Live acum
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Monden » Emisiuni TV » Mirela Vaida, afectată de moartea artistei Draga Olteanu Matei! Prezentatoarea o vizita des, alături de familie: „Poveștile ei erau întotdeauna legate de soț”

Mirela Vaida, afectată de moartea artistei Draga Olteanu Matei! Prezentatoarea o vizita des, alături de familie: „Poveștile ei erau întotdeauna legate de soț”

Publicat pe 18.11.2020 la 21:06 Actualizat pe 18.11.2020 la 21:07

Pe lângă alți artiști cunoscuți, și Mirela Vaida a fost profund afectată de moartea marii artiste Draga Olteanu Matei. Îndrăgita prezentatoare de televiziune și-a transmis public condoleanțele, dezvăluind relația frumoasă de prietenie pe care o avea cu regretata actriță.

Mirela Vaida o vizita alături de familia pe Draga Olteanu Matei, la Piatra Neamț

Captură Video / Instagram

Draga Olteanu Matei a murit la 87 de ani

Așa cum știți, din păcate, Draga Olteanu Matei s-a stins din viață în noaptea de marți spre miercuri, la Spitalul „Sfântul Spiridon din Iași”, unde fusese transferată de urgență din cauza problemelor de sănătate. Moartea ei a fost resimțită ca un șoc de toți prietenii ei, printre ei aflându-se și Mirela Vaida.

Astăzi, la „Acces Direct”, Mirela Vaida a dezvăluit că ea și Draga Olteanu Matei s-au cunoscut prin intermediul emisiunii. Faimoasa prezentatoare a spus despre actriță că pe lângă un simbol al teatrului românesc, regretata artistă a fost și un om cu un suflet extraordinar de bun.

„Prin emisiune ne-am cunoscut personal și așa am ținut legătura. Este vorba despre marea Draga Olteanu Matei, care s-a stins. Pe lângă ce a fost ea ca om și ca simbol al teatrului și al cinematografiei românești, a fost un om cu un suflet extraordinar, un om cu o coerență și o rațiune extraordinară la vârsta pe care a avut-o, un om cu un suflet extraordinar”, a spus Mirela Vaida.

În continuare, Mirela Vaida a mărturisit că o vizita pe Draga Olteanu Matei de multe ori atunci când mergea la părinții săi, la Piatra Neamț. Potrivit spuselor prezentatoarei, actrița nu voia să facă fotografii sau să se afișeze în ultima vreme.

„Draga Olteanu fiind în acea pensiune, la niște prieteni, la Piatra Neamț, de multe ori am vizitat-o când mergeam la părinții mei, mă duceam la Draga împreună cu mama și cu tatăl, nu voia să se facă poze, nu voia să se mai arate în ultima vreme, însă ne primea întotdeauna cu brațele deschise”, a adăugat artista la „Acces Direct”.

Regretata actriță îi povestea deseori Mirelei Vaida despre soțul ei

Mirela Vaida a făcut totodată și o precizare, spunând despre Draga Olteanu Matei că nu voia să primească flori, pentru că din punctul ei de vedere acestea trebuiau să trăiască în pământ, nu acasă, în vazele oamenilor. În același timp, prezentatoarea a dezvăluit că regretata actriță vorbea des despre soțul ei, toate poveștile sale fiind legate de bărbatul pe care l-a iubit nespus de mult.

„Nu-i plăceau florile, pentru că spunea că florile trebuie să trăiască în pământ, nu în vază, însă poveștile pe care ni le spunea erau întotdeauna legate de soțul ei de care a legat-o o iubire mare, de orașul Piatra Neamț și de toți prietenii ei de care îi era atât de dor”, a continuat frumoasa prezentatoare.

În finalul mesajului, Mirela Vaida a mărtursit că acum se simte mult mai tristă fără Draga Olteanu Matei și că îi lipsește zilnic. Totodată, aceasta i-a mulțumit actriței pentru tot ce a făcut pentru ea și întreaga țară.

„Dragă Draga Olteanu Matei, suntem mult mai triști și mai goi și nu avem cuvinte să-ți spunem cât de multe ne lipsești în fiecare zi. Dumnezeu să te odihnească, marea noastră Draga! Mulțumim pentru tot ce ai făcut pentru noi”, a mai spus Mirela Vaida.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Mirela Vaida, afectată de moartea artistei Draga Olteanu Matei! Prezentatoarea o vizita des, alături de familie: „Poveștile ei erau întotdeauna legate de soț”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Cine este primul cuplu care a intrat în cursa pentru eliminare, la Power Couple: ”Nu că ar fi o noutate”
  • Dani Oțil a anunțat clasamentul de la finalul ediției din această seară
  • Cine intră în cursa pentru eliminare
Emisiuni TV
Fiicele unui bărbat celebru din România au fost împușcate în plină stradă de doi adolescenți! "Au fost scuipate"
  • Fiicele unui bărbat cunoscut, împușcate în plină stradă
  • Scena macabră a avut loc în cartierul Rahova
Stiri interne
Sora criminalului de 13 ani, prima apariție după crima din Cenei! S-a afișat cu zâmbetul pe buze
  • Ce face sora criminalului de 13 ani din Timiș după crima care a șocat România
  • Tânăra pare că duce o viață normală
Emisiuni TV
Sandra Izbașa a cheltuit peste 10.000 euro pentru a-și surprinde soțul! Ce cadou i-a făcut lui Răzvan Bănică: ”Nu ne lăudăm”
  • Răzvan Bănică a primit un cadou fabulos din partea soției sale
  • Sandra Izbașa a cheltuit peste 10.000 euro
Emisiuni TV
Alina Sorescu își dorește să îngroape securea războiului cu Alexandru Ciucu! Ce mărturisiri a făcut cântăreața
  • Alina Sorescu, mărturisiri neașteptate
  • Cântăreața își dorește să nu mai existe discuții contradictorii cu fostul soț
Emisiuni TV
Momente de panică pentru Luiza Zmărăndescu! Soția lui Cătălin, nevoită să își înfrunte cea mai mare frică
  • Luiza Zmărăndescu a avut de ales între a continua proba sau a renunța
  • Cătplkin Zmărăndescu a înțeles situația în care se află
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Procurorii au intrat în telefonul criminalului de 13 ani din Timiş. Minorul a făcut noi dezvăluiri
recomandare pe as.ro
El e românul care a făcut o avere pe bursă! A câştigat şi de peste 85 de ori suma investită. Câţi bani are acum
Romania TV
Nicușor Dan i-a concediat AZI. Undă de șoc la nivel înalt! Sunt schimbări MAJORE
Romania TV
Medic de 33 de ani, găsit mort în cabinet. Alin s-a sinucis după ce a ajuns la spital. Era căsătorit și avea un băiețel. Soția sa este tot medic. BOALA de care suferea!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Cele mai ieftine farmacii din România: unde dai mai puţini bani pe medicamente şi reţete
recomandare pe playtech.ro
Câți bani va pierde un angajat cu salariul minim pe economie dacă nu i se mai plătește prima zi de concediu medical. Calcul complet
recomandare pe redactia.ro
Greșeala care te lasă fără moștenire, chiar dacă ești copilul legal. Mulți români află prea târziu
recomandare pe redactia.ro
Doliu în SRI. A murit un fost șef din Serviciul Român de Informații. Va fi înmormântat cu onoruri militare
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscopul iubirii, 2–8 februarie 2026: intuiția este mai puternică decât rațiunea
recomandare pe a1.ro
Imagini nemaivăzute de la casting Survivor cu Loredana Pălănceanu. Cum a impresionat profa de mate la proba costumului de baie