Live acum XNS
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Beauty & Lifestyle » Insula din Europa considerată cea mai frumoasă. Face concurență unor destinații precum Grecia, Portugalia sau Cipru

Insula din Europa considerată cea mai frumoasă. Face concurență unor destinații precum Grecia, Portugalia sau Cipru

De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 10.03.2025 la 15:34 Actualizat pe 10.03.2025 la 15:34

Turiștii care aleg să petreacă vacanțele de vară în străinătate preferă, în general, destinațiile deja cunoscute. Tendința acestui an este, însă, de a descoperi și locuri puțin populare, unele dintre ele concurând cu destinațiile celebre.

Insula din Europa care face concurență destinaților celebre de vacanță

Profimediaimages

Insulele Canare sunt formate din opt insule, cea mai mare fiind Tenerife, o destinație deja cunoscută de cei care își petrec vacanța în Spania. Prețurile la cazări sunt mai mari în Tenerife, iar o altă insulă tot din Insulele Canare cucerește tot mai mulți turiști. A devenit cunoscută mai ales pentru plajele cu nisip fin, preferate de cei care nu vor locuri aglomerate.

Insula din Europa considerată cea mai frumoasă

Insulele Canare sunt preferate, an de an, de turiști, iar cei mai mulți merg în Tenerife. Cei care vor, însă, un loc mai puțin aglomerat, Insula Fuerteventura este o variantă mai puțin, în special pentru plaja Cofete.

Este situată în nordul peninsulei Jandia și este cunoscută pentru plajele cu nisip fin auriu. Insula Fuerteventura este considerată cea mai frumoasă din Europa datorită plajei de Cofete, care în ultimul an a devenit tot mai populară.

Sunt puțini turiști care merg acolo, așa că, este ideală pentru cei care nu preferă plajele aglomerate. Cei care vor să meargă pe plaja de Cofete au de parcurs un traseu nu tocmai ușor, căci drumul nu este asfaltat și este relativ departe de orașe.

Primul lucru pe care o să îl observi atunci când ajungi pe plajă sunt peisajele spectaculoase. Pe de o parte, se află stâncile ale lanțului de munți de 800 de metri din Parcul Național Jandia, iar pe cealaltă parte se află Oceanul Atlantic.

Principalele obiective turistice

La jumătate de kilometri de plajă se află satul Cofete, iar la un alt kilometri distanță se află Villa Winter, un conac construit în 1944 despre care s-a spus că ar fi fost un loc secret pentru naziști.

Conacul a fost transformat în muzeu și este una dintre atracțiile principale ale locului. Un loc mai puțin obișnuit pentru mulți turiști este cimitirul din Cofete, construit de localnici în secolul al XIX-lea.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Insula din Europa considerată cea mai frumoasă. Face concurență unor destinații precum Grecia, Portugalia sau Cipru
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Ce spune Dan Alexa despre imaginile cu încă soția lui surprinsă acasă la Alex Bodi. Antrenorul și Andrada erau împreună de 5 ani de zile 
  • Dan Alexa reacționează după ce soția lui a fost filmată la Alex Bodi acasă
  • Ce a transmis antrenorul
Showbiz intern
Ce spune Carmen Harra despre noul papă. Ce semnificație ascunsă are data de naștere a suveranului pontif
  • Carmen Harra face previziuni despre noul papă
  • Ce transmite data nașterii sale
Horoscop zilnic
Horoscop sâmbătă, 10 mai 2025: Scorpionii au o zi norocoasă
  • Horoscopul zilei de sâmbătă, 10 mai 2025
  • Ce ne-au pregătit astrele pentru ziua de vineri
  • Vezi cum stai în materie de bani, dragoste, sănătate și noroc
Showbiz intern
Nicolai Tand a terminat renovarea casei din Maramureș. Cum arată acum locuința / FOTO
  • Nicolai Tand și soția lui au renovat casa din Maramureș, transformată în pensiune
  • Cum arată acum locuință
Showbiz intern
Marilu Dobrescu pleacă din România. Influencerița se mută în Australia: "Aproape gata..." / FOTO
  • Marilu Dobrescu își ia rămas-bun de la România
  • Influencerița se mută în Australia
Stiri interne
Anunț de ultimă oră al Poliției Capitalei! Bucureștiul, parțial blocat la sfârșitul acestei săptămâni
  • Anunț de ultimă oră al Poliției Capitalei
  • Sunt anunțate restricții de trafic masive în weekend
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Cele mai bune prietene, moarte pe iarbă, ţinându-se de mână, după un accident cumplit. "Cadou" de majorat le va fi piatra funerară după tragedia din Irlanda
recomandare pe as.ro
Milionarul român care are un salariu de 33.000 de euro pe lună a ajuns să vândă tot şi să se împrumute!
Romania TV
Vestea momentului în showbiz! S-au DESPĂRȚIT! El a făcut anunțul: Decizia nu este rezultatul unui conflict, ci e o înțelegere matură
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
recomandare pe antena3.ro
La 6 ani a fost declarată „cea mai frumoasă fetiță din lume”. Acum, la 24 de ani Thylane Blondeau arată cu totul diferit
recomandare pe antena3.ro
O româncă a dispărut în mod misterios la Londra, în urmă cu 7 ani. Acum, fiicele și poliția fac un nou apel
recomandare pe antena3.ro
Descoperire arheologică inedită în deșertul Sinai: Au fost găsite cercuri bizare de copaci care duc la o fortăreață din Egiptul Antic
recomandare pe playtech.ro
Cum să dublezi producția de castraveți punând un singur ingredient natural peste plante
recomandare pe playtech.ro
Zonele preferate de căpușe în curte și grădină. Cum le identifici și le elimini
recomandare pe redactia.ro
Zodia care își iubește mama mai mult decât orice. Legătura de sânge care nu se rupe niciodată
recomandare pe redactia.ro
Detalii cutremurătoare ies la iveală din ancheta bebelușului furat din maternitatea Bacău. Cum a fost scos micuțul din spital și cu cât s-a vândut micuțul
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
recomandare pe bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
recomandare pe bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
recomandare pe dailybusiness.ro
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
recomandare pe Jurnalul.ro
3 zodii dure care tânjesc în secret după dragoste
recomandare pe a1.ro
Cum arată sora lui Valeriu Ilisie din "Iubire cu Parfum de Lavandă". Cei doi frați postează des imagini împreună