Live acum Meniu de vedetă - Meniul săptămânii
Prime time 19:00 Petrecem in familie (r)
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Stațiile GPL din România vor fi controlate, după exploziile de la Crevedia. Anunțul făcut de Marcel Ciolacu: „Se vor închide activitățile pe loc!”

Stațiile GPL din România vor fi controlate, după exploziile de la Crevedia. Anunțul făcut de Marcel Ciolacu: „Se vor închide activitățile pe loc!”

Publicat pe 27.08.2023 la 16:31 Actualizat pe 27.08.2023 la 16:31

Stațiile GPL din România vor fi controlate, după exploziile puternice care au avut loc în urmă cu doar o zi, pe data de 26 august 2023, în Crevedia. Anunțul important cu privire la aceste stații din țara noastră a fost făcut de Marcel Ciolacu. Iată ce declarații a făcut premierul României!

Marcel Ciolacu a transmis că stațiile GPL din România vor fi controlate

colaj spynews

În urmă cu puțin timp, Marcel Ciolacu, Cătălin Predoiu, ministrul de Interne al României, și șeful DSU Raed Arafat au mers la stația GPL de la Crevedia, unde ieri a avut loc o explozie puternică. Iată ce a transmis premierul României chiar de la locul tragediei!

Stațiile GPL din România vor fi controlate, după exploziile de la Crevedia

Marcel Ciolacu a explicat că de mâine vor fi controlate absolut toate stațiile GPL din România, dar și stațiile de carburanți. Acesta a declarat că activitățile care prezintă nereguli vor fi închise pe loc și, mia mult decât atât, noi modificări legislative ar putea să apară în urma a ceea ce s-a întâmplat ieri.

„Prioritatea noastră, începând de noaptea trecută, a fost salvarea de vieți omenești și rămâne în continuare. Până acum, au fost transferate patru persoane și vor mai exista anumite transferuri, astfel încât presiunea asupra celor două spitale și asupra echipei de medici, cărora le mulțumesc pentru felul exemplar în care au reacționat, să fie cât mai mică și să avem cât mai puține pierderi de vieți omenești. Cine se va face vinovat, va suporta rigorile legii, fără excepții. Începând de mâine, în toată țara, toate stațiile de carburanți și GPL vor intra într-un sistem de control. Unde se vor găsi încălcări care ar putea duce la pierderi de vieți omenești se vor închide activitățile pe loc. Dacă va fi nevoie, în cursul săptămânii viitoare, vom face modificări legislative, astfel încât aceste acțiuni să se întâmple fără procese”, a transmis acesta.

Întrebat dacă a vorbit cu Ion Doldurea, primarul din Caracal, despre explozia puternică care a avut loc la firma fiului acestuia, Marcel Ciolacu a declarat că nu este în atribuția lui să poarte o discuție cu acesta, însă este cert că persoana care este vinovată va plăti pentru ceea ce s-a întâmplat.

„Fiecare dintre noi este copilul cuiva. Ce este cel mai important (...) este că cine se va face vinovat va suporta rigorile legii fără excepție. Eu nu trebuie să iau legătura cu tatăl nimănui, cu tatăl nici unui acționar, nu este în atribuțiile mele”, a mai adăugat el.

Explozia ar fi fost provocată de o ţigară aprinsă

Conform observatornews.ro, explozia devastatoare de la stația GPL din Crevedia ar fi fost provocată de o ţigară aprinsă. Oficialii au transmis faptul că a fost evitată o catastrofă și asta pentru că în interiorul stației GPL erau mai multe cisterne.

Până la acest moment, 3000 de persoane au fost evacuate, două persoane și-au pierdut viața, iar 56 de persoane au fost grav rănite și transportate de urgență la spital. Din numărul persoanelor grav rănite, un număr de 43 sunt salvatori.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Stațiile GPL din România vor fi controlate, după exploziile de la Crevedia. Anunțul făcut de Marcel Ciolacu: „Se vor închide activitățile pe loc!”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz international
Jennifer Lopez și Ben Affleck formează, din nou, un cuplu? Cum au fost surprinși cei doi 
  • Ce se întâmplă între Jennifer Lopez și Ben Affleck
  • Formează, din nou, cei doi un cuplu?
  • Cum au fost surprinși
Showbiz intern
Alex Bodi, revoltat, pe Internet. Pe cine atacă afaceristul: “Devin din pantere șobolani”
  • Alex Bodi, mesaj dur
  • Cui i s-ar adresa afaceristul
Emisiuni TV
Cine a câștigat jocul de imunitate individuală la Survivor! Liniștea a fost tulburată în tribul Faimoșilor
  • Zi grea pentru Faimoși
  • Cine a câștigat imunitatea individuală
Showbiz international
Dj celebru, mort din cauza unor probleme cardiace. S-a stins din viață subit 
  • Doliu în lumea muzicii!
  • Un DJ celebru a murit din cauza problemelor la inimă
Actualitate
Ce îl deranjează pe Ceanu Zheng cel mai mult la Survivor. Concurentul a spus lucrurilor pe șleau
  • Ceanu Zheng a spus lucrurilor pe nume
  • Ce îl deranjează cel mai mult în competiție
Stiri internationale
Adolescent de 19 ani, acuzat că și-a ucis iubita cu care avea un copil. I-ar fi dezmembrat trupul și apoi a ascuns-o sub pat
  • Crimă oribilă
  • Adolescent de 19 ani, acuzat că și-a ucis iubita cu care avea un copil
  • I-ar fi dezmembrat trupul și apoi a ascuns-o sub pat
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Cea mai înzăpezită țară din lume, unde nămeţii sar de 10 m. Oamenii sapă tuneluri ca să poată ieși din case
recomandare pe as.ro
Detalii teribile despre accidentul cu 7 morţi din Timiş. Ce s-a putut afla despre şoferul microbuzului
Romania TV
Breaking news dureros! Nicușor Dan este în DOLIU, tragedia s-a produs în urmă cu puțin timp
Romania TV
Noua taxă introdusă în România. Legea implementată de Guvern
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Se întorc ninsorile în Bucureşti. Va ninge zile în şir în Capitală, conform meteorologilor
recomandare pe playtech.ro
Cine plătește reparația centralei într-o locuință închiriată? Ce spune legea
recomandare pe redactia.ro
Ultima imagine postată de Tal Berkovich înainte să moară. Fosta concurentă de la „Chefi la cuțite” s-a stins în urma unui accident
recomandare pe redactia.ro
Doliu imens la ANTENA 1. S-a stins INTR-UN ACCIDENT GROAZNIC. Confirmarea a venit ACUM
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe dailybusiness.ro
Alex Pretti, bărbatul ucis de un agent ICE în Minneapolis, era asistent medical ATI
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 26 ianuarie - 1 februarie 2026. Alungă frica și mergi înainte cu credință și iubire
recomandare pe a1.ro
A murit Tal Berkovich, fosta concurentă Chefi la cuțite. S-a stins din viață la 40 de ani. Care a fost cauza decesului