Live acum Spynews TV (r)
Prime time 20:30/ Te cunosc de undeva!
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Vești bune pentru elevii din România! Guvernul le oferă carduri cu bani! Ce sumă primesc și cum pot fi folosiți

Vești bune pentru elevii din România! Guvernul le oferă carduri cu bani! Ce sumă primesc și cum pot fi folosiți

De Ilinca Lunca.
Publicat pe 13.11.2024 la 19:20 Actualizat pe 13.11.2024 la 19:20

Vești bune pentru elevii din România! Se dau de la stat vouchere cu bani pentru o categorie de copii. Iată ce condiții trebuie să îndeplinești dacă vrei să beneficiezi de ele, dar și despre ce sumă este vorba.

Elevii din România primesc bani sub formă de vouchere.

Profimedia

Elevii din România au primit o veste bună din partea statului! O anumită categorie poate să beneficieze de tichete educaționale. Acestea sunt oferite sub formă de carduri, care vor fi încărcate cu bani.

Elevii din România primesc tichete educaționale

Guvernul a implementat un nou program prin care își dorește să sprijine elevii. Este vorba despre 650.000 de elevi din medii defavorizate, care vor primi carduri încărcate cu bani care să îi ajute în parcursul educațional.

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a anunțat că banii vor fi virați pe cardurile elevilor în data de 18 noiembrie, iar toți copiii care se încadrează în categoria celor dezavantajați vor primi suma de 500 lei.

Acest proiect are scopul de a reduce rata abandonului școlar, aceasta fiind o problemă foarte mare în România, în ultimii ani. Pot să beneficieze de acest ajutor atât cei care studiază deja la școală, cât și preșcolarii care au nevoie de aceste sume.

Pentru ce vor putea fi folosiți banii

Guvernul va oferi acești bani elevilor sub formă de carduri electronice, pe care vor fi virate sumele de 500 lei. Se investește o sumă totală de 325 de milioane de lei în acest proiect.

Elevii nu vor putea folosi banii pentru orice își doresc, ci doar pentru a achiziționa rechizitele necesare pentru școală, caiete, pixuri și alte instrumente, dar și hainele de care au nevoie pentru a fi prezenți la cursuri.

”Aceste tichete sunt menite să reducă riscul de abandon școlar și să îmbunătățească accesul la educație și servicii sociale pentru copiii dezavantajați.

Tichetele sociale pe suport electronic vor putea fi folosite pentru achiziționarea de materiale școlare, precum rechizite, articole de papetărie, caiete, stilouri, articole pentru pictură și ghiozdane, precum și pentru vestimentația necesară frecventării școlii și grădiniței. În data de 18 noiembrie, va începe încărcarea cardurilor emise in anul scolar anterior.

Pentru preșcolarii și elevii noi , care au dreptul la acest sprijin începând cu anul școlar 2024-2025, tichetele sociale, în valoare de 500 lei, vor fi emise și distribuite în perioada următoare”, a declarat ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Adrian Câciu.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Vești bune pentru elevii din România! Guvernul le oferă carduri cu bani! Ce sumă primesc și cum pot fi folosiți
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Cristina Scarlevschi a avut parte de o experiență de coșmar! Ispita de la Insula Iubirii a izbucnit de nervi: ”Poate vă dați demisia” | FOTO
  • Cristina Scarlevschi a fost călcată pe nervi
  • Ce s-a întâmplat când a ajuns la aeroport
Showbiz international
Felix Baumgartner, înmormântat fără flori și coroane. De ce familia a interzis să fie trimise astfel de omagii 
  • Felix Baumgartner, condus pe ultimul drum fără flori
  • Care a fost dorința familiei
Showbiz intern
Mario Fresh și iubita, vacanță superbă în Ibiza! Nadd Hu este cu cei doi! | FOTO
  • Imagini cu Mario Fresh și iubita lui în Ibiza
  • Cântărețul se află într-o destinație superbă
Showbiz intern
Oana Radu ar fi avut datorii când l-a cunoscut pe Cătălin Dobrescu! Fostul soț, declarații halucinante: ”Lua bani împrumut să mănânce”
  • Cătălin Dobrescu a declarat că Oana Radu ar fi avut datorii
  • Ce probleme financiare ar fi avut artista
Stiri interne
O campioană olimpică a murit pe munte, la doar 31 de ani. Trupul ei nu a fost încă recuperat
  • O campioană olimpică a murit la 31 de ani pe munte
  • Trupul ei nu a fost încă găsit
Showbiz intern
Cătălin Dobrescu suspectează că Oana Radu l-ar fi înșelat cu actualul iubit, în Predeal! Ce mesaje i-ar fi găsit în telefon
  • Cătălin Dobrescu a făcut declarații despre o posibilă infidelitate
  • Antrenorul i-ar fi găsit mesaje dubioase în telefon
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Angelica, una din victimele tragediei din Deltă, visa de mult la acest concediu. Mărturia sfâşietoare a mamei
recomandare pe as.ro
Milionarul român cu trei pensii, dezvăluiri şocante! Ce s-a întâmplat în biroul său: “Nu e bine să mă apuc acum să vorbesc”
Romania TV
Ada Galeș are cancer. Celebra actriță a fost operată: Încerc să îmi acopăr gaura dintre nas și gură pe care o am. Am ochii în lacrimi și mi-e frică
Romania TV
Incendiu violent la mall, peste 60 de persoane au murit. Imagini terribile de la locul tragediei FOTO şi VIDEO
recomandare pe antena3.ro
Cum arată pe interior casa veche de 100 de ani a baronului Neuman din Arad, care se vinde cu 2,4 milioane € 
recomandare pe antena3.ro
O rusoaică spune cum a fost la mare, în resortul lui Kim Jong Un: Au anulat avionul, ne-au dus cu trenul. Un tren pentru 13 oameni
recomandare pe antena3.ro
Șoc pentru o tânără care a crezut că face baie în apa „spumoasă și sărată” a mării. După ce a postat filmarea a aflat unde era, de fapt
recomandare pe playtech.ro
Răsturnare de situație în cazul Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu a angajat un avocat, descoperirea care....
recomandare pe playtech.ro
Semnul făcut de Elena Udrea la ieşirea din penitenciar analizat abia acum! Mesajul este clar, nu este prima oară când face asta
recomandare pe redactia.ro
Suma neașteptată pe care David Popovici o încasează după aurul mondial la natație
recomandare pe redactia.ro
Detaliul care schimbă totul în cazul morții lui Felix Baumgartner. Ce s-a descoperit pe camera video a austriacului
recomandare pe Ciao.ro
A murit cea mai iubită actriță de la Bollywood! Ochii ei i-au înnebunit și pe români
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Reacția prezentatoarei TV, care are un iubit cu 11 ani mai tânăr, după ce a fost acuzată că e „vulgară”
recomandare pe bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
recomandare pe bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
recomandare pe dailybusiness.ro
Locuri de muncă pentru români în ţările UE. Ce posturi sunt disponibile şi ce salarii se oferă
recomandare pe dailybusiness.ro
Salariile şi sporurile vor fi îngheţate în 2026. Ce alte beneficii vor fi restrânse de Guvernul Bolojan
recomandare pe Jurnalul.ro
Săptămână de aur: Top 5 zodii norocoase între 28 Iulie și 3 August 2025
recomandare pe a1.ro
Ionela Coșa și George Vornicu sunt noii concurenți de la Insula Iubirii sezonul 9. Cu ce se ocupă și cum a început povestea lor de dragoste