Live acum Petrecem în familie (r)
Prime time 19:00 Petrecem în familie (r)
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Românii nu vor plăti taxe pentru autostrăzi. Ce afirmă Sorin Grindeanu: „Mi se pare că e prea mult”

Românii nu vor plăti taxe pentru autostrăzi. Ce afirmă Sorin Grindeanu: „Mi se pare că e prea mult”

Publicat pe 06.09.2024 la 22:56 Actualizat pe 07.09.2024 la 00:08

Șoferii nu vor plăti taxe pentru autostrăzile din România. Sorin Grindeanu, Ministrul Transporturilor a avut o părere fermă despre acest lucru și a făcut mai multe declarații în cadrul unei conferințe de vineri, 6 septembrie.

Sorin Grindeanu nu este de acord cu taxele pentru autostrăzi

Facebook

Românii nu vor plăti taxe pentru autostrăzi în perioada următoare. Sorin Grindeanu, Ministrul Transporturilor afirmă că nu este de acord cu această implementare, până când nu va exista o șosea care se lege zonele țării.

Românii nu vor plăti taxe pe autostrăzi

În mai multe state din Uniunea Europeană s-au implementat taxe pentru autostrăzi, astfel că șoferii care vor străbate drumul vor achita o anumită sumă. În România s-a discutat și această idee, dar Sorin Grindeanu nu este de acord.

Totuși, începând cu anul 2026 vor fi taxați românii care transportă marfă pe autostrăzi, conform PNRR-ului implementat în urmă cu ceva timp.

„Asta este o chestiune pe care vreau să o înţelegeţi exact aşa cum o spun. Nişte domni, deştepţi în ghilimele, înaintea noastră au făcut un PNRR care scârţie pe la multe încheieturi, aşa cum bine ştiţi. Nu doar pe domeniul acesta, ştiţi procentele cu pensii şi foarte multe lucruri pe care unii tineri frumoşi şi liberi s-au gândit să le pună în acel PNRR. Printre punctele pe care le-au trecut acolo, în PNRR, e şi taxarea românilor începând cu 2026, la kilometru, pentru cei care transportă marfă”, a afirmat ministrul Transporturilor.

Ce spune Sorin Grindeanu

Sorin Grindeanu nu este de acord cu taxarea pe autostrăzi până în momentul în care nu vom avea un drum „cap coadă de când intri în România și până ieși”. Răspunsul ministrului a fost dat în timpul unei conferințe de presă ce a avut loc în Timișoara, în timpul cursul zilei de vineri, 6 septembrie.


„Vreau să vă spun că nu o să fiu de acord, indiferent în ce postură mă voi afla în anii viitori să taxăm românii şi nu doar românii, şi străinii atâta timp cât nu avem o autostradă cap-coadă de când intri din România şi până când ieşi. Eu cred că e un lucru absolut decent şi absolut corect. Intri la Nădlac şi te-ai dus până la Constanţa, da, pentru că peste tot în lumea asta se pot întâmpla lucrurile astea. Dar asta ca urmare a unei discuţii care va avea loc din 2026 încolo. Până atunci mi se pare că e prea mult să cerem şi să se ceară o asemenea taxă”, a explicat Sorin Grindeanu.

În articolul
Românii nu vor plăti taxe pentru autostrăzi. Ce afirmă Sorin Grindeanu: „Mi se pare că e prea mult”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Stiri internationale
Un oraș a anulat concertul de Revelion din centru din cauza protestelor. Cu ce va fi înlocuit din motive de siguranță
  • Paris a luat o decizie surprinzătoare pentru locuitori și turiști
  • Ce se va întâmpla în centru în noaptea dintre ani
Stiri internationale
12 persoane au murit, după ce un autobuz cu elevi s-a răsturnat! Copiii se întorceau din excursie
  • 12 oameni au murit după un accident devastator
  • Un autocar cu elevi s-a răsturnat
Showbiz intern
Irinel Columbeanu s-a botezat! Fostul afacerist și-a schimbat religia
  • Irinel Columbeanu s-a botezat
  • Fostul afacerist a făcut o declarație emoționantă
Showbiz intern
Cât costă chiria lui Marilu Dobrescu în Australia! Suma nu este deloc mică
  • Suma fabuloasă pe care Marilu Dobrescu o plătește pentru chiria din Australia
  • Este mult peste venitul mediul al românilor
Showbiz intern
Antonia, abandonată de prietene după ce s-a operat? Artista a transmis un mesaj dur: ”Se prefac că nu știu”
  • Antonia a transmis un mesaj dur după una dintre cele mai grele perioade ale vieții sale
  • Cine nu i-a fost alături în clipele dificile
Showbiz intern
O artistă din România are probleme grave de sănătate! A slăbit 3 kilograme în doar trei zile
  • O cântăreață a făcut declarații despre problemele cu care se confruntă
  • Artista a transmis un mesaj direct din spital
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Inflația anuală a rămas la 9,8% în noiembrie. Cele mai mari scumpiri 
recomandare pe as.ro
În ce a investit Adrian Ilie primul milion de dolari! Din ce face acum o avere: “E mai bine să nu ştie lumea”
Romania TV
Detalii uimitoare despre Ștefania Szabo. Doctorița s-ar fi iubit cu un bărbat însurat, cu familie acasă, de care ar fi fost îndrăgostită. Situația era complicată: Cred că a murit de inimă rea
Romania TV
Ei sunt cei doi români morți în Tenerife. Ana și Victor lucrau la un ONG. În urma femeii rămân două fetițe de 7 și 14 ani. Colegii lor sunt șocați: Au fost un model pentru noi
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Cât este indemnizația de însoțitor 2025: suma pe care o primesc cei care îngrijesc persoanele cu handicap
recomandare pe playtech.ro
Cât consumă un calorifer electric în 2025. Calcul exact pentru 1 oră, 8 ore și o lună întreagă
recomandare pe redactia.ro
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
recomandare pe redactia.ro
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
recomandare pe Ciao.ro
ULTIMĂ ORĂ! Moment de panică, în direct, la Radio ZU! Morar, Buzdugan și Emma, evacuați de urgență
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Volodimir Zelenski se întâlnește cu Emmanuel Macron în Franța, după discuțiile privind acordul de pace între SUA și Ucraina
recomandare pe dailybusiness.ro
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 17–23 noiembrie 2025: Perioada marilor revelații!
recomandare pe a1.ro
Cum arată acum Mario, fiul lui Adrian Mutu și al Alexandrei Dinu, la 23 ani. Antrenorul se mândrește cu fiul său