Live acum XNS
Prime time 19:00 Petrecem in familie (r)
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Viktor Orban a fost comparat cu Nicolae Ceaușescu în Haaretz: "Spre deosebire de liderul de la Budapesta, dictatorul român a ajuns în fața unui pluton de execuție"

Viktor Orban a fost comparat cu Nicolae Ceaușescu în Haaretz: "Spre deosebire de liderul de la Budapesta, dictatorul român a ajuns în fața unui pluton de execuție"

Publicat pe 17.08.2022 la 15:47 Actualizat pe 17.08.2022 la 15:47

În cele mai recente declarații ale lui Viktor Orban, premierului Ungariei, i se accentuează asemănările cu Nicolae Ceauşescu. Cei doi lideri politici seamănă din punct de vedere al naţionalismul exacerbat, antisemitism, aversiunea pentru democraţie şi înclinaţia pentru reabilitarea criminalilor de război. Fostul dictator român a ajuns în faţa unui pluton de execuţie, față de Premierul Ungariei.

Laszlo Rajk, disidentul Ungariei, a susţinut, în urmă cu zece ani, că Orban este un ”duşman al Ungariei” şi un ”duşman al Europei”, iar regimul său seamănă cel mai mult cu cel al lui Ceauşescu.

Recent, a avut loc o analiză a declaraţiilor şi acţiunilor lui Orban, în care s-au studiat similitudinile dintre premierul ungar şi fostul dictator român, scrie News.ro.

Orban nu va ajunge ca Ceauşescu

Viktor Orban nu va ajunge în faţa unui pluton de execuţie, aşa cum a ajuns Nicolae Ceauşescu. La un moment dat, va trebui să aleagă între o închisoare maghiară sau o vilă cochetă în Brazilia, Turcia sau Rusia.

Moştenirea sa va păta imaginea Ungariei pentru mult timp. Acesta va face rău şi în lumea occidentală dacă nu vor fi luate măsuri urgente împotriva lui. În acest moment, Ungaria a devenit problema Uniunii Europene şi a NATO.

În această situaţie, soluţia este intervenţia chirurgicală radicală. Ungaria şi Orban trebuie izolaţi şi pedepsiţi pentru faptele lor. Comisia Europeană ar trebui să sancţioneze încălcările repetate ale regimului Orben ale criteriilor politice pe care se bazează aderarea la UE. Marile companii occidentale, în special cele germane, ar trebui să îşi reconsidere investiţiile în Ungaria.

Acest limbaj al răspunderii, responsabilităţii şi presiunii este singurul limbaj pe care Orban, care a distrus presa liberă a Ungariei, sistemul independent de justiţie, precum şi sistemul democratic de control şi echilibru, îl va înţelege. În caz contrar, modelul său antidemocratic se va răspândi, destabilizandu-i mai întâi pe vecinii săi şi, în cele din urmă, întregul continent european”, este concluzia materialului publicat de Haaretz.com.

Asemănări majore între Viktor Orban și Nicolae Ceaușescu

Nicolae Ceauşescu a negat că românii ar fi participat la Holocaustul desfăşurat în România. Acest lucru i-a îndepărtat pe evrei de la conducerea Partidului Comunist din România.

Tot acesta a cultivat legături cu Israelul din pragmatism rece, din motive economice, pentru că era un adept al clişeelor antisemite.

În schimb, Viktor Orban organizează campanii antisemite, falsifică istoria nazistă şi colaboraţionistă a Ungariei. Tot acesta subminează şi sabotează toate instituţiile şi proiectele educaţionale legate de Holocaust din ţara să.

El pretinde că este cel mai mare activist şi apărător al statului Israel în diferite contexte internaţionale.

La fel ca Ceauşescu, Orban vorbeşte cu resentiment despre ”imperialism”, adică despre presupusa constrângere a Ungariei de a acceptă o politică externă pe care o respinge.

Mai exact, acseta a declarat că "americanii au avut capacitatea de a alege ceea ce ei identifică drept imperiu al maleficului şi de a îndemna lumea să stea de partea dreaptă a istoriei – o frază care ne deranjează puţin, deoarece aşa au spus comuniştii mereu...”

Orban are politici demografice care urmăresc creşterea populaţiei ”indigene” a ţării sale. Aceleaşi amintesc de cele ale lui Ceauşescu. Politicile demografice ale fostului liderul român au fost mult mai brutale. Interzicerea avorturilor şi refuzul ajutorului medical pentru femeile care recurgeau la avorturi ilegale, sunt o parte dintre acestea.

În schimb, cele ale lui Orban sunt mai rasiale şi pun accent pe domeniul fiscal.

Atât Ceauşescu, cât şi Orban au construit stadioane extraordinar de mari în satele natale, fiind Obsedaţi de fotbal. Fără nicio referire la nevoile şi realităţile locale, ambii au asigurat un loc echipelor locale în Liga 1.

În articolul
Viktor Orban a fost comparat cu Nicolae Ceaușescu în Haaretz: "Spre deosebire de liderul de la Budapesta, dictatorul român a ajuns în fața unui pluton de execuție"
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Câștigătorii sezonului 11 Mireasa au dezvăluit sexul bebelușului lor! Cum au dat vestea cea mare
  • Câștigătorii Mireasa au aflat sexul bebelușului
  • Vestea le-a adus multă fericire
Showbiz intern
Naba Salem, momente critice la Survivor! Concurenta a plâns în hohote: ”Vreau acasă”
  • Naba Salem și-a văzut moartea cu ochii
  • Concurenta a trecut prin momente grele la Survivor
Emisiuni TV
S-a aprins flacăra între Aris Eram și Bianca, la Survivor 2026. Cum are grijă concurentul de ea
  • Aris Eram s-a dat de gol că se gândește la fericirea Biancăi Stoica
  • Ce surpriză i-a pregătit concurentei
Stiri internationale
Este haos la Jocurile Olimpice 2026 din Milano. Oameni cu cagule se bat cu polițiștii în stradă
  • Situație fără precedent la Jocurile Olimpice din Milano
  • Polișiștii sunt în alertă
Emisiuni TV
Cum decurge recuperarea lui Călin Donca la Survivor! Concurentul este la spital: ”Mă chinuie”
  • Călin Donca a făcut declarații despre starea lui de sănătate
  • Cum se simte concurentul
Showbiz intern
Delia, sărbătorită pe scenă! Artista a împlinit 44 de ani. Imagini exclusive de la petrecere
  • Delia a avut parte de o aniversare fabuloasă
  • Cântăreața a împlinit 44 de ani
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
La 24 de ani, Grațiela își caută job de 6 luni: 300 de aplicări, 10 interviuri, aproape niciun răspuns
recomandare pe as.ro
El e românul care a făcut o avere pe bursă! A câştigat şi de peste 85 de ori suma investită. Câţi bani are acum
Romania TV
Nicușor Dan i-a concediat AZI. Undă de șoc la nivel înalt! Sunt schimbări MAJORE
Romania TV
Medic de 33 de ani, găsit mort în cabinet. Alin s-a sinucis după ce a ajuns la spital. Era căsătorit și avea un băiețel. Soția sa este tot medic. BOALA de care suferea!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Vremea se răceşte din nou. Avem weekend de iarnă: România, pe ‘câmpul de luptă’ dintre două mase de aer diferite
recomandare pe playtech.ro
Ce nu are voie să facă un controlor STB: de multe ori încalcă legea fără să ai habar. De ce nu te poate bloca sau legitima cu forţa
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe Jurnalul.ro
4 zodii își vor atinge toate obiectivele în 2026
recomandare pe a1.ro
Cadoul în valoare de 18.000 de euro pe care Sandra Izbașa i l-a oferit lui Răzvan Bănică. Cum arată obiectul de lux