Live acum Știrile Antena Stars
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Monden » Emisiuni TV » Anca și Radu Petrescu, secretul afacerilor de milioane în Dubai, la Visul românesc – Succes internațional: „Banii îi poţi pierde la fel de repede precum îi faci”

Anca și Radu Petrescu, secretul afacerilor de milioane în Dubai, la Visul românesc – Succes internațional: „Banii îi poţi pierde la fel de repede precum îi faci”

De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 10.03.2025 la 13:10 Actualizat pe 10.03.2025 la 13:10

Mutarea într-o nouă țară este întotdeauna o provocare, dar pentru Radu Petrescu și soţia sa, Anca, Dubaiul a fost dragoste la prima vedere. Dubaiul a devenit un loc unde oportunitățile sunt infinite, iar succesul vine odată cu munca asiduă.

„Am venit în vacanţă în 2018, ne-a plăcut, am studiat puţin piaţa şi în ianuarie 2019, ne-am mutat. În primul rând, ne-a plăcut foarte mult siguranţa, nu simţi că eşti ameninţat pe stradă. Am avut şi noroc să întâlnim nişte persoane, englezi, care ne-au explicat puţin, ei fiind aici deja de 15 ani. […] În momentul când ai făcut primul pas în Dubai, şi simţi energia locului, te captivează. […] Personal, nu aş recomanda nimănui să se îmbogăţească peste noapte. Banii îi poţi pierde la fel de uşor şi repede precum îi faci. […] Recomandarea este să-ţi deschizi tu propria afacere. Potenţialul este mult mai mare şi motivaţia este alta. […] Dubaiul este noul vis american”, a declarat Radu Petrescu.

Soții Petrescu și-au pus bazele unor firme menite să îi ajute pe românii și europenii care vor să își înceapă propriul business în Emirate. Ei oferă un suport complet pentru cei care vor să își transforme visul în realitate.

„Noi avem mai multe firme în Dubai. Prima este să consultăm românii şi europenii care se gândesc să-şi deschidă afaceri în Dubai. Noi îi ajutăm cu tot procesul de înfiinţare, putem să consultăm strategic oportunităţi şi ce ar putea să meargă în piaţa de aici. Ajutăm oameni cu experienţă sau oameni care îşi doresc să înceapă ceva de la zero. Noi îi ajutăm de la A la Z, de la idee, până la a-i ajuta să-şi scaleze afacerea. Ne ocupăm de tot, aprobări guvernamentale, vize de rezidenţă, partea de contabilitate”, au mai adăugat soţii Petrescu.

Mai mult, Anca Petrescu, pasionată de lumea imobiliarelor, şi-a continuat cariera în Dubai şi declară că ea şi soţul ei împărtăşesc aceleaşi viziuni, fapt pentru care reuşesc, de fiecare dată, tot ce-şi propun.

„Faptul că avem viziuni similare și ne dorim aceleași lucruri pe viitor, ne ajută foarte mult”, a mai declarat Anca Petrescu.

În articolul
Anca și Radu Petrescu, secretul afacerilor de milioane în Dubai, la Visul românesc – Succes internațional: „Banii îi poţi pierde la fel de repede precum îi faci”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz international
Justin Bieber a șocat la Premiile Grammy 2026! A urcat pe scenă doar în boxeri! Fanii au rămas uimiți când au văzut tatuajul uriaș cu chipul lui Hailey Bieber
  • Justin Bieber i-a șocat pe internauți
  • Artistul și-a tatuat soția pe spate? Imaginile vorbesc de la sine
Showbiz intern
Cum și-a sărbătorit Bella Santiago soțul aflat la Survivor, de ziua lui de naștere. Cântăreața îi duce dorul lui Nicu Grigore
  • Ziua de naștere l-a prins departe de soție pe Nicu Grigore
  • Cum l-a sărbătorit Bella Santiago
Meteo
Cât mai durează iarna în România? Meteorologii avertizează că valul de frig și ninsoare nu este ultimul. Ce urmează
  • Iarna nu s-a terminat
  • Meteorologii anunță noi valuri de frig și zăpadă
  • Ce urmează în următoarea perioadă
Stiri interne
O tânără, mamă a trei copii, apel disperat. Alexandra face acuzații grave la adresa tatălui lor. Cum s-ar fi comportat cu băieții ei
  • Alexandra, o mamă a trei copii, apel disperat
  • A făcut acuzații halucinante la adresa fostului soț
Showbiz intern
Ioana Ginghină, declarații inedite despre tatăl copilului ei. Alexandru Papadopol, tot mai absent din viața fiicei lor: „Mă doare sufletul”
  • Ioana Gingină, declarații incredibile despre Alexandru Papadopol
  • Ce mărturisiri a făcut actrița
Stiri interne
Incendiu puternic la o biserică din Tulcea, în zi de sărbătoare cu cruce roșie. Flăcările au distrus totul
  • Biserică din Tulcea, cuprinsă de flăcări în zi de sărbătoare cu cruce roșie
  • Icoane, mobilier și acoperiș mistuite de foc
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Cea mai înzăpezită țară din lume, unde nămeţii sar de 10 m. Oamenii sapă tuneluri ca să poată ieși din case
recomandare pe as.ro
Detalii teribile despre accidentul cu 7 morţi din Timiş. Ce s-a putut afla despre şoferul microbuzului
Romania TV
Breaking news dureros! Nicușor Dan este în DOLIU, tragedia s-a produs în urmă cu puțin timp
Romania TV
Noua taxă introdusă în România. Legea implementată de Guvern
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Se întorc ninsorile în Bucureşti. Va ninge zile în şir în Capitală, conform meteorologilor
recomandare pe playtech.ro
Cine plătește reparația centralei într-o locuință închiriată? Ce spune legea
recomandare pe redactia.ro
Ultima imagine postată de Tal Berkovich înainte să moară. Fosta concurentă de la „Chefi la cuțite” s-a stins în urma unui accident
recomandare pe redactia.ro
Doliu imens la ANTENA 1. S-a stins INTR-UN ACCIDENT GROAZNIC. Confirmarea a venit ACUM
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe dailybusiness.ro
Alex Pretti, bărbatul ucis de un agent ICE în Minneapolis, era asistent medical ATI
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 26 ianuarie - 1 februarie 2026. Alungă frica și mergi înainte cu credință și iubire
recomandare pe a1.ro
A murit Tal Berkovich, fosta concurentă Chefi la cuțite. S-a stins din viață la 40 de ani. Care a fost cauza decesului