Live acum Meniu de vedetă
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Un turist britanic, dezamăgit de trenurile din România. A parcurs 45 de kilometri în 3 ore: ”Extrem de încet”

Un turist britanic, dezamăgit de trenurile din România. A parcurs 45 de kilometri în 3 ore: ”Extrem de încet”

Publicat pe 23.09.2023 la 13:20 Actualizat pe 23.09.2023 la 13:20

Un turist de origine britanică pasionat de mersul cu trenul a ajuns și în România, într-o scurtă vacanță. El a fost dezamăgit de trenuri, parcurgând o distanță foarte mică, de 45 de kilometri în trei ore, din cauza lucrărilor feroviare.

Un turist britanic a fost dezamăgit de trenurile din România

Facebook

România a devenit o țară tot mai apreciată de străini și mulți aleg o vacanță aici. Există numeroase obiective turistice perfecte pentru a fi vizitate, însă, infrastructura creează o mulțime de probleme. În acest fel, s-a aflat și Peter T. Greensmith, un turist britanic care a mers cu trenul.

Britanicul a fost nemulțumit de trenurile din România

Peter T. Greensmith este un britanic pasionat de călătoriile cu trenul. El străbate toată Europa alegând ca mijloc de transport trenul, iar în România a părut nemulțumit de durata călătoriei. A vizitat București și Timișoara, două orașe superbe, însă drumul a fost mai greu de îndurat.

Toată experiența sa a povestit-o pe un grup de Facebook, destinată călătoriilor cu trenul ”Interrail & Eurail Travelers”. Turistul a luat trenul de la Viena spre București, iar călătoria a durat aproape 20 de ore. Peter T. Greensmith a menționat că trenul a plecat mai târziu cu o oră din Viena, din cauza companiei de transport.

Ajuns pe teritoriul României, au apărut și mai multe probleme. Controlorul a fost nemulțumit că biletul se afla pe telefon și nu exista în mod fizic, dar s-a rezolvat într-un final. Apoi, durata a fost foarte mare, fiindcă o porțiune de 45 de kilometri a fost parcursă în 3 ore, din cauza lucrărilor pe calea ferată, din zona Sighișoara și Brașov.

„Controlorul a fost foarte iritat pentru că aveam biletul pe telefon, și nu scos la imprimantă, chiar a avut o atitudine nepotrivită. În cele din urmă, s-a rezolvat problema. Pe secțiunea de cale ferată cuprinsă între Sighișoara și Brașov trenul a mers extrem de încet, făcând 100 de kilometri în nu mai puțin de trei ore. Cu toate astea, mi-a plăcut călătoria cu trenul”, a scris Peter T. Greensmith.

Mai multe persoane care au citit postarea turistului britanic au lăsat numeroase comentarii, mai serioase sau mai ironice cu privire la trenurile din România.

”Să călătorești cu trenul în România este ca și cum ai călători în timp”, ”Trenurile din România merg în mod normal cu aproximativ 45 kilometri/oră din păcate. În orice caz, dacă trenul merge mai încet ai mai mult timp pentru dormit”, au fost două dintre comentariile lăsate.

Lucrări de modernizare pe căile ferate între Brașov și Sighișoara

Mai mulți internauți i-au menționat turistului că pe porțiunea dintre Sighișoara și Brașov se fac lucrări de modernizare la calea ferată, astfel că întârzierea trenului este acceptată, însă timpul este mult prea mare.

Deși modernizarea Magistralei CFR Brașov - Sighișoara trebuia să fie terminată peste jumătate de an, constructorii au modificat termenul limită. Inițial a fost aprilie 2024, iar acum au ajuns la decembrie 2025, cu un an și opt luni mai târziu decât prevedea contractul.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Un turist britanic, dezamăgit de trenurile din România. A parcurs 45 de kilometri în 3 ore: ”Extrem de încet”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Stiri interne
Accidentul din Oradea nu ar fi fost provocat din cauza vitezei! De ce ar fi zburat, de fapt, mașina peste sensul giratoriu
  • Ce ar fi provocat accidentul din Oradea
  • O mașină a zburat peste sensul giratoriu
Showbiz intern
Fiica Marisei Paloma a împlinit patru ani. Cum a sărbătorit-o influencerița pe Iris, în vacanță, în Seychelles
  • Marisa Paloma și soțul ei și-au sărbătorit fiica în vacanță
  • Iris a împlinit patru ani
Emisiuni TV
Andra Gogan, despre momentul în care s-a întâlnit cu Shakira: "Este o eroină". Ce i-a transmis cântăreața internațională
  • Andra Goga s-a întâlnit cu Shakira
  • Ce părere are artista internațională despre România
Stiri interne
Accident șocant, în Oradea! O mașină a zburat peste sensul giratoriu. În ce stare este șoferul | VIDEO
  • Accident ca-n filme în Oradea
  • O mașină a zburat peste sensul giratoriu
Showbiz international
Kim Kardashian, față în față cu hoții care au jefuit-o! Starleta s-a prezentat la proces în Paris
  • Kim Kardashian s-a prezentat la proces în Paris
  • Vedeta a fost jefuită în urmă cu 9 ani
Showbiz intern
Daiana de la Mireasa, declarații despre căsnicia cu Cristi, la un an de la divorț. Ce a enervat-o pe brunetă: „Doar eu știu ce-am trăit”
  • Daiana și Cristi de la Mireasa au divorțat la scurt timp după ce s-au căsătorit
  • Fosta concurentă, declarații despre fosta căsnicie
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Oraşele din România unde se fac cele mai multe angajări. Domeniile în care se caută personal fără experienţă
recomandare pe as.ro
Au început cu un butic de 16 mp şi acum investesc milioane într-o afacere! Fac fericiţi sute de mii de români
Romania TV
S-au stabilit PRIMELE DE CRĂCIUN. Cine primeşte 1.000 de lei, cine vouchere-cadou!
Romania TV
Bomba momentului. Liderul clanului Corduneanu a fost prins!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Se spală sau nu carnea înainte de gătire: Chef Ștefan Popescu lămurește greșeala pe care o fac mulți în bucătărie
recomandare pe playtech.ro
Câte ouă trebuie pentru maioneza perfectă. Trucul chefilor ca să nu se taie
recomandare pe redactia.ro
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
recomandare pe redactia.ro
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
recomandare pe Ciao.ro
Nimeni nu e fără de păcat! Vedetele din România care ţin postul Crăciunului pentru iertare
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Volodimir Zelenski se întâlnește cu Emmanuel Macron în Franța, după discuțiile privind acordul de pace între SUA și Ucraina
recomandare pe dailybusiness.ro
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 17–23 noiembrie 2025: Perioada marilor revelații!
recomandare pe a1.ro
Imaginea adorabilă de familie cu Ilona Brezoianu, soțul și fiul lor. Cum s-au fotografiat toți trei