Live acum Mireasa. Direct din culise
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Sorin Cîmpeanu primește zilnic mesaje de ameninţare cu moartea. De la cine vin și de ce nu a depus plângere la Poliție

Sorin Cîmpeanu primește zilnic mesaje de ameninţare cu moartea. De la cine vin și de ce nu a depus plângere la Poliție

De Georgiana Prodan.
Publicat pe 28.07.2022 la 22:23 Actualizat pe 28.07.2022 la 22:23

Ministrul Educației din România a mărturisit că primeşte zilnic ameninţări cu moartea. Sorin Cîmpeanu a precizat că nu a depus plângere la Poliţie și că cele mai multe mesaje de amenințare le primește în toiul nopții. Sorin Cîmpeanu a mai spus că în acest caz este vorba despre o lipsa de educaţie manifestată pe mai multe planuri.

De la cine vin și de ce nu a depus plângere la Poliție

facebook

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a mărturisit că primeşte zilnic mesaje de ameninţare cu moartea, explicite. Cu toate acestea, ministrul a subliniat faptul că nu se va lăsa pradă emoţiilor vreodată.

Sorin Cîmpeanu primește zilnic mesaje de ameninţare cu moartea

De asemenea, Sorin Cîmpeanu a declarat că nu a depus plângere la Poliţie. Ministrul Educației din România a mai adăugat că mesajele de ameninţare vin zilnic, în special noaptea, şi sunt foarte explicite, potrivit Antena3.ro.

"Eu personal primesc zilnic mesaje de ameninţare cu moartea (...) Construiesc în educaţie, cu multă determinare, şi fără să mă las pradă emoţiilor, nu am dreptul să mă las pradă emoţiilor, ca orice cetăţean, din moment ce mi-am asumat această responsabilitate de a schimba sistemului de educaţie din România", a declarat ministrul

Mai mult decât atât, Sorin Cîmpeanu a mărturisit că în astfel de cazuri este vorba și despre rezistenţa sistemului la schimbare. În urmă cu câteva luni, Sorin Cîmpeanu a făcut declarații despre noile schimbări în ceea ce privește educația din România.

Noi schimbări în învățământ de anul viitor

Mai exact, la anumite materii, elevii nu vor mai primi elevii note, de anul viitor. Profesorii vor pune accent pe portofoliul educațional al elevului.

Așadar, elevii nu vor mai primi note la câteva materii, începând de anul viitor. Materiile la care elevii nu vor mai primi note sunt următoarele: „Arte” și „Educaţie fizică și Sport”. La restul materiilor vor rămâne note de la 1 la 10.

La cele două materii, elevii vor primi la aceste materii doar calificative de tip „admis” sau „respins”.

”Elevii care vor începe anul școlar după intrarea în vigoare a acestei legi nu vor mai avea calificative de la 1 la 10, pentru disciplinele din ariile curriculare Arte și Educație Fizică. Cel mai devreme se va întâmpla în septembrie 2023, pentru că nu este pertinent să sperăm că aceste legi vor fi putea fi adoptate înainte de 5 septembrie 2022”, a afirmat ministrul Cîmpeanu.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Sorin Cîmpeanu primește zilnic mesaje de ameninţare cu moartea. De la cine vin și de ce nu a depus plângere la Poliție
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Elena Udrea, confesiuni exclusive după eliberarea din închisoare! Declarațiile cu care fiica ei i-a sfâșiat sufletul: ”Și-a amintit perfect momentul”
  • Elena Udrea a vorbit despre filmulețul emoționant cu fiica ei
  • Cum trecut Eva prin perioada în care mama ei a fost în închisoare
Emisiuni TV
Horoscopul lunii octombrie 2025 pentru toate zodiile. Vezi cum stai în dragoste, cu banii și cu sănătatea
  • Astrologul Remus Ionescu a făcut horoscopul lunii octombrie 2025
  • Ce se întâmplă în viața zodiilor
Emisiuni TV
Rețeta lui Horia Manea de pulpă de porc inăbuşită cu ciuperci brune. Secretul pentru un gust savuros
  • Rețeta lui Horia Manea de pulpă de porc cu ciuperci
  • Ingredientele necesare pentru un gust delicios
Stiri interne
Trei tinere au fost torturate și ucise, în timp ce ororile erau transmise live! Zeci de mii de oameni au văzut ce se întâmplă
  • Trei tinere au fost torturate și ucise live pe rețelele de socializare
  • Trupurile lor au fost găsite îngropate într-o grădină
Emisiuni TV
Cuza, invitatul MediCOOL de diseară. Ce va afla, de la 18:00, pe Antena 1 și AntenaPLAY: “Sunteți de aplaudat!”
  • Cuza este invitatul MediCOOL de diseară
  • Ce va afla, de la 18:00, pe Antena 1
Showbiz intern
Flavia Mihășan, declarații savuroase despre relația cu Andrei Ciobanu! Cum a cucerit-o pe vedetă | VIDEO
  • Cum decurge relația Flaviei Mihășan cu Andrei Ciobanu
  • Vedeta a cunoscut bărbatul visurilor ei
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Un criminal din Tulcea a fost prins după 26 de ani. Ce l-a dat de gol
recomandare pe as.ro
La ce a renunţat femeia celebră de 76 de ani care arată ca o adolescentă pentru a se menţine în forma de vis
Romania TV
Vouchere energie 2025. Marţi se alimentează cardurile. Cine poate pierde banii!
Romania TV
Simona Halep, cină romatică în compania fiului unui bancher cu o avere de 100 de milioane de euro. Fanii s-au bucurat pentru ei!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Cum se calculează pensia pentru cei care au lucrat ani întregi în ture de 12 sau 24 de ore
recomandare pe playtech.ro
Indicator rutier cu un pentagon galben pe el. Ce trebuie să facă şoferii când îl văd
recomandare pe redactia.ro
Doliu în lumea filmului. A murit marele actor Robert Redford
recomandare pe redactia.ro
Furtuna „Zack” va lovi România. Se anunță vreme severă în multe zone din țară. Ploile fac deja ravagii în Europa
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
recomandare pe bzi.ro
Schimbare uluitoare a Ioanei State! Cât a slăbit vedeta! – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Cum s-a afișat fiica Andreei Marin în America: Ce face Violeta Bănică în weekend
recomandare pe dailybusiness.ro
O femeie a zburat 3.800 de km pentru a-și cumpăra o ciocolată din Cluj-Napoca: „Sunt fericită, aș face-o din nou”
recomandare pe dailybusiness.ro
Apetitul românilor pentru croaziere a crescut cu 30%. Unde merg turiștii şi cât cheltuiesc
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 29 septembrie - 5 octombrie 2025. Este timpul pentru introspecție
recomandare pe a1.ro
Cine este Dilinca și cum a devenit celebră pe internet. Va participa la Power Couple 2026 alături de logodnicul ei