Live acum Mireasa. Capriciile iubirii (r)
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Vești bune pentru tinerii din România! Se dau 13.500 de euro de la stat. Anunțul făcut de ministrul Cercetării

Vești bune pentru tinerii din România! Se dau 13.500 de euro de la stat. Anunțul făcut de ministrul Cercetării

Publicat pe 08.01.2024 la 21:35 Actualizat pe 08.01.2024 la 21:35

Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării aduce vești excelente pentru tinerii talentați din România! Ministrul Cercetării, Bogdan Ivan, a făcut un anunț deosebit de important, dezvăluind că statul acordă 13.500 de euro fiecărui dintre cei 100 de tineri români aleși pentru a primi sprijin financiar în domeniul cercetării.

Se dau 13.500 de euro de la stat pentru tineri

Profimedia

Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării (MCID) vine în sprijinul tinerilor cercetători români prin alocarea a 7 milioane de lei din Planul Național de Cercetare Dezvoltare și Inovare (PNCDI IV).

Se dau 13.500 de euro de la stat

Bogdan Ivan, ministrul Cercetării, a anunțat cu entuziasm că fondurile deblocate vor susține performanțele doctoranzilor și post-doctoranzilor în activitatea de cercetare.

Acest impuls financiar se concretizează prin programul "Bursele Ștefan Odobleja", denumire inspirată de savantul român al cărui contribuții remarcabile au modelat domeniul ciberneticii. În total, 7.000.000 lei vor fi repartizați către 100 de tineri români cu rezultate de excepție în domeniul cercetării. Fiecare beneficiar va primi 13.500 euro, sumă destinată susținerii activității lor științifice.

Ministrul Bogdan Ivan a făcut anunțul oficial pe pagina sa de Facebook, subliniind importanța acestei inițiative în sprijinul tinerilor specialiști români.

„Am deblocat Bursele Ștefan Odobleja: 100 de tineri români geniali vor beneficia de 13.500 euro fiecare, pentru activitatea de cercetare. Finanțăm cu 7 milioane de lei tinerii specialiști români, prin acest program competitiv de burse ce poartă numele savantului Ștefan Odobleja, ale cărui cercetări au contribuit la dezvoltarea ciberneticii. Depunerea cererilor de finanţare se realizează într-o singură etapă, folosind platforma de depunere online https://uefiscdi-direct.ro”, a anunțat ministrul Bogdan Ivan, pe pagina de Facebook.

Se vor da burse de la stat pentru elevii din învățământul privat

Ministrul Educației, Ligia Deca, a anunțat astăzi un proiect crucial care va sprijini elevii din învățământul privat și confesional din România. Potrivit explicațiilor oferite de oficial, proiectul presupune alocarea unei sume impresionante de 3,1 milioane de lei din fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, în vederea susținerii financiare a elevilor din învățământul preuniversitar particular și confesional.

„Practic, hotărârea vizează alocarea de la bugetul de stat a sumei de 3,1 milioane de lei în vederea suplimentării bugetului autorităților publice locale pentru plata burselor elevilor din învățământul preuniversitar particular și confesional. Este vorba practic de a asigura sumele pentru bursele de excelență olimpică I și II, bursele sociale pentru acei elevi școlarizați fără taxe și bursele tehnologice dacă se încadrează în specializările și condițiile prevăzute în metodologia cadru”, a spus Ligia Deca.

Această inițiativă urmărește să completeze bugetul autorităților publice locale, oferindu-le resurse suplimentare pentru a asigura plata burselor elevilor merituoși din învățământul privat. Aceste burse vor fi acordate în conformitate cu prevederile noului cadru legal, respectiv Legea Învățământului preuniversitar, și vor reprezenta o susținere semnificativă pentru tinerii care aleg să-și continue studiile în instituții de învățământ private și confesionale.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Vești bune pentru tinerii din România! Se dau 13.500 de euro de la stat. Anunțul făcut de ministrul Cercetării
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Valentina Pelinel și Cristi Borcea au aniversat șapte ani de căsnicie. Imagini superbe din ziua nunții lor | FOTO
  • Valentina Pelinel și Cristi Borcea au aniversat șapte ani de căsnicie
  • Cele mai frumoase imagini de la nunta lor
Showbiz intern
Soțul Bellei Santiago, „bătut” de Nea Mărin, în timpul filmărilor pentru emisiunea lui. Momentul, surprins de cântăreață | FOTO
  • Bella Santiago și soțul ei au filmat pentru emisiunea lui Nea Mărin
  • Nicu Grigore, „bătut” încă din prima zi
Meteo
Meteorologii au actualizat prognoza meteo pentru luna octombrie. Cum va fi vremea și ce temperaturi vor fi înregistrate
  • Cum va fi vremea în octombrie 2025
  • Ce spun meteorologii
  • Ce temperaturi vor fi înregistrate
Showbiz international
Nicole Kidman ar suferi cumplit după despărțirea de soțul ei, Keith Urban. De ce ar fi ajuns la divorț după 19 ani de căsnicie
  • Nicole Kidman și soțul ei, Keith Urban, divorțează după 19 ani de căsnicie
  • Actrița ar trece printr-o perioadă dificilă
Showbiz intern
Maia Morgenstern, prima imagine alături de nepoțelul ei! Actrița și-a intrat în rolul de bunică | FOTO
  • Maia Morgenstern se bucură din plin de rolul de bunică
  • Actrița radiază de fericire alături de nepoțelul ei
Emisiuni TV
Asia Express, 30 septembrie 2025. S-a încheiat cursa pentru imunitate! Echipa care a fost cea mai rapidă
  • Cine a câștigat imunitatea
  • Concurenții care au ajuns primii la Irina Fodor
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
A plătit 335.000 de euro pentru casa visurilor sale, dar a fost o mare țeapă. Adevărul era dur dincolo de uși
recomandare pe as.ro
Florin Piersic a anunţat, la 89 de ani, care e piesa de teatru în care a jucat de peste 1.280 de ori în carieră
Romania TV
DOCUMENT Nicuşor Dan a semnat decretul. Se confiscă banii pe loc
Romania TV
Cât câștigă un român la cules de portocale în Spania. În șase luni face o groază de bani
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Cum protejezi mușcatele și alte flori din balcon dacă frigul se instalează devreme toamna
recomandare pe playtech.ro
Ce băuturi să nu comanzi la hotelurile ultra all inclusive. Ponturile unui expert în călătorii
recomandare pe redactia.ro
Doliu în lumea filmului. A murit marele actor Robert Redford
recomandare pe redactia.ro
Furtuna „Zack” va lovi România. Se anunță vreme severă în multe zone din țară. Ploile fac deja ravagii în Europa
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Simona Halep, strălucitoare de ziua ei. Apariția cu care a tăiat respirația celor din jur
recomandare pe bzi.ro
Schimbare uluitoare a Ioanei State! Cât a slăbit vedeta! – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Cum s-a afișat fiica Andreei Marin în America: Ce face Violeta Bănică în weekend
recomandare pe dailybusiness.ro
Avertisment AFM: Înscrierile la Rabla Auto 2025 sunt gratuite și se fac doar pe site-ul oficial
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât a plătit un turist român pentru un cannoli în Veneția. Nu i-a venit să creadă când a văzut nota de plată
recomandare pe Jurnalul.ro
Alege o floare și află ce spune despre personalitatea ta
recomandare pe a1.ro
Cine este Dilinca și cum a devenit celebră pe internet. Va participa la Power Couple 2026 alături de logodnicul ei