Live acum Mireasa. Capriciile iubirii
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Țara în care uleiul românesc este mai ieftin decât la noi. O sticlă costă mai puțin de 2 euro / FOTO

Țara în care uleiul românesc este mai ieftin decât la noi. O sticlă costă mai puțin de 2 euro / FOTO

De Georgiana Prodan.
Publicat pe 23.08.2022 la 21:48 Actualizat pe 23.08.2022 la 21:48

O nouă serie de scumpiri în țara noastră dă bătăi de cap românilor. Mulți dintre cetățenii țării noastre nici măcar nu mai îndrăznesc să viseze la un coș plin ochi atunci când merg la cumpărături. În același timp, românii aflați în străinătate au rămas uimiți de prețul uleiului românesc.

O sticlă costă mai puțin de 2 euro

Facebook

Uleiul în supermarketurile din România se scumpește parcă pe zi ce trece. Și alimentele de bază au suferit scumpiri, spre dezamăgirea românilor. Și asta nu e tot, căci din toamnă se anunță un nou val de scumpiri.

Țara în care uleiul românesc este mai ieftin decât la noi

Scumpiri peste scumpiri în România. În Franța, de exemplu, uleiul românesc se vinde mai ieftin decât la noi în țară, spre surprinderea românilor stabiliți acolo de ceva timp. Un român din Franța a fotografiat prețul de la raftul supermarketului.

A încărcat imaginea pe rețelele de socializare și s-a declarat cât se poate de uimit de prețul pe care o sticlă de ulei românesc îl are într-un oraș din Franța, fiind vorba, mai exact, despre suma de 1,91 euro.

Ceea ce, în lei, înseamnă aproximativ nouă lei. În țara noastră, în ultimul an, uleiul s-a scumpit cu 39.4%, fiind o lovitură dură pentru români. Pe de altă parte, și facturile la electricitate şi gaze sunt din ce în ce mai scumpe.

Scumpiri peste scumpiri la noi în țară

Unii români au recurs la gesturi fatale, deoarece nu au avut bani să își plătească datoriile.

Îngrijorător este faptul că prețurile vor crește din nou în toamnă. Se anunță noi scumpiri la alimente, mai exact la lactate, pe care mulți români nu și le vor mai permite, la fel ca înainte. De la începutul anului, lactatele s-au scumpit deja cu 20%. Și fructele s-au scumpit cu 5.1%.

Datele Institutului Național de Statistică arată că și ne vom lovi de scumpiri și în zona de servicii. De altfel, se estimează că prețurile alimentelor vor crește cu încă 23% în acest an.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Țara în care uleiul românesc este mai ieftin decât la noi. O sticlă costă mai puțin de 2 euro / FOTO
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Mireasa - Capriciile iubirii. Doamna Dorina a stârnit numeroase comentarii după ce a făcut plajă sumar îmbrăcată: "Nu e pe treaba ei"
  • Sumar îmbrăcată și fără inhibiții
  • Doamna Dorina, ținta comentariilor după ce a făcut plajă sumar îmbrăcată
Horoscop
Trei zodii își schimbă brusc locul de muncă în luna mai 2025. Nativii vor fi nevoiți să ia decizii în ultimul moment
  • Trei zodii fac schimbări mari
  • Cine își schimbă curând locul de muncă
Showbiz intern
Lidia Buble se pregătește să devină mamă! Cântăreața a dezvăluit câți copii își dorește: ”Unul după altul”
  • Lidia Buble și-a făcut planuri mari
  • Câți copii își dorește vedeta
Stiri interne
Transfăgărășanul, deschis mai devreme anul acesta. Anunțul făcut de autorități
  • Vești bune pentru turiști
  • Transfăgărășanul se deschide mai devreme anul acesta
Beauty & Lifestyle
Locul din Europa în care sunt cele mai frumoase apusuri! Peisajele din timpul verii te lasă fără cuvinte
  • Unde găsești cele mai frumoase apusuri din lume
  • Un loc din Italia îți oferă cele mai spectaculoase peisaje
Showbiz intern
Probleme pentru Cristina Cioran, la trei luni de când a născut! Vedeta trece printr-o situație dificilă
  • Cristina Cioran a trece printr-o situație tensionată
  • Ce s-a întâmplat
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Explozie la un laborator pentru muniţie şi armament din Pantelimon. O femeie a fost găsită carbonizată înăuntru
recomandare pe as.ro
Milionarul român, coproprietar la cel mai tare restaurant din Dubai rupe tăcerea: „Am investit, mai deschidem unul”
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
recomandare pe antena3.ro
Insula cât un teren de fotbal pe care 150 de oameni își au casele. Are baruri, hoteluri și chiar un bordel
recomandare pe antena3.ro
Cele mai sigure zece țări din lume în cazul în care izbucnește al treilea război mondial
recomandare pe antena3.ro
Egiptul își construiește o nouă capitală. Imagini din satelit cu orașul de 100 de miliarde de dolari
recomandare pe playtech.ro
Horoscopul weekendului 2-4 mai. Oboseala îşi spune cuvântul pentru o zodie, cine trebuie să evite impulsivitatea
recomandare pe playtech.ro
Horoscop zilnic 2 mai. Zodia care trebuie să fie atentă la trădări
recomandare pe redactia.ro
Zodia care își iubește mama mai mult decât orice. Legătura de sânge care nu se rupe niciodată
recomandare pe redactia.ro
Detalii cutremurătoare ies la iveală din ancheta bebelușului furat din maternitatea Bacău. Cum a fost scos micuțul din spital și cu cât s-a vândut micuțul
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
recomandare pe bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
recomandare pe bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
recomandare pe dailybusiness.ro
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
recomandare pe Jurnalul.ro
Ziua eliberării: 3 Zodii încep un nou capitol pe 28 Aprilie 2025
recomandare pe a1.ro
Cu cât închiriază Oana și Vlad Gherman una dintre garsonierele lor. Cum arată locuința