Live acum
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Schimbare importantă în învățământ, în acest an! Anunțul făcut de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu / VIDEO

Schimbare importantă în învățământ, în acest an! Anunțul făcut de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu / VIDEO

De Razvan Paltin.
Publicat pe 01.11.2021 la 13:35 Actualizat pe 01.11.2021 la 13:37

O nouă schimbare în învățământ în aceast an prin prisma pandemiei de coronavirus. Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației a anunțat în urmă cu puțin timp ce se vor întâmpla cu tezele, dar și dacă luni va începe școala.

Ce se întâmplă cu tezele elevilor în acest an

captura foto

Ministrul Educației anunță noua schimbare din învățământ

Așa cum s-a obișnuit în fiecare an, la finalul semestrului elevii din ciclul gimanzial și cel liceal au de susținut teze. Ei bine, ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat că în acest an va avea loc o schimbare.

Așadar, la finalul acestui semestru elevii din ciclul gimnazial vor avea de susținut doar două teze, în loc de trei, iar cei de la liceu vor avea de susținut trei teze, în loc de patru, așa cum se întâmpla până acum, totul din cauza pandemiei de COVID-19.

”Am decis să reducem numărul de teze, astfel că la clasa a VII-a vom avea doar două teze, cu prezență fizică. La liceul am redus numărul de teze de la patru la trei, această reducere va face obiectul reglementărilor pe care le vom anunța la data de 5 noiembrie (...) Nota la teză va avea o pondere mai mică în raport cu oricare notă pe care elevii o vor primi. Vom reducere numărul de note necesarea pentru încheierea mediei”, a anunțat Sorin Cîmpeanu.

Astfel, el a precizat că încheierea medilor se va putea face și cu doar două note și cu teza, asta deoarece elevii nu își pot obține mai multe note din cauza felului în care se desfășoara orele cu prezență fizică sau cele online.

Școala va începe luni, 8 noiembrie

După două săptămâni de vacanță, Sorin Cîmpeanu a precizat că luni, 8 noiembrie, școala va începe, iar vineri se va afla dacă fizic sau online, asta în funcție de gradul de incidență acumulat în ultimele 14 zile la nivel național.

”În data de 8 noiembrie școala va începe (...) Ministrul Educației va rămâne în continuare consecvent principiului că școlile trebuie să funcționeze cu prezență fizică în limita de în care condiția de protecție sanitară poate fi asigurată pentru profesori și elevi. E un principiu de bază. Vom avea consultări cu autoritățile sanitare, iar vineri vom vedea care va fi principiul deschiderii școlilor pe data de 8 noiembrie, având ipoteza de prezența fizică.

Nu vom ajunge în niciun caz în situația în care în jumătate de țară să avem o rată de infectare foarte scăzută, fără cazuri în școli, să nu se poată funcționa cu prezență fizică în școli”, a mai spus ministrul Educației.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Schimbare importantă în învățământ, în acest an! Anunțul făcut de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu / VIDEO
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Chefi la cuțite, 21 aprilie 2025. Încă o echipă a pierdut un concurent. Cine a plecat acasă, după ce a gătit o farfurie care a obținut numai 7 puncte 
  • Încă o echipă a rămas fără un concurent
  • Farfuria a primit doar 7 puncte
Showbiz intern
Vlad Bibire și Cătălina de la Mireasa și-au botezat băiețelul. Imagini de la emoționantul eveniment / FOTO
  • Momente speciale pentru Vlad și Cătălina de la Mireasa
  • Cei doi îndrăgostiți și-au creștinat fiul
Showbiz intern
Bianca Drăgușanu, mesaj tranșant de sărbători. Ce a scos-o din minți pe vedetă / FOTO
  • Bianca Drăgușanu a răbufnit de Paște
  • Ce a enervat-o pe vedetă
Horoscop zilnic
Horoscop marți, 22 aprilie 2025: Posibile rezolvări legate de bani pentru nativii Rac
  • Horoscopul zilei de marți, 22 aprilie 2025
  • Ce ne-au pregătit astrele pentru ziua de marți
  • Vezi cum stai în materie de bani, dragoste, sănătate și noroc
Emisiuni TV
Mireasa – Capriciile Iubirii. Roxana și Teo nu mai formează un cuplu. Concurenta a luat decizia, iar tânărul a fost de acord: „Îmi pare rău”
  • Roxana și Teo s-au despărțit
  • Decizia a fost luată de concurentă, iar Teo a fost de acord
Horoscop
Top 3 zodii chinezești care atrag abundența. Viața le surâde acestor nativi
  • Semnele născute pentru prosperitate
  • Banii și succesul vin natural la acești nativi
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Maru, filmat cum îl ironiza pe Rareş, înainte să moară: Ce ai, te hiperventilezi?
recomandare pe as.ro
Momentul dramatic care l-a făcut pe Sabin Ilie să se prăbuşească emoţional şi să piardă o avere!
Romania TV
Tragedie în lumea medicală. George și Emanuel, doi medici tineri, au murit. Aveau doar 28 și 31 de ani. Detalii teribile!
Romania TV
Georgiana Lobonț, despre DIVORȚ. Și-a iertat soțul până la urmă: ''A fost o greşeală pe care el a făcut-o, a fost ceva crunt. Toţi erau şocaţi
recomandare pe antena3.ro
Trei adolescenți au inventat un frigider care nu are nevoie de curent electric. Au găsit soluția în manualul de clasa a IX-a
recomandare pe antena3.ro
O „ploaie însângerată” lovește Europa în Săptămâna Mare. Un nor uriaș de praf saharian se îndreaptă și spre România
recomandare pe antena3.ro
Un copil moldovean din Italia a scris la școală o compunere despre cum tatăl lui o bate pe mama
recomandare pe playtech.ro
Drob de pui moale şi fin, perfect pentru Paşte. Paşii de urmat pentru a nu fi înnecăcios
recomandare pe playtech.ro
Câtă drojdie se pune la cozonaci. Secretul pentru a ieşi pufoşi şi copţi în mijloc
recomandare pe redactia.ro
Iubita lui Rareș Ion rupe tăcerea. Acuzații grave la adresa lui Maru după ce tânărul de 20 de ani și-a pierdut viața
recomandare pe redactia.ro
Ce s-a descoperit la autopsia lui Rareș Ion. De ce a murit, de fapt, tânărul care era prieten cu Vlad Pascu
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Cătălina Ponor s-a transformat dintr-o gimnastă eroină într-o mamă gospodină. La 37 de ani, marea campioană s-a dedicat familiei
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
recomandare pe dailybusiness.ro
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
recomandare pe Jurnalul.ro
Decalogul mesei pascale. Recomandările medicilor ca să nu ajungi la Urgență
recomandare pe a1.ro
Darisian Luncanu, complet îndrăgostit de iubita lui. Cum se înțelege actorul din Iubire cu parfum de lavandă cu „socrii”| EXCLUSIV