Virgil Musta a răbufnit, după ce Guvernul a anunțat că vor fi peste 1500 de cazuri de COVID-19 pe zi: “Nu e de joacă”
După ce Guvernul a anunțat că vom ajunge să avem peset 1500 de cazuri de coronavirus pe zi zi, Virgil Musta a răbufnit. Ce spune medicul despre scenariul sumbru făcut de Guvern?
- Dr. Virgil Musta a răbufnit.
- Medicul trage un semnal de alarmă.
În luna august, țara noastră ar putea ajunge să aibă peste 1500 de cazuri de infectări cu coronavirus. Aceasta este prognoza făcută de Guvern pentru zilele viitoare. Aceste declarații i-au atenția lui Virgi Musta, de la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeş din Timișoara.
Mediciul susține că acest scenariu devine unul plauzibil, dacă oamenii nu vor respecta regulile impuse de autorități pentru perioada pandemiei. Virgi Musta este de părere că putem evita ca acest lucru să se întâmple, dacă respectăm cele trei reguli de aur: purtarea măştii, distanţa fizică şi spălatul mâinilor.
"Da, este posibil să ajungem la aceste cazuri, dacă nu se înţelege să menţinem cele trei reguli de aur: purtarea măştii, distanţa fizică şi spălatul mâinilor. Avem o creştere exponenţială a cazurilor.", a afirmat Virgi Musta, de la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeş din Timișoara.
Luna august ar putea fi una groaznică în ceea ce privește numărul de infectări cu COVID-19. Guvernul vorbește despre 1500 de cazuri care s-ar putea înregistra zilnic. Virgil Musta trage un semnal de alarmă și susține că nu este de joacă.
Dar am speranţa că, după cazurile grave de coronavirus care au fost şi oamenii au murit, lumea o să înţeleagă că nu e de joacă şi nu o să mai spună că `pe noi nu ne poate afecta` şi va respecta regulile. Eu sper că nu se ajungă la prognoza guvernului, în ce priveşte numărul cazurilor noi de coronavirus", a declarat dr. Virgil Musta, marţi seara, pentru Antena3.ro.