Live acum Știrile Antena Stars
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » UPDATE. Pacientul de la Spitalul Universitar nu a murit, de fapt, din cauza incendiului de la Matei Balș. Ministerul Sănătății a greșit informația!

UPDATE. Pacientul de la Spitalul Universitar nu a murit, de fapt, din cauza incendiului de la Matei Balș. Ministerul Sănătății a greșit informația!

De Redactia Spynews.ro.
Publicat pe 30.01.2021 la 14:04 Actualizat pe 30.01.2021 la 14:45

UPDATE. Ministerul Sănătății a transmis în urmă cu câteva minute că o femeie în vârstă de 58 de ani ajunsă la Spitalul Universitar a murit după incendiul de la Matei Balș și că bilanțul negru ar fi ajuns astfel la 6 decese. Câteva minute mai târziu, a avut loc o rectificare oficială care arată că persoana respectivă trăiește și că cel care a murit este, de fapt, un bărbat, infectat cu coronavirus, care fusese adus de la Spitalul la care a avut loc deflagrația, dar fără să sufere însă răni în timpul tragediei, scrie observatornews.ro.

facebook

Știre inițială

Ziua începe cu o veste tristă pentru România! Oficialii de la Ministerul Sănătăţii au transmis astăzi, 30 ianuarie, că un alt pacient s-a stins din viață după incendiul devastator care a avut loc ieri la Institutul Matei Balș. Astfel, din păcate, bilanțul negru a ajuns la 6 decese!

O adevărată tragedie a avut loc vineri, 29 ianuarie, în Capitală, la Institutul Matei Balş. Mai multe persoane au murit și zeci de bolnavi au fost evacuați, după izbucnirea unui incendiu uriaș. Dintre aceștia, 50 de pacienți au fost duși la alte spitale din București.

Încă o persoană a murit după deflagrația de la Spitalul Matei Balș

În total, șase persoane au murit în urma deflagrației, afectate de furia flăcărilor. Potrivit reprezentanților Ministerului Sănătăţii, în cursul zilei de sâmbătă s-a stins din viață a șasea victimă, crescând astfel bilanțul negru. Este vorba despre o femeie în vârstă de 58 de ani.

Cea de-a șasea victimă este o femeie

Potrivit informațiilor emise de autorități, pacienta în vârstă de 58 de ani fusese transferată de urgență la Spitalul Universitar, aflându-se în stare gravă după incendiu. Femeia s-a stins din viață în cadrul unității medicale.

Tot autoritățile române au mai transmis că femeia era intubată, avea o pneumonie COVID-19 severă, iar în timpul incendiului inhalase fum. Corpul ei a suferit de asemenea arsuri pe 2% din suprafață din cauza deflagrației devastatoare.

În cazul celorlalți cinci morți vă amintim faptul că un cadavru a fost desoperit pe holul principal de pe pavilionul 5, aflat la etajul 2 al unității spitalicești, un altul pe balconul spitalului, altul în baia salonului ars, un altul între paturi, tot în salon, iar un altul a fost găsit de pompieri la scurtă vreme. Potrivit informațiilor, victima prezenta arsuri mari pe corp.

Acum, conform surselor din anchetă, în cursului zilei de astăzi sunt așteptate rezultatele în legătură cu necropsiile realizate pe trupurile pacienților decedați vineri, spune observatornews.ro.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
UPDATE. Pacientul de la Spitalul Universitar nu a murit, de fapt, din cauza incendiului de la Matei Balș. Ministerul Sănătății a greșit informația!
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Cristina Pucean are un nou iubit? Gestul care o dă de gol pe dansatoare
  • Cristina Pucean are un nou iubit?
  • Dansatoarea a primit mai multe cadouri
Emisiuni TV
La investiția din această seară, la Power Couple, Dani Oțil îi va avertiza pe băieți: ”cea mai grea probă de până acum. Nu am încercat-o”
  • Diseară, o nouă ediție Power Couple
  • Fetele vor intra în sala de investiții
Showbiz intern
Mira, surpriză neplăcută, într-o parcare. Cum și-a găsit mașina. Cântăreața a răbufnit
  • Mira a avut parte de o surpriză neplăcută, în parcare
  • Cum și-a găsit mașina
Showbiz intern
Ce a apărut la locul accidentului din 2 Mai, unde Sebi și Roberta au fost uciși de Vlad Pascu. Ce vrea să facă tatăl uneia dintre victime
  • Ce a apărut la locul accidentului din 2 Mai, după ani buni de la tragedie
  • Ce vrea să facă tatăl uneia dintre victime
Showbiz intern
Iuliana Beregoi, dezvăluiri incredibile despre Ceanu, de la Survivor. Artista a spus motivul pentru care nu vorbește despre relația cu el: „M-a distrus”
  • Iuliana Beregoi și Ceanu Zheng, o relație toxică?
  • Ce mărturisiri a făcut artista
Showbiz intern
Valentin de la Mireasa, urare emoționantă pentru fiul său, de ziua lui de naștere. Fostul concurent nu a fost prezent la petrecerea organizată de Alina
  • Fiul Alinei și al lui Valentin de la Mireasa a împlinit doi ani
  • Fostul concurent nu a fost prezent la petrecerea organizată de Alina
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Momentul furtului ceasului de 175.000 euro, surprins de camere. Psiholoaga se afla noaptea în casa italianului
recomandare pe as.ro
Văduva bărbatului ucis de Mario Iorgulescu a ajuns să aibă acum o avere de un milion de euro. Cum a fost posibil
Romania TV
Noul ministru al Apărării, anunţ oficial despre armata obligatorie. Ce trebuie să ştie tinerii de peste 18 ani din România
Romania TV
Georgiana Lobonț, criticată că e prea slabă. Artista s-a pozat în costum de baie, în Zanzibar, iar criticii au stat la pândă și au atacat: Ai bețe, îți lipsesc schiurile
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Gerul adevărat abia acum se instalează! Va fi mai frig ca până acum, aerul siberian ajunge în România
recomandare pe playtech.ro
Românii îşi pot pierde dreptul la şomaj începând din acest an. Ce nu mai ai voie să faci pentru a primi banii de la stat
recomandare pe redactia.ro
Vesti triste la prima ora...E vorba despre celebrul AXINTE 👇
recomandare pe redactia.ro
Cine pierde pensia de urmaș în 2026. Noile reguli lovesc mii de români
recomandare pe Ciao.ro
Gabriela Cristea, adevăratul motiv al plecării lui Cătălin Măruță de la PRO TV. Dezvăluirea care l-a dat de gol
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Gabriela Cristea a slăbit enorm și a defilat cu picioarele ei tonifiate! Se pregătește reapariția la TV? – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe dailybusiness.ro
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
recomandare pe dailybusiness.ro
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
recomandare pe Jurnalul.ro
„Ghinion” pentru Traian Băsescu, înainte de Crăciun: Întoarcerea în casa de protocol, blocată de manevra juridică prin care și-a luat SPP-iștii înapoi
recomandare pe a1.ro
Ce spune Bella Santiago despre conflictul dintre Nicu și Iulia de la Survivor. Cum a reacționat când a văzut imaginile