Live acum Meniu de vedeta
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Monden » Emisiuni TV » Raed Arafat spune că vor fi și mai multe cazuri de COVID-19. Ce măsuri s-au luat la nivelul sistemului sanitar / VIDEO

Raed Arafat spune că vor fi și mai multe cazuri de COVID-19. Ce măsuri s-au luat la nivelul sistemului sanitar / VIDEO

Publicat pe 05.10.2021 la 13:14 Actualizat pe 05.10.2021 la 13:14

Raed Arafat a dat un interviu pentru Antena 1, unde a răspuns întrebărilor legate de situația cazurilor crescute de COVID-19, dar și despre măsurile care s-au luat la nivelul sistemului sanitar.

Raed Arafat, declarații despre sistemul sanitar

captură video antena 1

Raed Arafat spune că vor fi și mai multe cazuri de COVID-19

Secretarul de Stat a dat un interviu pentru Antena 1, unde a făcut declarații cu privirea la situația pandemiei provocată de COVID-19, dar și despre măsurile care au fost luate la nivelul sistemului sanitar.

Raed Arafat a precizat că s-a luat în vedere amănarea intervențiilor ghirurgicale care nu necesită o urgență.

,,Încă nu s-a stabilit creșterea numărului cazurilor și ne așteptăm să avem și mai multe cazuri. Sunt două aspecte, primul ar fi să protejăm oamenii care nu sunt în situația de a trebui operați imediat. Sunt operații care pot fi amânate câteva săptămâni și să fie luate în vedere cazurile mai grave și care sunt mai contagioase. Al doilea aspect este că trebuie să coordonăm resursele în situația actuală. Se reduce din activitatea electivă și rămân urgențele și cazurile care nu pot fi amânate.”, a declarat Raed Arafat pentru Antena 1.

Sistemul sanitar necesită pregătire suplimentară

Raed Arafat a menționat că la nivelul sistemului sanitar s-au luat măsuri în ceea ce privește personalul medical și echipamentele esențiale necesare în unități.

,,Să vedem astăzi câte cazuri vom avea. Ieri am înregistrat un număr dublu față de săptămâna trecută. Ca sistem sanitar trebuie să ne pregătim și mai mult. Azi noapte am instalat un post medical avansat la Spitalul Universitar pentru a creste capacitatea unităților de primiri urgente. Suntem în legătură permanentă cu Ministerul Sănătății. Ieri s-a luat o decizie pentru administrarea unor medicamente la domiciliu pentru cei care sunt infectați. Sunt mai multe măsuri pe care le luăm împreună cu Ministerul sănătății ca să rezolvam impactul. Avem un război pe linie sanitară, soldații sunt medicii. Nu putem să spunem că am obosit, nu avem de ales, aceasta este situația. Ieri s-a dat o soluție, o sa se lucreze în ture. Asta înseamnă că medicii o să lucreze 12 ore, iar 24 vor sta acasă. ”, a mai declarat Secretarul de Stat.

De asemenea, Raed Arafat face un apel către populație și spune că măsurile luate trebuie respectate.

,,Nu ma aștept să carantinăm, dar am rugămintea să se respecte regulile. Sunt măsuri luate peste incidența de 7 la mie, dar măsurile trebuie respectate. Unii nu înțeleg în ce situație ne aflăm, trebuie ca fiecare om sa aibă grija.”, a spus spre final.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Raed Arafat spune că vor fi și mai multe cazuri de COVID-19. Ce măsuri s-au luat la nivelul sistemului sanitar / VIDEO
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz international
Lumea filmului, în doliu. Un actor legendar, iubit de milioane de români, a murit. Avea 65 de ani / FOTO
  • Doliu în lumea filmului
  • A murit un actor legendar, iubit de milioane de români
  • S-a stins din viață la vârsta de 65 de ani
Emisiuni TV
Adriana Bahmuțeanu, scandal cu vecinul ei! Vedeta trăiește un coșmar: ”Mi-a pus capac”
  • Adriana Bahmuțeanu are probleme cu vecinul ei
  • Ce s-a întâmplat
Horoscop zilnic
Horoscop miercuri, 2 aprilie 2025: Se anunță o zi cu bani pentru Tauri
  • Horoscopul zilei de miercuri, 2 aprilie 2025
  • Ce ne-au pregătit astrele pentru ziua de miercuri
  • Vezi cum stai în materie de bani, dragoste, sănătate și noroc
Emisiuni TV
Mariana Moculescu a ajuns la capătul puterilor! Trebuie să părăsească de urgență garsoniera în care a stat cu chirie: ”Am obosit”
  • Mariana Moculescu trece prin momente critice
  • Vedeta nu va mai avea unde să locuiască
Emisiuni TV
Chefi la cuțite, 1 aprilie 2025. Cine este Mihai Ion, concurentul în privința cărui Ștefan Popescu s-a răzgândit. Bărbatul a mers în bootcamp
  • Mihai Ion are 41 de ani și a primit șansa de a merge în bootcamp
  • A gătit un preparat tradițional
Emisiuni TV
De ce ar refuza Gabi Bădălău să confirme împăcarea cu Bianca Drăgușanu! S-ar teme de reacția unei femei
  • Ce se întâmplă în viața lui Gabi Bădălău
  • De ce nu ar confirma împăcarea cu Bianca Drăgușanu
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
O femeie de 42 de ani a murit după ce maşina s-a izbit de un camion parcat, în Dolj. Şoferul nu a văzut semnalizarea
recomandare pe as.ro
Celebrul milionar care şi-a tocat întreaga avere de peste 20 de milioane de euro şi nu regretă deloc: „Aş face totul la fel. Sunt fericit”
Romania TV
Peste 10.000 de bugetari vor fi concediaţi, anunţul de la Ministerul de Finanţe
Romania TV
Peste 10.000 de bugetari vor fi concediaţi, anunţul de la Ministerul de Finanţe
recomandare pe antena3.ro
Hetty Green, miliardara care a trăit ca o cerșetoare: avea o rochie și o spăla doar unde era mai murdară, ca să economisească săpun
recomandare pe antena3.ro
Un organism străvechi, dovedit iniţial a fi un tip de ciupercă, ar putea fi o formă necunoscută de viaţă, arată un nou studiu
recomandare pe antena3.ro
Rotația Pământului încetinește și asta ar putea fi explicația pentru cantitatea de oxigen pe care o avem
recomandare pe playtech.ro
Soiuri românești de cireși care rezistă la boli și oferă producții mari. Ce merită plantat în grădină?
recomandare pe playtech.ro
Momente grele pentru Lidia Buble! A trebuit să ia măsuri drastice, s-au implicat și surorile ei
recomandare pe redactia.ro
Scene cutremurătoare în Turcia. Unul dintre cei mai cunoscuți cântăreți s-a stins chiar în timpul unui concert
recomandare pe redactia.ro
Doliu în medicina românească. A murit unul dintre cei mai importanți medici. A fost un profesionit desăvârșit
recomandare pe Ciao.ro
Doliu în muzica populară! Artista a murit la doar 35 de ani. A lăsat în urmă doi copilași
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Ora de vară 2025. Data exactă la care se trece la ora de vară. Ceasurile se vor da înainte cu o oră
recomandare pe dailybusiness.ro
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
recomandare pe Jurnalul.ro
Top cele mai norocoase zodii. Cine se află în fruntea clasamentului
recomandare pe a1.ro
Anunțul neașteptat pe care Teodora și Alex Marcu, foștii concurenți Insula Iubirii, l-au făcut în mediul online. Reacția fanilor