Live acum
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Monden » Showbiz intern » Avocații Adrianei Bahmuțeanu, prima victorie notabilă! S-a deschis dosar penal pentru lipsire de libertate și rele tratamente aplicate minorului! Declarații exclusive

Avocații Adrianei Bahmuțeanu, prima victorie notabilă! S-a deschis dosar penal pentru lipsire de libertate și rele tratamente aplicate minorului! Declarații exclusive

De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 26.11.2024 la 16:32 Actualizat pe 26.11.2024 la 16:33

Adriana Bahmuțeanu nu a putut să își vadă copiii în ziua în care Silviu Prigoană a murit și abia la câteva zile distanță, fosta soție a afaceristului a putut să discute cu băieții ei. Vedeta susținea că a fost împiedicată să își strângă în brațe copiii copleșiți de moartea tatălui lor, așa că, a făcut o plângere. A fost deschis un dosar penal pentru lipsire de libertate și rele tratamente aplicate minorului.

Adriana Bahmuțeanu nu a putut să își vadă copiii după moartea lui Silviu Prigoană și abia câteva zile mai târziu, a putut să stea de vorbă cu băieții ei. Vedeta declara că nu înțelege de ce i se interzice acest drept și a făcut o plângere. A fost deschis un dosar penal pentru lipsire de libertate și rele tratamente aplicate minorului, iar unul dintre avocații ei spune și ce urmează să se întâmple.

A fost deschis un dosar penal, după ce Adriana Bahmuțeanu nu a fost lăsată să își vadă copiii

Contactat de reporterii Spynews.ro, unul dintre avocații Adrianei Bahmuțeanu a declarat că a fost deschis un dosar penal in rem pentru a se identifica oamenii care ar fi împiedicat-o pe Adriana Bahmuțeanu să își vadă copiii. Concret, acest lucru înseamnă că se cercetează fapta, dar că încă nu se știe și cine sunt cei acuzați. Avocatul a mai explicat și faptul că dosarul penal a fost preluat de Parchetul Curții de Apel și că nu este doar o cercetare făcută de poliție.

„S-a înregistrat dosarul, ceea ce înseamnă că, din punct de vedere formal, plângerea a îndeplinit toate condițiile legale. Se efectuează o urmărire penală in rem în vederea identificării tuturor persoanelor ținând de infracțiunile pe care le-am reclamat. Ca o noutate, pot spune, însă, că dosarul va pleca de la Secția 10 Poliție la Parchetul Curții de Apel întrucât în cauză vor fi făcute cercetările și pentru un avocat. Așadar, competența aparține Parchetului Curții de Apel București (...) Procurorii de la Parchetul Curții de Apel au preluat cauza, deci nu este doar o cercetare la poliție, deci arată totuși un grad de seriozitate să zicem din această perspectivă”, a declarat avocatul Chiciu, în exclusivitate pentru Spynews.ro.

Urmează să fie audiate toate persoanele care erau în vila lui Silviu Prigoană în ziua în care el a murit

După ce dosarul penal a fost înregistrat, avocatul a precizat că procurorii îi vor audia pe toți cei care erau în casa lui Silviu Prigoană în ziua în care el a murit și cei care i-ar fi interzis să își vadă băieții, mai ales că era un moment dificil pentru minorii afectați de moartea tatălui lor.

„În mod evident, procurorii vor trebui să audieze toate persoanele care au fost în acea seară în care Adriana Bahmuțeanu s-a dus să își vadă, în mod legal și temeinic, copiii. Vor fi audiate absolut toate persoanele din casă, persoanele care erau invitate acolo și sigur, după părerea mea, toți ar trebui să răspundă la o simplă întrebare: De ce au refuzat prezența mamei alături de copiii minori? E o întrebare foarte simplă, nu e un dosar foarte complicat, dar toți trebuie să răspundă de ce i-au interzis Adrianei contactul cu copiii ei până la urmă. Era foarte simplu să o poftească în casă să discute, să analizeze ce s-a întâmplat. Era, totuși, un moment foarte dificil, le muriseră tatăl, e un moment greu și i s-a interzis accesul”, a mai spus avocatul Adrianei Bahmuțeanu.

Ar putea fi cercetate și alte persoane pentru alte infracțiuni

Avocatul Chiciu ne-a mai declarat că după ce procurorii îi vor audia pe cei prezenți în casa lui Silviu Prigoană, s-ar putea să fie extinsă cercetarea și pentru alte infracțiuni. Concret, Adriana Bahmuțeanu i-a acuzat pe cei de la DGASPC Sector 3 că nu au făcut nimic pentru a putea să își vadă copiii și că ar asistat pasiv la momentele în care ea încerca cu disperară să ia legătura cu băieții.

„Eu mă gândesc la o extindere a cercetărilor și pe alte infracțiuni și pe alte persoane, pentru că acolo au fost și funcționarii statului, persoane care au stat și au privit cum o mamă stă la ușă și nu poate să intre în contact cu copiii ei, deși avea dreptul legal. Când autoritățile statului sunt pasive la așa ceva, eu cred că trebuie să explice de ce sunt pasive și de ce nu intervin conform competențelor legale, că de aia sunt autorități. Dosarul trebuie să ajungă în instanță. Dosarul trebuie să primească o soluționare din partea Parchetului Curții de Apel sau dacă nu este identificată vinovăția unui avocat, dosarul va retrimis la procurorii de la pe lângă Parchetul Judecătoriei Sector 3. Așadar, până să ajungă în instanță, dosarul trebuie soluționat de procurori. Adriana Bahmuțeanu are dreptul acesta (n.r. să își vadă copiii). De ce până acum nu și l-a exercitat și de ce a fost împiedicată să și-l exercite, vor trebui să ne răspundă procurorii”, a explicat avocatul Chiciu.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Avocații Adrianei Bahmuțeanu, prima victorie notabilă! S-a deschis dosar penal pentru lipsire de libertate și rele tratamente aplicate minorului! Declarații exclusive
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Horoscop zilnic
Horoscop marți, 1 aprilie 2025: Racii vor avea parte de negocieri
  • Horoscopul zilei de marți, 1 aprilie 2025
  • Ce ne-au pregătit astrele pentru ziua de marți
  • Vezi cum stai în materie de bani, dragoste, sănătate și noroc
Emisiuni TV
Chefi la cuțite, 31 martie 2025. Alberto Guță în fața juraților. Ce a gătit fiul lui Nicolae Guță: „E dificil”
  • Alberto Guță în fața juraților
  • Ce preparat a gătit fiul lui Nicola Guță
  • Ce a povestit despre relația cu tatăl său
Beauty & Lifestyle
Locurile în care să pleci în vacanță cu copiii primăvara. 5 destinații ideale pentru familii
  • Locurile în care să pleci în vacanță cu copiii în timpul primăverii
  • 5 destinații ideale pentru familii
Stiri interne
„Oxicomana lui Vlad Pascu”, în fața judecătorilor, pentru drogurile lui Maru / DIICOT a folosit martori sub acoperire
  • Rebecca L. riscă să fie dusă cu duba în fața instanței
  • Judecătorii au amânat proceul lui Maru din cauza ei
  • În procesul respectiv, Maru a cerut reducerea condamnării de patru ani și trei luni
Stiri interne
Olivia Steer, și umilită, și cu banii luați / Curtea Supremă a decis
  • Olivia Steer a pierdut definitiv procesul cu politiciana care a jignit-o
  • Curtea supremă a respins recursul soției lui Andi Moisescu
  • Olivia Steer a fost numită „imbecilă” pentru că îndemna lumea să nu se vaccineze împotriva Covid-19
Paparazzi
Delia ştie să îşi trăiască viaţa aşa cum vrea şi simte! Dovada clară că artista nu ţine cont de ce spune lumea | PAPARAZZI
  • Delia demonstrează că nu este afectată de gura lumii
  • Ce ținută a ales pentru o ieșire în oraș
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
O femeie de 42 de ani a murit după ce maşina s-a izbit de un camion parcat, în Dolj. Şoferul nu a văzut semnalizarea
recomandare pe as.ro
Celebrul milionar care şi-a tocat întreaga avere de peste 20 de milioane de euro şi nu regretă deloc: „Aş face totul la fel. Sunt fericit”
Romania TV
Peste 10.000 de bugetari vor fi concediaţi, anunţul de la Ministerul de Finanţe
Romania TV
Peste 10.000 de bugetari vor fi concediaţi, anunţul de la Ministerul de Finanţe
recomandare pe antena3.ro
Hetty Green, miliardara care a trăit ca o cerșetoare: avea o rochie și o spăla doar unde era mai murdară, ca să economisească săpun
recomandare pe antena3.ro
Un organism străvechi, dovedit iniţial a fi un tip de ciupercă, ar putea fi o formă necunoscută de viaţă, arată un nou studiu
recomandare pe antena3.ro
Rotația Pământului încetinește și asta ar putea fi explicația pentru cantitatea de oxigen pe care o avem
recomandare pe playtech.ro
Momente grele pentru Lidia Buble! A trebuit să ia măsuri drastice, s-au implicat și surorile ei
recomandare pe playtech.ro
Planta iubită de toţi românii pe care nu ai voie să o culegi în Germania. Deja s-au dat amenzi
recomandare pe redactia.ro
Doliu în medicina românească. A murit unul dintre cei mai importanți medici. A fost un profesionit desăvârșit
recomandare pe redactia.ro
Doliu în medicina românească. A murit unul dintre cei mai importanți medici. A fost un profesionit desăvârșit
recomandare pe Ciao.ro
Doliu în muzica populară! Artista a murit la doar 35 de ani. A lăsat în urmă doi copilași
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Ora de vară 2025. Data exactă la care se trece la ora de vară. Ceasurile se vor da înainte cu o oră
recomandare pe dailybusiness.ro
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
recomandare pe Jurnalul.ro
Top cele mai norocoase zodii. Cine se află în fruntea clasamentului
recomandare pe a1.ro
Filmările pentru Insula Iubirii sezon9 s-au încheiat:„Emoțiile ating cele mai înalte cote, trăirile sunt mai puternice ca oricând”