Live acum Știrile Antena Stars - Best of
Prime time 19:30/ In culisele celebritatii
Homepage » Monden » Emisiuni TV » Acces Direct. Vedete șantajate și amenințate de hack-eri: „Mi-au cerut poze deocheate”. Spărgătorii de conturi nu sunt români / VIDEO

Acces Direct. Vedete șantajate și amenințate de hack-eri: „Mi-au cerut poze deocheate”. Spărgătorii de conturi nu sunt români / VIDEO

Publicat pe 12.08.2021 la 18:54 Actualizat pe 12.08.2021 la 18:55

Mai multe vedete din România sunt disperate, după ce o rețea de hackeri din Turcia le-au terorizat, furându-le conturile de socializare, șantajându-le și amenințându-le, doar pentru a le recupera. Printre ele și Iasmina Halas și Elena Ionescu, care spun că experiența a fost una traumatizantă, și că acum au mai mare grijă cu navigarea pe internet.

captura video

Mai multe vedete de la noi s-au confruntat cu o adevărată furie a spărgătorilor de conturi de socializare. Mai multe persoane necunoscute au reușit să le păcălească și să le fure conturile, spre disperarea acestora. Pentru a le recupera, hackerii au încercat să le convingă în fel și chip să le trimită ba sume de bani, ba materiale pornografice.

Mai multe vedete, lăsate fără conturi de socializare de către hackeri din Turcia

Una dintre mărturii o face Maria Simion, de profesie designer. Nu ea a fost cea care a avut de pătimit, ci fiica ei adolescentă. Copilei i-a fost spart contul de Instagram, iar infractorii i-au cerut, în primă fază bani, iar mai apoi, aflând că nu dispune de aceștia, i-au solicitat filmulețe și imagini cu ea goală. Aflând că este minoră, atacatorii s-au înduplecat, redându-i contul de socializare.

„Fiica mea a primit acel link, ea nu știu ce a crezut și a apăsat. I-au luat toate datele, în fix cinci minute și-a pierdut contul. Apoi a primit mesaje pe WhatsApp în care îi cereau bani ca să își recapete contul. Nu ai nicio certitudine că îți primești contul înapoi. Ei nu știau că ea e minoră. Ea le-a spus și i-a rugat pe acei oameni să îi dea contul înapoi pentru că are acolo mesaje cu colegii, proiecte pentru școală, nimic interesant. Și ei i-au cerut un video mai deocheat. Ea bineînțeles că nu a trimis așa ceva. Ziceau că uite dacă ești minoră și ne trimiți niște poze, și ești drăguță poate îți dăm contul înapoi. Apoi i-au spus să îi trimită o poză cu ea zâmbind, că e minoră și nu prea au ce face cu ea. Asta a fost ultima discuție, după asta i-au dat contul înapoi”, a povestit creatoarea de modă.

Și Elena Ionescu a avut parte de o experiență similară. Căzută în capcana unui link ce ascundea o intenție ilegală, vedeta s-a trezit fără contul de socializare pe care îl construise de-a lungul timpului. Atacatorii i-au schimbat numele de utilizator, i-au cerut bani pentru a-și recupera contul, însă cântăreața nu a vrut să se afunde mai mult în problema hackerilor. A apelat chiar și la Poliție, însă fără niciun rezultat.

„Am primit un mail care îmi spunea că dacă nu revizuiesc contul în 24 de ore îl pierd. Am apăsat pe link, în nici 24 de ore am și fost contactată de infractor. Mi-au cerut 1.000 de euro pentru a-mi da contul înapoi. Nu aveam niciun fel de garanție. Am mers la Poliție. Ei nu au acces la platforma Instagram, ei doar depun o plângere, dar este foarte greu să dai de o asemenea persoană. Am rămas în aer. Aveam vreo 210.000, mi-au schimbat numele, atunci am pierdut 10.000 de urmăritori pentru că mi-au schimbat și numele, și adresa de mail, și număr de telefon și tot”, a declarat și Elena, la Acces Direct.

Ștefania Costache, cunoscută publicului ca Lolerai, fostă concurentă a emisiuni IUmor, a vorbit și ea despre dependența pe care rețelele de socializare o dau unor utilizatori care se chinuie să își crească pagina, și chiar se întrețin de pe urma postărilor. Blondina, care nu se ferește să mărturisească faptul că ea își duce traiul de pe urma Instagram-ului, mai exact, de pe urma contractelor de promovare, a povestit cum a trăit un adevărat șoc în momentul în care s-a trezit fără rețele sociale și urmăritori cărora să li se adreseze.

„Nu puteți să vă imaginați ce dependență dau aceste rețele sociale. Oamenii care mă știu, știu că am trecut prin niște chestii extrem de nasoale în ultimii doi ani, cu toate astea, nu mă așteptam să am o cădere psihică atât de gravă când am realizat că nu mai pot accesa aceste conturi. Eu stăteam, în medie, vreo oră și ceva pe zi. M-am dus în pădure, am plâns, am urlat, nu mă gândeam că e pe bune, e foarte greu”, a povestit actrița de comedie.

Nici Iasmina Halas nu a trecut „nevătămată”. Modelul a vorbit despre experiența ei cu spărgătorii de conturi, care, la fel, au acționat pe baza unui link ce nu trezea suspiciuni, dar care, odată apăsat, avea să ducă la pierderea contului. Asemenea Ștefaniei, Iasmina a fost într-o oarecare depresie timp de mai multe zile, perioadă în care nu a vrut să comunice cu nimeni și nici să mai aibă viață socială, înafara celei de pe internet.

„Am trecut și eu prin aceeași situație, aplicasem pentru bifa oficială, și am primit un mail, ca și cum cei de la Instagram ar fi trimis mail-ul, am apăsat pe link, după, imediat a doua zi, am primit notificări cum că cineva încearcă să intre în contul meu. Am schimbat parole, tot. Între timp, până să mă trezesc a doua zi, rămăsesem fără cont, nu mai aveam acces sub nicio formă, abia mai aveam conținutul, nu îmi ștersese nimic. Trimisese mesaj să îi trimit suma de 400 de dolari. I-am scris, l-am întrebat, de pe contul fostului soț, cum pot să recuperez contul. Am apelat la o firmă foarte serioasă din București, mi-au spus că e foarte greu de recuperat un cont și că nu au timp să se ocupe de așa ceva. Și am plâns cred că trei zile, nu mai voiam să ies din casă. Totuși, aveam și eu acolo contracte de promovare cu tot felul. Au pus și o poză mai indecentă cu cineva, nu știu cine era. Dar eu anunțasem pe Facebook că mi-a fost spart contul”, a fost mărturia Iasminei.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Acces Direct. Vedete șantajate și amenințate de hack-eri: „Mi-au cerut poze deocheate”. Spărgătorii de conturi nu sunt români / VIDEO
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Adriana Bahmuțeanu, declarații dure după ultimul proces cu băieții cei mari ai lui Silviu Prigoană. Ce s-a întâmplat în instanță: ”A folosit proble false”
  • Adriana Bahmuțeanu a fost la un nou termen cu băieții lui Silviu Prigoană
  • Vedeta a făcut declarații
Showbiz intern
Cum a depășit Zarug cele mai grele momente. Dezvăluiri despre depresie, prieteni și perioada dificilă. De unde și-a luat puterea de a merge mai departe / VIDEO
  • Zarug ne spune cum a trecut peste perioada depresivă din viața sa
  • Cine l-a ajutat în cele mai grele momente 
  • Declarații exclusive 
Showbiz intern
Andrei Jilavu, clipe de coșmar după ce a fost infectat cu virusul dengue! Declarații exclusive despre starea lui de sănătate
  • Andrei Jilavu, clipe de coșmar
  • A fost infectat cu virusul dengue
  • Care este starea lui de sănătate
Stiri interne
Soțul artistei Carmen de la Sălciua, adio, pușcărie! / Decizie de ultimă oră în dosarul penal al afaceristului
  • Afaceristul Marian Corcheș a fost declarat nevinovat
  • Timp de trei ani, el a fost târât prin tribunale, fiind acuzat că ar fi furat curent
  • După ce, în 2022, au admis probele, luna aceasta, judecătorii au stabilit că acestea nu există
Paparazzi
O folosește, dar nu o îngrijește! Iubitul Alexiei Eram a fost prins în plină acțiune!
  • Alexia Eram are un nou iubit de câteva luni
  • Cum a fost surprins
Emisiuni TV
Ce provocări a întâmpinat Ioana State la Te cunosc de undeva: ”Mi-e teamă de lucrurile acestea”
  • Ioana State se descurcă de minune la Te cunosc de undeva
  • Care sunt cele mai mari frici ale vedetei
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Staţii de autobuz încălzite, ca în Dubai, într-o comună din Prahova. Investiţia totală a fost de 100.000 de euro
recomandare pe as.ro
„Mănâncă 5 kilograme de carne!” Dezvăluire incredibilă despre Cristi Borcea
Romania TV
Magazinele ”La Sibieni”, ÎNCHISE pe capete. Angajații spălau salamul expirat cu acetonă și îl repuneau la vânzare
Romania TV
Un bucătar renumit a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. Nu și-a tăiat stomacul și a ținut o dietă foarte UȘOARĂ!
recomandare pe antena3.ro
Acuzații șocante la adresa lui Elon Musk. Unul dintre copiii lui ar fi grav bolnav, iar el nu vrea să știe de asta. Ce spune Grimes
recomandare pe antena3.ro
O femeie s-a enervat când a primit un bilet greșit la loterie, apoi a aflat că a căștigat 2 milioane de dolari
recomandare pe antena3.ro
Noi detalii despre accidentul în care a murit Andrei Perneș, fost concurent în emisiunea „Mireasa”
recomandare pe playtech.ro
Doliu uriaş în lumea filmului! Era îndrăgită de milioane de români, actriţa s-a stins la...
recomandare pe playtech.ro
Ce se pune la rădăcina brânduşelor la final de februarie pentru a rămâne înflorite mai mult timp. Este secretul floriştilor
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe Ciao.ro
Mânuţele la control! Vedele din România, surprinse în ipostaze stânjenitoare cu mâna la...
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Vicecampioana olimpică și-a arătat tatuajele și piercing-ul dintr-o zonă delicată
recomandare pe bzi.ro
Cum a surprins-o Fuego pe Irina Loghin de ziua de naștere a artistei! Ce cadou inedit i-a oferit
recomandare pe bzi.ro
Sânziana Negru a fost reținută pe un aeroport din Arabia Saudită! Ce a putut să pățească influencerița
recomandare pe dailybusiness.ro
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
recomandare pe dailybusiness.ro
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
recomandare pe Jurnalul.ro
Astrologia și succesul financiar: Ce zodii produc cei mai mulți miliardari?
recomandare pe a1.ro
Reacția Sabrinei la vestea că Andrei Perneș a murit. Ce a făcut în memoria celui cu care s-a căsătorit la Mireasa