. Nu și-a tăiat stomacul și a ținut o dietă foarte UȘOARĂ!
recomandare pe antena3.ro
"A murit pentru că a furat ciocolată". Cutremurătorul caz al unei fete de 13 ani, care lucra ca menajeră în casa unei familii bogate
recomandare pe antena3.ro
Povestea ardeleanului de culoare care oferă consultanță în afaceri și te învață să gătești pe TikTok: „Am fost sărac lipit”
recomandare pe antena3.ro
Insula care se poate închiria în întregime cu doar 50 de euro pe noapte. Are o casă cu 9 dormitoare, complet utilată
recomandare pe playtech.ro
Durere mare la înmormântarea lui Andrei Perneș! Obiectul ciudat pus pe sicriu, cei prezenţi nu au...
recomandare pe playtech.ro
Secretul moldovencelor pentru cea mai bună ciorbă de fasole. Doar ele o fac aşa
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe Ciao.ro
Mânuţele la control! Vedele din România, surprinse în ipostaze stânjenitoare cu mâna la...
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Vicecampioana olimpică și-a arătat tatuajele și piercing-ul dintr-o zonă delicată
recomandare pe bzi.ro
Cum a surprins-o Fuego pe Irina Loghin de ziua de naștere a artistei! Ce cadou inedit i-a oferit
recomandare pe bzi.ro
Sânziana Negru a fost reținută pe un aeroport din Arabia Saudită! Ce a putut să pățească influencerița
recomandare pe dailybusiness.ro
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
recomandare pe dailybusiness.ro
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
recomandare pe Jurnalul.ro
Astrologia și succesul financiar: Ce zodii produc cei mai mulți miliardari?
recomandare pe a1.ro
Ce sport practică fiul lui Pepe, după aproape doi ani de înot. Micuțul este susținut de tatăl său: „Am vorbit cu..”