Live acum
Prime time
Homepage » Beauty & Lifestyle » Infecția care poate duce la cancer de stomac. Specialiștii avertizează: "Unii pacienți nu au simptome"

Infecția care poate duce la cancer de stomac. Specialiștii avertizează: "Unii pacienți nu au simptome"

De Oana Vacarusi.
Publicat pe 20.02.2024 la 19:48 Actualizat pe 20.02.2024 la 19:48

Specialiștii avertizează că o infecție, netratată, prezintă un risc crescut de cancer. Află din rândurile de mai jos despre ce boală este vorba, dar și cum o poți trata ușor, prin dietă și tratament medicamentos, pentru a nu ajunge la complicații.

Netratată, gastrita prezintă un risc crescut de cancer gastric

Profimediaimages.ro

Gastrita poate provoca greață și indigestie, printre alte simptome. Deseori, această boală dispare de la sine, însă uneori, dacă nu este tratată, gastrita prezintă un risc crescut de cancer gastric, scrie antena3.ro.

Netratată, gastrita prezintă un risc crescut de cancer gastric

Potrivit specialiștilor, gastrita cronică implică o inflamație pe termen lung care poate dura ani de zile dacă nu este tratată. Gastrita erozivă este o formă mai puțin frecventă a afecțiunii. De obicei, nu provoacă multă inflamație, dar poate duce la sângerare și ulcere în mucoasa stomacului, scrie healthline.com.

Lăsată netratată, gastrita poate duce la ulcere gastrice și sângerări ale stomacului. Unele forme de gastrită cronică pot crește riscul de cancer de stomac.

"(...) Reprezintă o urgență medicală atunci când pacientul prezintă vărsături cu sânge, scaune negre sau când durerea abdominală este acută. Acestea apar brusc şi intensitatea este foarte mare.(...) Gastrita ajunge într-o formă atrofică când anumite substanțe nu mai sunt absorbite, cum ar fi fierul, acidul folic, vitamina B12. Atunci pot apărea diferite carenţe şi mai mult decât atât, după mai mulţi ani, se poate dezvolta cancerul gastric. Motiv pentru care ar trebui să tratăm acestă infecţie.", a declarat medicul gastroenterolog Alina Constantin la antena3.ro.

Factorii care cresc riscul de gastrită

Există mai mulți factori care cresc riscul de gastrită, cum ar fi:

- Infectie cu bacterii. O infecție bacteriană numită Helicobacter pylori, cunoscută și sub numele de H. pylori, este una dintre cele mai comune infecții umane la nivel mondial.

- Utilizarea regulată a analgezicelor. Analgezicele cunoscute sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene, numite și AINS, pot provoca atât gastrită acută, cât și gastrită cronică.

- Vârsta mai înaintată. Adulții în vârstă au un risc crescut de gastrită, deoarece mucoasa stomacului tinde să se subțieze odată cu vârsta.

- Consumul excesiv de alcool. Alcoolul poate irita și distruge mucoasa stomacului, scrie mayoclinic.org.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Infecția care poate duce la cancer de stomac. Specialiștii avertizează: "Unii pacienți nu au simptome"
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz international
Nepoata lui John F. Kennedy a murit, la doar 35 de ani. S-a stins din viață la un an de când a aflat că este grav bolnavă
  • Nepoata lui John F. Kennedy a murit astăzi
  • Tatiana avea 35 de ani și era grav bolnavă
Showbiz intern
Cum arată încă soția lui Cornel Păsat în costum de baie! S-au despărțit, din nou, în urmă cu aproape două săptămâni
  • Cornel Păsat și soția lui s-au despărțit, din nou
  • Bianca are o siluetă de invidiat
Horoscop
Ce daruri spirituale primește fiecare zodie în parte, în 2026! Cine își va îndeplini cele mai mari dorințe
  • Ce daruri spirituale primesc zodiile, în 2026
  • Cum se vor schimba viețile nativilor
Beauty & Lifestyle
Tradiții și superstiții de Revelion ca să îți meargă bine în noul an. De ce se spune că trebuie să mănânci rodie
  • De ce tradiții se ține cont de Revelion
  • Cum atragi norcul în viața ta
Stiri interne
Revelion în libertate pentru infractorii care au șocat România, în 2025 | Greu de capturat
  • Poliția Română intră în 2026 cu datorii, la capitolul urmăriți capturați
  • Emil Gânj, criminalul „cuscrului” lui Adi Minune și asasinul milionarului Kreiner sunt doar câțiva dintre infractorii care chefuiesc în libertate
Showbiz intern
Ce superstiții au vedetele din România în noaptea dintre ani! Obiceiurile pe care le respectă mereu de Revelion
  • Ce superstiții au vedetele în noaptea de Revelion
  • Obieceiurile de care țin cont în fiecare an
  • Tu știai de ele?
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Festivalul unde "bătaia" aduce donații: cum transformă Spania făina în simbol al carității
recomandare pe as.ro
În ce a investit Adrian Ilie primul milion de dolari! Din ce face acum o avere: “E mai bine să nu ştie lumea”
Romania TV
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Oamenii legii au căutat-o acasă. Ce acuzații i se aduc!
Romania TV
Se schimbă banii, cum îi afectează pe români trecerea la euro de la 1 ianuarie 2026
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Vine furia albă în România! Vor fi troiene de zăpadă, viscol puternic. A fost schimbată prognoza meteo
recomandare pe playtech.ro
Interdicţia primită de Mirabela Grădinaru la Palatul Cotroceni! A rămas fără cuvinte, nu se aştepta să nu aibă voie să facă un lucru banal
recomandare pe redactia.ro
Reacția neașteptată a iubitului Rodicăi Stănoiu după ce femeia a fost deshumată la doar câteva zile de la înmormântare. Prima poză cu tânărul IUBARET
recomandare pe redactia.ro
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
recomandare pe Ciao.ro
ULTIMĂ ORĂ! Moment de panică, în direct, la Radio ZU! Morar, Buzdugan și Emma, evacuați de urgență
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Partidul de guvernământ din Kosovo câștigă alegerile după mai multe luni de blocaj politic
recomandare pe dailybusiness.ro
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
recomandare pe Jurnalul.ro
Apare concediul „de epuizare”. Burnoutul va fi reglementat prin lege. Ce obligații noi vor avea angajatorii
recomandare pe a1.ro
Ramona Olaru îi dă replica lui Alex Bodi. Cum a reacționat când a aflat ce a spus afaceristul despre ea