Se vor recolta probe pentru a depista dacă tulpina Omicron a ajuns în România. Spitalele COVID vor începe procedurile
Spitalele COVID vor începe recoltarea de probe pentru a depista dacă tulpina Omicron a ajuns în România. Potrivit Directorul Centrului de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CSCBT), Adriana Pistol, țara noastră are capacitate suficientă de a realiza secvenţieri pentru depistarea tulpinii sud-africane.
- Tulpina Omicron a apărut în Europa.
- Spitalele Covid din România vor recolta probe pentru a depista dacă noua variantă a ajuns în țara noastră.
Directorul CSCBT, Adriana Pistol, a declarat că România are capacitatea necesară pentru a face suficiente secvenţieri care să depisteze noua tulpină a coronavirusului, Omicron. Astfel, autoritățile sanitare vor începe recoltarea de probe în acest sens.
Spitalele COVID vor recolta probe pentru a depista dacă tulpina Omicron a ajuns în România
Potrivit oficialului, există șapte laboratoare din România care pot depista noua tulpină sud-africană fără probleme.
"În prezent, în România există şapte laboratoare care efectuează secvenţieri. Capacitatea acestor laboratoare este diferită. Sunt laboratoare care pot face până la 800-1.000 de probe pe zi. Sunt laboratoare care pot face un număr mai mic de probe, undeva la 200-300. Important este să avem probele recoltate, motiv pentru care noi am încercat prin intermediul direcţiilor de sănătate publică să alertăm toate spitalele COVID care au fost foarte clar invitate şi cu o recomandare foarte fermă să recolteze probe pentru PCR de la cazurile severe, în primul rând, pentru că ne-am dori să ştim dacă această tulpină este cumva mai severă şi să se obişnuiască ca la toate cazurile pe care le internează să întrebe persoana respectivă dacă a avut călătorie undeva într-o ţară africană sau a venit în contact cu o persoană care a călătorit de curând în acea zonă, acestea fiind primele indicii epidemiologice de legătură cu zona. Dacă vom avea probe din unităţile sanitare cred că la acest moment capacitatea este suficientă", a declarat Adriana Pistol, în cadrul unei conferințe de presă care a avut loc la Palatul Victoria.
Probele vor fi recoltate de la cazurile grave apărute recent
După ce tulpina Omicron a apărut în Marea Britanie și alte câteva cazuri suspecte au fost depistate în Cehia și Germania, autoritățile din România se pregătesc pentru o eventuală apariție a noii variante și la noi în țară. Sâmbătă, ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a confirmat acest lucru și a spus că nicio țară nu poate exclude apariția unor infectări cu această tulpină.
INSP și rețeaua de laboratoare care efectuează secvențieri au demarat deja procedurile de prelavare a probelor. Cazurile grave vor fi subiectul acestor secvențieri, pentru depistarea tulpinei Omicron.
„Cazurile grave care sunt acum în spital vor fi subiectul acestor secvențieri, să vedem dacă sunt și corelații epidemiologice, link-uri epidemiologice. Aceste tulpini ar putea fi prezente în România și dacă evoluțiile clinice ale pacienților care sunt infectați ar putea să difere față de varianta originală sau față de tulpina delta. Când discutăm de variantele de interes sunt 3 elemente care se dezbat întotdeauna: transmisibilitate, forma de manifestare a bolii, eficacitatea anticorpilor obținuți după vaccinare sau trecerea prin boală", a declarat ministrul Sănătății.