Virgil Musta, afirmații alarmate după creșterea numărului de infectări. Ce se întâmplă acum în spitale: ”Suntem la pragul între viață și moarte”
După creșterea numărului de infectări cu noul coronavirus, Virgil Musta iese și face afirmații alarmante despre ceea ce se întâmplă acum în spitale.
- Virgil Musta trage un semanl de alarmă.
- Șeful secției de Boli Infecțioase a Spitalului “Victor Babeș” din Timișoara spune că nu mai sunt locuri la ATI.
Șeful secției de Boli Infecțioase a Spitalului “Victor Babeș” din Timișoara, Virgil Musta, trage un semnal de alarmă în urma ultimelor zile în care am depășit pragul de 2.000 de îmbolnăviri cu noul coronavirus.
Medicul subliniază faptul că am ajuns la momentul în care orice persoană bolnavă ar putea să nu beneficieze de tratament în spital, căci nu mai sunt locuri. O astfel de situația, ar putea agrava starea de sănătate a unui român infectat cu COVID-19.
”Accentuez de fiecare dată, important e să nu ne îmbolnăvim. Când ne-am îmbolnăvit, la ora actuală, s-ar putea că peste o zi, două, să fii bolnav, să ai nevoie de internare și să nu mai ai unde să te internezi. Nu avem ce face, persoana respectivă va rămâne acasă și nu va putea beneficia de tratament. Sunt câteva medicamente pe care le poți auto-administra la domiciliu, dar medicamentele esențiale nu le poți da la domiciliu”, a spus Virgil Musta, conform Digi24.
Virgil Musta spune care e situația din spitale, după creșterea numărului de infectări
De asemenea, Virgil Musta a mai mărturisit că nici la ATI nu mai sunt locuri, iar acum sănătatea noastră, a tuturor, a ajuns la pragul dimtre viață și moarte, dacă nu ne înarmăm cu responsabiliatea de a respecta măsurile de protecție.
”Terapia Intensivă este plină. Dacă cumva există o persoană care face formă severă și se decompensează, de asemenea, nu mai are unde să fie tratat. Suntem la pragul între viață și moarte și trebuie să înțelegem acest lucru și să fim foarte responsabili", a mai declarat doctorul.