Live acum
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » România se pregătește pentru ridicarea restricțiilor. Anunțul făcut de Alexandru Rafila: ,,Cifrele ne arată că am intrat pe un trend descendent"

România se pregătește pentru ridicarea restricțiilor. Anunțul făcut de Alexandru Rafila: ,,Cifrele ne arată că am intrat pe un trend descendent"

Publicat pe 14.02.2022 la 15:51 Actualizat pe 14.02.2022 la 16:09

Alexandru Rafila, ministrul Sănătății, a vorbit despre cum evoluează valul 5 de Covid-19 în România. În momentul de față ne aflăm pe un trend descendent, dar autoritățile nu se gândesc, momentan, să ridice restrcițiile.

Alexandru Rafila, ministrul Sănătății, a vorbit despre cum evoluează valul 5 de Covid-19 în România. În momentul de față ne aflăm pe un trend descendent, dar autoritățile nu se gândesc, momentan, să ridice restrcițiile. Situația din spitale este încă îngrijorătoare.

România se pregătește pentru ridicare restricțiilor

Alexandru Rafila este de părere că măsurile de relaxare vor fi luate, după ce numărul pacienților va scădea. El a spus că cifrele ne arată că am intrat pe un trend descendent și că acest trend trebuie să se cupleze cu alți doi indicatori.

,,Cifrele ne arată că am intrat pe un trend descendent. Acest trend trebuie să se cupleze cu alți doi indicatori ca să putem vorbi de o ridicare a restricțiilor. În primul rând scăderea numărului de persoane internate, dar mai ales scăderea numărului de pacienți internați pe secțiile de terapie intensivă. În țările europene, în care s-a decis renunțarea la cea mai mare parte dintre restricții, au puține persoane internate în ATI. Sunt țări care au un grad mare de acoperire vaccinală dar, lucrul care este important este legat de capacitatea sistemului de sănătate de a prelua pacienții. Cu cât gradul de vaccinare a fost mai mare, manifestările au fost mai reduse”, a spus Alexandru Rafila.

Prima măsură de relaxare va fi renunțarea la masca de protecție în spațiile deschise

Alexandru Rafila a spus că prima măsură ar fi renunțarea la mască, dar nu în spațiile închise, deoarece vine primăvara și lumea iese din casă.

,,Eu cred că asta ar fi prima măsură, dar nu în spațiile închise, pentru că vine primăvara, lumea iese din case. Nu vreau să mă hazardez, să fac pronosticuri, dar cred că aceasta ar putea să fie o măsură luată după ce vedem că lucrurile reintră în normal în ceea ce privește îmbolnăvirile și scăderea este consistentă”, a spus Alexandru Rafila.

El a mai spus că decesele sunt din ce în ce mai puține, după ce au fost 200 de decese pe zi, luni numărul lor a fost de 64 și că acesta este motivul pentru care nu se poate aplica nicio măsură de relaxare.

,,De asta vă spuneam că nu putem să aplicăm niciun fel de măsuri de relaxare în acest moment, decât când acest indicator al gradului de ocupare a secțiilor de terapie intensivă începe să scadă în mod susținut. Rămâne să discutăm cu colegii de la Institutul Național de Sănătate Publică, cu alți specialiști, încât să putem să definim exact parametrii după care să putem să luăm decizii în consecință în ceea ce privește reluarea diferitelor tipuri de activități sau renunțarea la unele dintre restricții”, a mai spus Alexandru Rafila.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
România se pregătește pentru ridicarea restricțiilor. Anunțul făcut de Alexandru Rafila: ,,Cifrele ne arată că am intrat pe un trend descendent"
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Larisa Iordache, prima apariție după ce a născut! Cum se descurcă în rolul de mămică
  • Larisa Iordache, primele declarații după naștere
  • Cum se descurcă în rolul de mămică
Monden
Cum să dai volum părului tău. Vei ajunge mai rar la hairstylist
  • Cum să ai mai mult volum la păr
  • Vei ajunge mai rar la hairstylist
Horoscop zilnic
Horoscop vineri, 14 martie 2025: O perioadă cu ambiții mari pentru nativii Rac
  • Horoscopul zilei de vineri, 14 martie 2025
  • Ce ne-au pregătit astrele pentru ziua de vineri
  • Vezi cum stai în materie de bani, dragoste, sănătate și noroc
Emisiuni TV
Mireasa - Capriciile iubirii. Mihaela a izbucnit în lacrimi. Concurenta a fost jignită de tatăl lui Ștefan: „Am și eu mamă și tată”
  • Mihaela a fost jignită de tatăl lui Ștefan, iubitul ei
  • Concurenta a izbucnit în plâns
Showbiz intern
Cum s-a afișat Dorian Popa alături de iubita lui. Vloggerul și femeia care l-a cucerit au aceeași pasiune / FOTO
  • Dorian Popa, o nouă imagine alături de iubită
  • Vloggerul și femeia care l-a cucerit au aceeași pasiune
Showbiz intern
Lidia Buble se confruntă cu o situație delicată. Nepoțelul artistei a fost operat pentru a treia oară, la doar cinci luni: „Să vă rugați”
  • Lidia Buble se confruntă cu o situație delicată
  • Nepoțelul artistei a fost operat pentru a treia oară, la doar cinci luni
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Alternative de investiții mai bune decât imobiliarele, accesibile direct de pe telefon. Guda: "De ce să vă complicați?"
recomandare pe as.ro
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro! „Eu mai am o speranţă”
Romania TV
Anunțul MOMENTULUI de la ANM. Iarna se întoarce în România. NINSORI și ploi la București!
Romania TV
BREAKING NEWS! Veste proastă primită de Simona Halep!
recomandare pe antena3.ro
În 1975, o tânără a fost găsită moartă într-o pădure și nimeni nu a știut ce s-a întâmplat. Un indiciu pierdut a elucidat acum misterul
recomandare pe antena3.ro
Un sat abandonat din Spania este scos la vânzare cu 89.000 de euro: „Dacă tăiați buruienile se vede marea”
recomandare pe antena3.ro
Presupusul nepot al lui Nicolae Ceauşescu a fost prins la furat de brânză într-un supermarchet din Italia
recomandare pe playtech.ro
Top 3 zodii care vor cunoaşte abundenţa financiară până la final de martie. Vin bani din toate direcţiile
recomandare pe playtech.ro
Ce să faci cu bulbii de lalea când încep să răsară. Aşa vor fi flori din belşug în următoarea lună
recomandare pe redactia.ro
Planul pus la cale de Putin pentru Ucraina. Președintele Rusiei vrea să-l facă pe Trump să accepte totul
recomandare pe redactia.ro
Când sunt Rusaliile anul acesta. Românii vor avea trei zile libere
recomandare pe Ciao.ro
A murit actrița iubită de toți românii! Doliu imens în lumea filmului
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Reacția lui Gigi Becali pentru George Simion. Mesaj dur
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe bzi.ro
Minerva, mesaje din lumea de dincolo! Ce i-a cerut Gabrielei Lucuțar să-i pună în sicriu
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă un kilogram de roșii românești la tarabe. Prețuri cu 50% mai mari decât anul trecut
recomandare pe dailybusiness.ro
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
recomandare pe Jurnalul.ro
Metamorfoză: 3 Zodii se reinventează TOTAL în Martie 2025
recomandare pe a1.ro
Babasha și-a cumpărat casă în complexul lui Dorian Popa. Cum arată vila în construcții | VIDEO