Acces Direct. O bunică de 70 de ani își crește singură nepoata premiantă, după ce fetița a fost abandonată de mamă. Tatăl copilei a murit / VIDEO
O bunică, în vârstă de 70 de ani, își crește de una singură nepoata, după ce fetița a fost abandonată de mamă. Tatăl copilei a murit, iar baza Măriucăi este bunica ei. Copila are o educație aleasă și pune mult preț pe școală. Ce au mărturisit cele două, în exclusivitate pentru Acces Direct.
- Măriuca este crescută de bunica ei, după ce a fost abandonată de mamă
- Declarații emoționante
Măriuca, în vârstă de 10 ani, trece în clasa a IV-a și este o elevă premiantă. Fetița își iubește foarte mult bunica și o consideră mamă. Cele două au fost una lângă cealaltă atât la bine, dar și la greu.
Măriuca este crescută de bunica ei, după ce a fost abandonată de mamă
Cea mai mare dorință a Măriucăi este să ajungă la mare. Nu a avut niciodată această șansă.
Ciprian Duca a intervenit la Acces Direct și le-a invitat pe Măriuca și pe bunica ei la mare, la Costinești, unde să își petreacă o vacanță de vis. Cu atât mai mult, micuța va putea să își perfecționeze acolo și pasiunea pe care o are pentru danns, dar nu numai,
Măriuca a fost foarte emoționată și a îmbrățișat-o pe bunica ei. Iată că visul ei a devenit acum realitate.
Aceasta nu a fost singura surpriză pentru Măriuca. Fetița a primit o boxă, un cuptor cu microunde, dar și alte surprize.
„Îmi place să învăț cel mai mult matematica și religia. (...) Depinde... ori doctoriță ori polițistă. Mi-am dorit mereu să merg la mare, dar nu am avut posibilităț. (...) Nu știu ce aș putea să fac fără ea (n.r. fără bunica ei), nu mai am pe nimeni altcineva. Dacă aș pierde-o pe ea, mi-aș pierde toată viața”, a mărturisit Măriuca, la Acces Direct.
Ce a spus bunica
Bunica Măriucăi a rămas cu multe datorii după decesul fiului ei, motiv pentru care a fost nevoită să vândă unele animale. Femeia a crescut-o pe fetiță de la un an și patru luni, de când nu se mai știe nimic de mama ei.
„Am porc, am păsări, am avut și capre. Le-am vândut pentru că nu se mai putea. După moartea băiatului am rămas cu foarte multe datorii și trebuia să mă descurc. Ea (n.r. Măriuca) a crescut în căruță. De la un an și patru luni, de când a părăsit-o mama, a stat între mine și soțul meu în căruță indiferent unde am mers”, a spus bunica Măriucăi.
Măriuca este o fetiță matură, care înțelege multe și pune mare preț pe viața de familie. Pentru ea, bunica este totul.