“Am plâns când am văzut ghepardul!”. Dana Sota, cucerită de Tanzania
Publicat pe 03.03.2025 la 12:58 Actualizat pe 03.03.2025 la 12:58
Pasionată de călătorii și experiențe unice, Dana Sota și-a împărtășit impresiile despre Tanzania, o destinație care a cucerit-o iremediabil și care a rămas în topul preferințelor sale.
- Dana Sota și-a împărtășit impresiile despre Tanzania
- Destinația a cucerit-o iremediabil și a rămas în topul preferințelor sale
Dana Sota, cucerită de Tanzania
Fascinată de peisajele spectaculoase, fauna sălbatică și aventura unui safari autentic, ea a descoperit frumusețea acestei țări prin vizite în cele mai atractive puncte turistice. „A rămas una dintre destinațiile mele de suflet. Cred că în top trei. Odată ce ai fost în safari, ai văzut cam tot ce se putea vedea. […] Este o aventură în sine. Majoritatea persoanelor merg acolo pentru Marea Migrație, iar aceasta poate fi observată oricând – trebuie doar să știi unde să te duci. În fiecare lună, animalele sunt în altă zonă. În plus, mai sunt Serengeti Park și Masai Mara, înspre Kenya. O altă atracție sunt «The Big Five»: leul, elefantul, rinocerul, leopardul și bivolul. […] Am văzut și un ghepard. M-a apucat plânsul când l-am văzut. […] Am călătorit destul de mult și am vizitat trei parcuri naționale, printre care și Tarangire Park, dar și Arborii Sequoia.”, a spus Dana Sota.
Mai mult, alegerea Tanzaniei a fost motivată de dorința de a explora un loc mai puțin cunoscut, iar realitatea a depășit orice așteptare. „Am ales Tanzania pentru că am vrut să fie ceva neexplorat, neștiut. Totul a fost peste așteptări. Am avut parte și de un ghid foarte bun, iar asta contează enorm – să știe unde și la ce oră să te ducă.”, a declarat Dana Sota.